130. YILDA GÖRKEMLİ BALO

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » 130. YILDA GÖRKEMLİ BALO
Paylaş
Tarih : 19 Aralık 2015 - 16:41

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası düzenlediği görkemli bir balo ile 130. yıl kutlamalarını sürdürdü. Divan Otel’de düzenlenen baloda Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri ve MTSO Personeli biraraya geldi. Baloda CHP Mersin Milletvekilleri Serdal Kuyucuoğlu, Hüseyin Çamak ve Aytuğ Atıcı, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan da MTSO ailesini yalnız bırakmadı. Balo’da izlenen ‘Köklü Bir Geçmiş, Güçlü Bir Gelecek’ isimli Belgesel büyük alkış aldı. Belgesel sonrasında belgeselde söz alan geçmiş dönem meclis başkanları, yönetim kurulu başkanları ve genel sekreterlere plaket verildi.

Balo’nun açılış konuşmasını yapan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, sözlerine “Değerli Ailem” diyerek başladı. Oda’nın kuruluşu hakkında kısa bir bilgi veren Başkan Aşut, “1886’da dikilen küçük fidan, bugün devasa bir çınar haline gelmiştir. Bu anlamda Mersin, genç bir kent olmasına rağmen, Türkiye’nin en eski Ticaret Odalarından birine sahiptir” dedi.

130 yılın deneyimi, kültürü, geleneği ve terbiyesi ile çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Aşut, “Bu 130 yıl, bir kurumun kesintisiz devam eden varlığı, kent ekonomisine kesintisiz hizmet vermesi ve kentine, ülkesine katkı verme çabasıdır” dedi.

MTSO’nun siyaset üstü davranabildiğini, ayrımcılık yaratacak hiçbir ideolojiye yüz vermeyip aksine kenti ve toplumu bir bütün olarak kucakladığını anlatan Aşut şunları söyledi:

“Demokrasi, Cumhuriyet ve evrensel insan haklarına gönül vermiş ve bu anlamda örnek olmuş bir kurum. Öyle bir oluşum ki, öncelikle kentine ve ülkesine, içinden geldiği toplumun her katmanına karşı sorumluluk duyan, ilk amacı; üyelerine hizmet vermek ve kent ekonomisini geliştirmek gibi görünse de; Bu sorumluluk bilinciyle, Mersin’in; eğitiminden sağlığına, kültür yaşamından işsizliğine her alanında bulunan bir kurum. Gerçekten bir parçası olmaktan onur duyuyorum.”

Mersin Valiliği, STK’lar ve yerel yönetimlerle el ele çalışma gayretinde olduklarına değinen Aşut, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ortak aklın yakalanmasında ortaya koyduğu vizyonla Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Mersin bu güne kadar fiziksel eksiklerinin, alt yapı eksiklerinin üstünde durdu. Yapılanlar oldu, yapılamayanlar oldu. Eksik kalan yatırımların yapılması anlamında temel görevimiz olan lobi çalışmalarına devam edeceğiz. 130’uncu yılımızda bir farklılık yaratmak adına hafta boyunca düzenlediğimiz farklı etkinliklerin ortaya çıkmasında görev alan, büyük çaba gösteren tüm ekibimi kutluyorum, teşekkür ediyorum. Özellikle tüm bu süreci yürüten MTSO Başkan Yardımcısı Sayın Kasım Tanrıöver’e desteğinden dolayı, ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Genel Sekreterliğimize;

Bu anlamda başından itibaren bu işi görev boyutunun dışında sahiplenen Genel Sekreter Yardımcımız Sayın Ezgi Biçer Uçar’a da, ayrı bir teşekkürü borç biliyorum. Kuruluş Haftası etkinliklerimizin bir parçası olan tüm ekibimle gurur duyuyorum.”

Gecede söz alan Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise MTSO’nun kuruluşunun 130. yılını kutlayarak, “Böyle seçkin bir toplulukla, 130. yılda birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi. Mersin’in jeopolitik konumu nedeniyle Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olduğunu kaydeden Çakacak, bu nedenle ticaretin eski olduğunu ve Mersin yeni bir şehir olmasına rağmen ticaret odasının da eski olduğunu söyledi. Mersin’in Türkiye’nin öncü illerinden birisi olmasında da Ticaret Odası’nın büyük etkisi olduğunu ve olmaya da devam ettiğini dile getiren Çakacak, kentte STK’lar, kamu ve yerel yöntimin işbirliği içinde olduğunu, önümüzdeki süreçte de bu yöndeki çalışmaların devam etmesini beklediklerini söyledi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ULUSLARARASI MERSİN MARATONU’NA 29 GÜN KALDI

MARATON HAZIRLIKLARI SON HIZIYLA SÜRÜYOR MERSİN MARATONU, 22 MART’TA KOŞULACAK MARATON İÇİN KAYITLAR DEVAM EDİYOR Mersin Büyükşehir Belediyesi

KOLEKSİYON ESERLERİ MERSİNLİLERLE BULUŞACAK

Kültüre ve sanata verdiği destekle dikkat çeken Yenişehir Belediyesi, dünyaca ünlü Türk ressamlarının birbirinden güzel eserlerini bir hafta

BAŞKAN YILMAZ KREŞ SÖZÜNÜ TUTTU!

BAŞKAN YILMAZ, “OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ” Başkan Yılmaz; “Her şey çocuklarımız için” Toroslar Belediyesi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz