19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

Ana Sayfa » Büyük Manşet » 19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
Paylaş
Tarih : 19 Ekim 2016 - 13:11
Vali Özdemir Çakacak, aynı zamanda Muhtarlık müessesesinin kuruluş günü olan ‘19 Ekim Muhtarlar Günü’ münasebetiyle Kültür Merkezi’nde düzenlenen kutlama törenine katıldı.
19ekimmuhtargunukutlama
Törene Vali Özdemir Çakacak’ın yanı sıra Vali Yardımcısı Ömer Eru, Akdeniz Kaymakamı Turgut Serimer, Yenişehir Kaymakamı Mustafa Özarslan, Toroslar Kaymakamı Kaya Çıtak, Mezitli Kaymakamı Emin Sait Karahaliloğlu, İl Jandarma Komutanı Hüseyin Kanat, İl Emniyet Müdürü Dr. Rahmi Baştuğ, Türkiye Muhtarlar Federasyonu Mersin Şubesi Başkanı Halil İbrahim Soysal, Tüm Mersin Muhtarlar Derneği Başkanı Şeref Bolat, Muhtarlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ergün Ünlü, İl protokolü ve çok sayıda Mahalle Muhtarı katıldı.
Vali Çakacak; “Mahalle ve Köylerimizin Milletimiz ve Devletimiz Açısından Apayrı Bir Anlam Kazanmıştır.”
Törende yaptığı konuşmanın başında Muhtarlar Günü vesilesiyle devletin vatandaşla buluşmasında giriş kapısı olma niteliği ile önemli bir görevi yerine getiren Muhtarlarla bir kez daha buluşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Vali Çakacak, Mahalle ve köylerimizin Milletimiz ve Devletimiz açısından öteden beri bir yerleşim yeri ve yönetim birimi olmanın ötesinde apayrı bir anlam kazandığını belirtti.
Vali Çakacak; “ Muhtarlarımız Halkımız ile Devletimiz Arasında Bir Köprü Görevi Üstlenmektedir.”
Mahallelerimizde ve köylerimizde aynı zamanda kültürümüzle de özdeşleşen dayanışmanın, birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinin icra edildiğini kaydeden Vali Çakacak, bu yerleşim birimlerinde Milletimizin sahip olduğu bu güzel hasletlerin geleceğe taşınmasında çok önemli bir işlev gördüğünü, bu nedenlerle de vatandaşlarımızın teveccühü ile iş başına gelen muhtarlarımızın halkımız ile yerel ve merkezi yönetim arasındaki iletişimi sağlamakta ve halk ile devlet arasında bir köprü görevi üstlenerek son derece önemli bir görevi ifa ettiklerini de ifade etti.
Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımızın değerli muhtarlarımıza ayrı bir önem verdiğini, bu itibarla da geçtiğimiz yıl Hükümetimiz tarafından 19 Ekim gününün ‘Muhtarlar Günü’ olarak ilan edilerek muhtarlarımıza verilen değerin bu şekilde taçlandırıldığını, bunun yanında muhtarlarımızın idari ve ekonomik statülerinin güçlendirilmesine ilişkin birçok düzenlemenin hayata geçirildiğini de sözlerine ekledi.
Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın da sık sık ilimizde görev yapan muhtarlarımızla buluşarak sorun ve önerilerini ilk elden tespit ettiğini ifade eden Vali Çakacak, iletilen sorunlara ivedilikle çözüm sağlandığını da dile getirdi.
Vali Çakacak; “ Muhtarlarımızın İletmiş Olduğu Konuları Titizlikle Değerlendirmekteyim ”
Konuşmasının devamında “Mersin Valisi olarak çeşitli vesilelerle yaptığım inceleme ve ziyaretlerde muhtarlarımızla bir araya gelmeye önem vermekte ve iletmiş oldukları konuları titizlikle değerlendirmekteyim.” diye konuşan Vali Özdemir Çakacak, bu çerçevede 2016 yılı içerisinde tüm ilçelerimizde gerçekleştirilen muhtarlar ile buluşma toplantılarını anımsatarak, bu toplantılarla muhtarları daire müdürleri ile bir araya getirerek iletilen sorunların ivedilikle çözüme kavuşturulması için çalışıldığını da anlattı.
Konuşmasının sonunda bir kentin sosyo-ekonomik gelişiminin ancak merkezi ve yerel yönetimler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve elbette muhtarlıklar arasındaki işbirliği ve güç birliği ile sağlandığına da dikkat çeken Vali Çakacak, bu birlikteliğin kentte yaşayan vatandaşlarımızın hizmetlerden en üst düzeyde yararlanmasını da beraberinde getirdiğini söyledi.
Törende ayrıca Tüm Mersin Muhtar Derneği Başkanı Şeref Bolat da günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.
Konuşmanın ardından Mersin’de 8 dönemdir Muhtarlık yapan Osman Kütük’e, 6 dönem Muhtarlık görevini yürüten Fehime Bölek’e ve ilimizde Muhtarlık yapan en yaşlı muhtar unvanına sahip Muhyittin Ferah’a Vali Özdemir Çakacak tarafından plaket verilirken, kutlama töreni günün anısına toplu fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.
Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz