Aile Hekimleri Yeni Yasadan Rahatsız

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Aile Hekimleri Yeni Yasadan Rahatsız
Paylaş
Tarih : 06 Şubat 2014 - 18:31

mersin-aile-hekimleri

Mersin Tabip Odası ile Mersin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, yürürlüğe giren Sağlıkta Torba Yasa’ya tepki göstererek, aile hekimlerinin acil servislerde nöbet tutacak olmasının yanlış bir uygulama olduğunu savundular.

Burada hekimler adına açıklamalarda bulunan Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gürbüz Şen, bugüne kadar yasa çıkarılırken kendilerinin hiç görüşünün alınmadığını belirterek, “Bütün itirazlarımıza rağmen her zaman olduğu gibi geçtiğimiz günlerde Torba Yasa yürürlüğe girmiştir. Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü, aile hekimlerine Halk Sağlığı Kurumu’nun genelgesini bile beklemeden nöbet yazmaya başlamıştır. Aydıncık ilçemizde görev yapan üç hekimimize Cuma saat 16.00’dan Pazar günü saat 24.00’de kadar nöbet yazılmıştır. Bu startı hızla diğer ilçeler de takip edecek ve aile hekimleri dolgu malzemesi olarak kullanılmak istenmektedir” dedi.

Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün bu uygulamasını kınadıklarını kaydeden Şen, “İlimizde sürekli sıfır nüfuslu sana ASM’ler açılmaktadır. Madem buralarda hekim açığı var bu planlama ve organizasyon hatasında ısrar etmenin ne anlamı var sormak isteriz. Bugün aile hekimleri ötekileştirilmiş, gerek il idaresi gerekse de bakanlığımız patron-işçi mantığıyla hareket etmektedir. Sanal ASM olmamalıdır. Aile hekimlerine 4 bin kişi üzerinden hak ediş yapıp, il ortalamasını 3 bine çekmenin iyi niyetle açıklanır bir tarafı bulunmamaktadır. Bu durumda çalışma huzuru ve barışın sıfır nüfusla sanal ASM’lerle sağlanması mümkün değildir” diye konuştu.

Aile hekimleri olarak yasaya tepki göstermek için 15 Şubat’ta uyarı eylemi yapacaklarını vurgulayan Şen, “Sağlık politikalarıyla sağlıklı yaşayan ve sağlıkla yaşlanan bir Mersin için tüm halkımızı bu etkinliğimize davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(sonses.tv)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR AŞHANESİ’NDE AŞLAR AŞKLA PİŞİYOR

TENCERE TAVA SESLERİNE ŞARKILAR KARIŞIYOR “BİZİMKİSİ BİR AŞ HİKAYESİ”: BÜYÜKŞEHİR 65 YAŞ ÜSTÜ YURTTAŞLARA 71 GÜNDE 400

BÜYÜKŞEHİR, ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLER İÇİN UZMANLAR İLE ÖZEL BİR YAYIN HAZIRLADI

EĞİTİMCİLERDEN ÖĞRENCİLERE YAKLAŞAN SINAV SÜRECİNDE TAVSİYELER SINAV ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİ YAKINDAN İLGİLENDİREN KONULAR ELE ALINDI Mersin Büyükşehir

KRİZ MERKEZİ, MERSİN HALKINA DAHA İYİ HİZMET İÇİN BÜYÜTÜLDÜ

KRİZ MERKEZİ ÇALIŞAN SAYISI 50’YE ÇIKARILDI 17 BİN 968 ALAN KRİZ MERKEZİ ARACILIĞIYLA DEZENFEKTE EDİLDİ Koronavirüssalgını ile

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz