Akdeniz’de Balık Avı 1 Yıl Yasaklansın

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Akdeniz’de Balık Avı 1 Yıl Yasaklansın
Paylaş
Tarih : 02 Ekim 2013 - 15:07

1231195331av_yasagiMersin’in Erdemli İlçesi’nde bulunan Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, balık sezonunun çok kötü gittiğini belirterek, Akdeniz’de balık avının 1 yıl yasaklanması gerektiğini söyledi.

Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, 1 Eylül’de balık av sezonunu açılmasıyla birlikte denize açılan balıkçıların geçen sürede umduğunu bulamadığını açıkladı. Yalçın Sakın, balıkçıların denize açılmanın masrafını dahi çıkartmadığını belirterek, Balıkçılarımız denizden eli boş dönüyor. Barınağımızda 7 trol var ama balık olmadığından avlanamıyorlar. Akdeniz’de şuanda balık önceki yıllara göre çok az. Eskisi gibi bol değil. Küçük balıklar avlandıkça anaç olacak balıklar kalmıyor ve üremeleri duruyor. Balık olmayınca ne kadar beklerseniz bekleyin bir şey çıkmıyor. Akdeniz’de balık avlanmanın bir yıl yasaklanmasını istiyoruz. Balıkların büyümesi ve üremesi için bu süre gereklidir. Yoksa bir iki yıl sonra hiç balık kalmayacak. Denize açılan balıkçılarımız mazot parasını, işçi parasını ödeyemez duruma geldi. Birçok balıkçımız denize açılmıyor. Yaz boyunca tadilat, boyama, yenileme derken av sezonu açıldı ama balıkçılarımız perişan durumda dedi. Akdeniz’de en çok çıkan deniz ürününün karides olmasına karşın, bu yıl büyük bir azalma olduğunu vurgulayan Sakın, Bu gidişle bu sezon balıkçılarımız karaya demirleyecekler. Hükümet destekli balıkçılarımızın bir yıl masrafını karşılayacak şekilde kredi olanağı verir, balıkçılık bir yıl yasaklanırsa sorun giderilmiş olur. Böylece balıkların büyümesi ve üremesi kolaylaşır. Yetkililerden bu konuda yardım istiyoruz yoksa gelecek yıllarda balık yemek büyük bir lüks sayılacak diye konuştu.
Erdemli’de bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Balıkçılık Uzmanı Doç.Dr. Ali Cemal Cücü, denizlerde balık azlığının en büyük nedeninin balık avlanmasının kontrolsüz ve çok yüksek olması ile birlikte küresel ısınma olduğunu söyledi. Denizlerde balık türleri ve oranının her geçen yıl azaldığını anlatan Cücü şöyle dediAkdeniz’de balık avlanmasının 1 yıl yasaklanması ve sektörün devlet tarafından teşvik edilmesi sadece geçici bir çözüm olur. Denizlerdeki balık azlığı stoklarının azalması, balıkçılık baskısının çok yüksek olması dahil pek çok sebepten kaynaklanıyor. Bunlar balıkçılık dışında denizden denize değişiyor. Akdeniz’de ekosistem değişimi, Ege’de iklim, Marmara’da kirlilik, Karadeniz’de yine ekosistem değişimleri ana nedenler arasındadır. Yasaklama sadece yasağın sürdüğü dönemde stokları rahatlatacaktır. Avın tekrar açılması ile av şiddeti aynı kaldığı sürece sonuç değişmeyecek ve stok çok kısa bir sürede eski haline hatta, belki daha kötü bir duruma dönecektir. Türkiye’de şuanda 700’ün üzerinde trol bulunuyor. Bunlara gırgırları da eklersek çok büyük bir av araçları oluşturuyor. Onun için geçici çözümler yerine kalıcı çözümler bulunması gerekiyor. Bunun için filoyu küçültmek gerekiyor. Yani bakanlığın Türkiye’de bulunan trollerin bir kısmını satın alarak, avlanmayı aza indirmesi geriyor. Aksi takdirde balık türleri ve miktarı azalır.

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR, KORONAVİRÜS SÜRECİNDE DAR GELİRLİLERİN YANINDA

HALK KARTLAR’IN NİSAN AYI TUTARLARI 23 GÜN ÖNCEDEN YATIRILDI BÜYÜKŞEHİR, 9 BİN 157 KİŞİNİN HALK KART HESABINA TOPLAM 1 MİLYON 30.4

İLÇELER BÜYÜKŞEHİR’LE VİRÜSLERDEN ARINIYOR

GÖZDEN UZAK AMA GÖNÜLDEN DEĞİL İLÇELERDE 2 BİN 700KAMU KURUMU VE ORTAK ALAN DEZENFEKTE EDİLDİ İLÇELERDE 1,7 TON DEZENFEKTAN KULLANILDI MERSİN KARIŞ

BÜYÜKŞEHİR, KORONAVİRÜS SÜRECİNDE MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNİN DE YANINDA

BÜYÜKŞEHİR, 800 TARIM İŞÇİSİNE ATEŞ ÖLÇÜMÜ VE GENEL SAĞLIK TARAMASI YAPTI BÜYÜKŞEHİR, HEM TARIMSAL ÜRETİMİNSÜREKLİLİĞİ,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz