Aşut, “Ekonomi üretime dönmeli”

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Aşut, “Ekonomi üretime dönmeli”
Paylaş
Tarih : 08 Nisan 2016 - 17:30

Türkiye İstatistik Kurumu Sanayi Üretim Endeksi Şubat ayı rakamlarını açıkladı. Sanayi üretimi yıllık yüzde 5,8 arttı. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut da konuyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Aşut, 6 ayın en yüksek büyümenin sanayide yaşandığını söyledi.

Şerafettin Aşut’un konu ile ilgili değerlendirmesi şu şekilde,

“Jeopolitik riskler dünyayı rahatsız ediyorken sanayici halen Türkiye ekonomisini sırtına almış götürüyor. Sanayici üretirken ihracatçı da bir ucundan bu malı satma mücadelesi veriyor. Bunlar önemli gelişmeler.
Sanayi üretim rakamlarına bakıldığında ise şu söylenebilir. Rakamlarda çok büyük değişiklikler görülmüyor. Her zaman ifade ettiğimiz gibi bu rakamlarda küçük artış ve düşüşler çok büyük anlamlar ifade etmiyor. Virgüllü artış ve düşüşlere takılmamalıyız. Bunlar ne bayram sevinci yapacak ne de moral bozacak gelişmelerdir. Bu rakamlara yıllık bazda ve daha uzun vadeli bakmalıyız. Yapmamız gereken şey, ülke ekonomisi olarak tekrar üretime odaklanmak ve üretim kanalına girmektir. Çünkü üretim kanalına girmek istihdam yaratmak, ihracat yapmak, cari açığın düşmesi demektir. Üretmek demek, ülke ekonomisinin büyümesi demektir.” Dedi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MERSİN BÜYÜKŞEHİR, ÖZEL GEREKSİNİMLİ GÖKHAN YALÇIN’IN TALEBİNİ HIZLA YERİNE GETİRDİ

GÖKHAN YALÇIN’IN EVİNE GİDEN YOLDA ASFALT ÇALIŞMASI YAPILDI  BÜYÜKŞEHİR’İN ÇALIŞMALARIYLA GÖKHAN YALÇIN İSTEDİĞİ YOLA

EMEKLİLER, TARSUS GENÇLİK KAMPI’NDA MUTLU BİR GÜN GEÇİRDİ

BÜYÜKŞEHİR’İN EMEKLİ EVİ SAKİNLERİ DOĞAL ORTAMDA STRES ATTI Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı

KADAVRADAN RAHİM NAKLİYLE ANNE OLAN DERYA İLE BEBEĞİ, 15 GÜN SONRA TABURCU OLACAK

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde, 9 yıl önce dünyanın başarılı ilk rahim naklini olan Derya Sert (32) ile 4 Haziran’da

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz