ATATÜRK’ÜN MERSİN’E GELİŞİNİN 93. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Ana Sayfa » Büyük Manşet » ATATÜRK’ÜN MERSİN’E GELİŞİNİN 93. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI
Paylaş
Tarih : 17 Mart 2016 - 12:20

ATATÜRK'ÜN MERSİN'E GELİŞİNİN 93. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI.

Atatürk’ün Mersin’e gelişinin 93. yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı. Atatürk’ün Mersin’e geldiği 17 Mart 1923’ün yıl dönümü dolayısıyla ilk tören tren garında gerçekleştirildi. Sabah saat 09.10’da gerçekleştirilen törene Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Özgür Sanal, Mersin milletvekilleri Hacı Özkan ve Hüseyin Çamak, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, il protokol üyeleri ile öğrenciler katıldı.

Törende, Atatürk’ü Mersin’e getiren temsili treni karşılayan Vali Çakacak, trenden inen Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şube Başkanı Kemal Cındız’ın öperek uzattığı Türk Bayrağı’nı öperek teslim aldı. Daha sonra Çakacak ve törene katılanlar, Mersin Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde İnönü Bulvarı’nı takiben Cumhuriyet Meydanı’na yürüdüler.

Cumhuriyet Meydanı’nda Vali Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sanal ve Tuğamiral Demirhan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmalarının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sanal, konuşmasının başında Ankara’daki terör saldırısına değinerek, devletin ve milletin varlığına kasteden teröristlerin Ankara’da düzenledikleri saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diledi.

Emperyalist güçlerin, 20. yüzyılın başlarında gerek jeopolitik konumu gerekse verimli kaynakları dolayısıyla Anadolu’yu ele geçirmek istediklerini anımsatan Sanal, “Kahraman Türk milleti, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde bu saldırılara karşılık Anadolu topraklarının sonsuza kadar kendisine ait olduğunu, tarihe kan bedeliyle yazdırmıştır. Maalesef dün olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğini bozmaya yönelik hain saldırılar son günlerde yine artmıştır. Bu hainlerin arkalarında duranlar şunu çok iyi bilmelidirler ki, Türk milletinin birlik ve beraberliğinin hiçbir kuvvet bozamayacaktır” dedi.

Sanal’ın konuşmasının ardından tören, atletizm yarışmalarında derece giren öğrencilere Vali Özdemir Çakacak, Tuğamiral Demirhan ve Başkan Vekili Sanal tarafından madalyalarının takılmasıyla sona erdi.

 

Törenin halk oyunları bölümü ise Ankara’da gerçekleşen bombalı saldırı nedeniyle iptal edildi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR’DEN KURTULUŞ VE KURULUŞ KORULUĞU’NDA BAKIM VE TEMİZLİK ÇALIŞMASI

BÜYÜKŞEHİR, KENT GENELİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı,

TARSUS’TA HEMZEMİN GEÇİDİN YIPRANAN ZEMİNİ BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN YENİLENDİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN HEMZEMİN GEÇİTTE ASFALTLAMA ÇALIŞMASI Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus kent merkezinden geçen demiryolu ağı

MESKİ OLAĞAN GENEL KURULU BİRİNCİ BİRLEŞİM TOPLANTISI YAPILDI

SU FATURASINDA VATANDAŞI RAHATLATACAK KADEME DEĞİŞİKLİĞİ SEÇER: “BEN DE İSTİYORUM SU MÜMKÜNSE BEDAVA OLSUN, AMA BİR BEDELİ OLMALI” 73 OTOBÜS

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz