Boşanmaları Önlemek İçin Yeni Evliler Takibe Alındı

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Boşanmaları Önlemek İçin Yeni Evliler Takibe Alındı
Paylaş
Tarih : 04 Ekim 2013 - 15:51

87395Mersin’in Mut ilçesinde, Aile ve Sosyal Yapıyı Güçlendirme Kurulu bünyesi altında, boşanmaları önlemek ve aile yapısını güçlendirmek için yeni evlilikler takip altına alınıyor.

Aile yapısını güçlendirmek ve ömür boyu evliliklerin devam etmesi için, kaymakamlık bünyesinde Sağlık Müdürlüğü, Müftülük, Nüfus Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Engellilere Umut Derneği ve Sürdürülebilir Geliştirme Derneği işbirliğiyle 9 aydır çalışmalar yapılıyor.

Mut Aile ve Sosyal Yapıyı Güçlendirme Kurulu’nca 2013 yılında yeni evlenen 360 çiftte evlilik bağını güçlendirmek ve teşvik amacıyla, sertifika ve hediyeler verildi. Ayrıca evlilikte yarım asrı geride bırakan 117 çiftin örnek beraberliklerinden dolayı da kutlama belgeleri gönderildi.

Mut Kaymakamı Mustafa Şahin, Aile ve Sosyal Yapıyı Güçlendirme Projesi’nin hayata geçirmedeki amaçlarının aile içi şiddet ve boşanmaların önüne geçmek olduğunu söyledi. Şahin, “Bu projemize sivil toplum kuruluşları da katkıda bulundu. Projedeki amaç maddi ve manevi sorunlar yaşayan aileleri desteklemek. Hedef kitledeki ailelerin sorunları kapsamında oluşturulan birim tarafından, tespit edilerek ilgili kurumlarla irtibat kurulmak suretiyle sorunları çözüme kavuşturuyoruz” diye konuştu.

Son on yılda yaklaşık 5 bin evliliğin yüzde 17’nin boşanma ile sonuçlandığını kaydeden Şahin, “Bu rakamlar boşanmaların hangi boyuta geldiğini gösteriyor. Son beş yılın istatistikleri incelendiğinde, ilçede genç nüfusta boşanma oranlarında yükselme gözlenmiştir. Boşanmalardan kaynaklanan sorunlar ise devam ediyor. En çok çocuklar bu ayrılıklardan dolayı olumsuz yönde etkileniyorlar. Aileler tespit edilip karşılıklı rızaya dayalı görüşmelerden sonra yaptığımız çalışmalar evliliklerin ömür boyu devam etmesi içindir. Çünkü toplumun temelini aile oluşturur. Son yıllarda boşanma oranlarının yükselmesi, bizi bu konuda tedbir almaya yöneltti. Umarım sunduğumuz bu hizmetten güzel sonuçlar elde eder, halkımızın sorunlarına çözümler üretebiliriz” dedi.

Öte yandan, proje kapsamında Mut Engelliler Derneği tarafından finanse edilen ilçenin yöresel ve tarihi figürünü anlatan tepsi, yeni evlenen Murat ve Eda Yılmaz çiftine hediye edildi. Murat Yılmaz, kaymakamlığın yaptığı bu çalışmalarından dolayı çok memnun olduklarını belirtti.

 

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz