Bugün Seçim Olsa…

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Bugün Seçim Olsa…
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2014 - 17:35

adil-gur

A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür, seçimler için yaptığı son anketi açıkladı. Gür AKP’nin Oy oranı yüzde 45-50 aralığında belirlendiğini ve yeni ilçe belediyeleri kazanabileceğini belirtti.

 

30 Mart 2014’de yapılacak belediye seçimleri için Adil Gür 17 Aralık operasyonu sonrası AKP’nin oylarının yüzde 40’ların altına indiği iddiasının doğru olmadığını, Sürecin AKP oylarını sınırlı oranda etkilediğini söyledi.

Oy oranlarını açılkayan Gür;

AKP % 45-50

CHP % 24-27

MHP % 12-14

BDP % 8-10 bandında olduğunu söyledi.

4 Büyükşehir Değişmiyor

Gür, Seçimlere iki ay kala yaptığı ankette İstanbul ve Ankara AKP, İzmir de CHP, Diyarbakır da ise BDP adayları önde olduğunu ve seçimleri rahat bir şekilde kazanacağı söyledi.

Kıyaslama Son Seçimlere Göre Yapılmalı

AKP’nin son yerel seçimde Türkiye genelinde yüzde 38.4’lük oy aldığını söyleyen Gür, “AKP’nin, yüzde 40-45 oy alsa bile, son yerel seçimlerde kazandığı belediyeleri tekrar kazanacağı gibi, muhalefete bulunan bazı belediyeleri de kazanabileceği söyledi.

Muhalefet Süreci İyi Yönetemedi

17 Aralık operasyonuna değinen Adil Gür, cemaat ile hükümet arasında yaşanan kavganın asıl nedeninin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini olduğunu belirtti. Gür, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına aday olacak mı eğer olacaksa AKP kim tarafından yönetilecek, hükümet ile cemaat arasındaki kavganın sebebi budur dedi.

Oluşan siyasi çalkantıdan muhalefet partilerinin kârlı çıkamayacağını belirten Gür, “Muhalefetin süreci çok da iyi yönetemediğini düşünüyorum” diye konuştu.

Operasyonlar Mağduriyet Algısı Yaratabilir

İnsanlar AKP’den desteğini çekecek olsalar bile alternatif partileri yok. Geçmişte ANAP’ın yanında DYP, CHP’nin yanında DSP vardı. Şimdi o yapı yok” diye konuştu. Gür, “Bu saatten sonra AKP oylarındaki aşağı veya yukarı doğru trendin, “aday etkisi”nden veya muhtemel bir “17 Aralık benzeri süreçler”den çok, “ekonomideki gelişmelere” bağlı olacağını düşünüyorum” dedi. Gür, operasyonların devam etmesinin ise 2011 seçimlerinde MHP ile ilgili kaset iddialarında olduğu gibi mağduriyet algısı yaratarak oyları arttırabileceğini söyledi.
 
 
 
 
 
 
 

(aksam.com.tr)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE BORÇLANMA YETKİSİ YİNE REDDEDİLDİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI BİRİNCİ BİRLEŞİMİ CUMHUR İTTİFAKI BORÇLANMA YETKİSİNİ GEREKÇE

PATİLİ DOSTLAR İÇİN RENGARENK ŞEMSİYELER

KEDİ VE KÖPEKLERİ GÜNEŞTEN KORUYAN ŞEMSİYELER KÜLTÜR PARK’A SOKAK HAYVANLARI İÇİN ŞEMSİYE YERLEŞTİRİLDİ Mersin Büyükşehir Belediyesi,

BÜYÜKŞEHİR, İŞLETMELERİN HİJYEN DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

19 AYDA 1732 İŞLETMENİN HİJYEN DENETİMİ YAPILDI BÜYÜKŞEHİR, HAL KOMPLEKSİLERİNDE HİJYEN DENETİMİ YAPIYOR BÜYÜKŞEHİR’DEN TARSUS

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz