BÜYÜKELÇİDEN İŞBİRLİĞİ TALEBİ

Ana Sayfa » Büyük Manşet » BÜYÜKELÇİDEN İŞBİRLİĞİ TALEBİ
Paylaş
Tarih : 30 Aralık 2016 - 16:17

buyukelciden-isbirligi-talebi

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El-Alevi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ziyaretinde iki ülke arasında dostluğun pekişmesi ve tecrübelerin paylaşımı için talepte bulundu. 

Irak kardeş olmak istiyor

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın kentte yaşanan afet dolayısıyla sahada olmasından dolayı Genel Sekreter Devran Kutlugün’ün karşıladığı Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El-Alevi, Mersin ile işbirliği kurmak istediklerini belirtti. Beraberinde Türkiye-Irak Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Nevaf Kılıç ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret eden Büyükelçi, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sanayi ve ticaret alanındaki tecrübelerinden yararlanma isteklerini ve Mersin kardeş şehir olma taleplerini iletti.

Mersin’e şehir olarak çok değer verdiklerini söyleyen Irak Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El-Alevi, “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tecrübelerini gördük ve bu tecrübelerden yararlanmak istiyoruz. Bu tecrübeleri sanayi, ticaret, turizm ve seyahat yönünden değerlendirmek istiyoruz. Mersin’deki ticaret hacmini biliyoruz ve bu ziyaret ile daha da arttırma imkanımızın olacağını düşünüyoruz” dedi.

Irak ve Türkiye arasındaki ortak çıkarlara değinen El-Alevi, “Bildiğiniz gibi iki ülke arasından bazı problemler var. Irakla Türkiye arasındaki ilişki, tarihi, coğrafi ve kültürel anlamda çok eskilere dayanıyor. Çok fazla ortak çıkarımız var. Bunu daha da ileriye götürmek için uğraşacağız. Basra ve Mersin’i kardeş şehir yapmak istiyoruz. Basra, limanı ve sahili ile Mersin’e benzeyen bir il. Bu konuda sizden destek arz ediyoruz”  şeklinde konuştu.

Mersin’in hem komşuluk ilişkileriyle hem de sahip olduğu potansiyelle bu ülkeler arasındaki barışa, dostluğa, ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacak bir şehir olduğunu söyleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Devran Kutlugün ise, “Bu ilişkilerin gelişmesine bizim Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak ne gibi katkımız olacaksa biz şehrimiz adına ve şehrimizin potansiyeli adına varız” dedi. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak gerek ticaret anlamında gerek turizm anlamında gerekse kültürel ilişkiler anlamında ülkeler arası ilişkilere verilebilecek katkının bilincinde olduklarını ifade eden Kutlugün, “İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin tüm Ortadoğu’nun hatta tüm Avrupa’nın faydasına olacağını, dünya barışına katkı sağlayacağını biliyoruz. Kardeş şehir olmak için işlemleri biz başlatıyoruz ama Dışişleri Bakanlığı’nın onayına tabi. Biz Irak’ın tüm şehirlerini kardeş şehir olarak kabul ediyoruz zaten ama işlemleri başlatırsak biz de Irak’ta bir kardeş şehir olmasından memnun oluruz” diye konuştu.

Ziyaret sonrası Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Devran Kutlugün tarafından Irak Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El-Alevi’ye günün anısına Seramik üzerine minyatür işli tablo ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin armasının olduğu çini işlemeli tabak hediye edilirken, Irak Büyükelçisi El-Alevi de üzerinde Irak’ın tarihi yerlerine ait fotoğrafların olduğu duvar saati hediye etti.

buyukelciden-isbirligi-talebi-1 buyukelciden-isbirligi-talebi-2

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz