BÜYÜKŞEHİR’DEN KÖYLÜYE GELİR GETİREN ‘NERGİS PROJESİ’

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » BÜYÜKŞEHİR’DEN KÖYLÜYE GELİR GETİREN ‘NERGİS PROJESİ’
Paylaş
Tarih : 09 Eylül 2015 - 18:22

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN KÖYLÜYE GELİR GETİREN ‘NERGİS PROJESİ’ (5)Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından ‘Nergis Çiçeği Yetiştiriciliği ve Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında, Tarsus’un Kızılçukur Mahallesi’nde üreticilere nergis çiçeği soğanı dağıtımı ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.Üreticilerin ek gelir elde etmesi ve mahallelinin tarım ekonomisinin canlanması amacıyla hayata geçirilen projede, 63 üreticiye toplam 50 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıtıldı.Her bir üreticiye 800’er adet nergis çiçeği soğanı dağıtılan toplantıda, üreticilere nergis çiçeği yetiştiriciliği, dikimi ve bakımı hakkında uzman hocalar tarafından bilgi verildi.

Eğitime, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Prof. Dr. Mustafa Ercan Özzambak, Dr. Emrah Zeybekoğlu ve Ziraat Mühendisi İzzet Gün katıldı. Hocalar nergis bitkisinin doğru dikilmesi ve yetiştirilmesinden, çiçeği toplama aşamasına kadar her ayrıntılı bilgiyi üreticilere anlattı. Nergis çiçeği yetiştiriciliğinin bu bölgede uygun yetişme koşullarına imkan bulduğunu belirten hocalar, nergisin güneş ışığından alacağı vitaminin burada fazlasıyla var olduğunu dile getirdi.

Köylüye Para Kazandıran Proje

Proje ile birinci yıl sonunda üreticiler elde ettikleri soğanların satışlarını yaparak, hem gelir elde edecek, hem de farklı üreticilerin de nergis çiçeği yetiştiriciliği yapmaları sağlanarak, proje yaygınlaştırılacak.

50 bin 400 adet nergis çiçeği soğanı dağıtımı ile birinci yıl sonunda 201 bin 600 adet nergis çiçeği soğanının oluşması sağlanacak. Proje ile ikinci yılın sonunda toplam 30 bin TL/yıl, üçüncü yılın sonunda toplam 90 bin TL/yıl, dördüncü yılın sonunda toplam 270 bin TL/yıl, üretici bazında (kişi bazında) ise yaklaşık 4 bin 300 TL/yıl çiçek geliri elde edilmesi planlanıyor.

Bu projeden oldukça memnun kalan mahalleliler, proje ile boş kalan topraklarını değerlendirdiklerini ve gelir getiren projeden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ettiklerini belirtti.

Proje kapsamında dağıtılan nergislerin ilk hasadı Ocak ve Şubat ayında yapılarak, mahallelinin bütçesine katkı sağlanmış olacak.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz