ÇANAKKALE GEZİSİNİN İKİNCİ TURU TAMAMLANDI

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » ÇANAKKALE GEZİSİNİN İKİNCİ TURU TAMAMLANDI
Paylaş
Tarih : 31 Mayıs 2016 - 18:03

‘Asım’ın Nesli Çanakkale’de Ceddini Arıyor’ projesi kapsamında 250’şerli gruplar halinde Çanakkale ruhunu genç nesillere aktarmak ve tarihi yerleri tanıtmak amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen gezi programı ile Çanakkale ve Bursa’daki tarihi mekanlar ziyaret edildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile ilköğretim öğrencilerinde milli bilincin oluşturulması amacı ile gerçekleştirilen projenin ikinci turunda Toroslar Akbelen İmam Hatip Ortaokulu, Osmaniye Ortaokulu, Abdulkadir Perşembe Vakfı İmam Hatip Orta Okulu, Alsancak Lions Ortaokulu, Merkez Gözne Ortaokulu, Arpaçsakarlar Ortaokulu, Bahriye Ortaokulu, Çavuşlu Ortaokulu, Atike Akel Ortaokulu Yusuf Bayık Ortaokulu, Vali Sabahattin Ortaokulu öğrencilerinden oluşan 250 öğrenci Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin misafiri olarak Çanakkale savaşının yaşandığı bölgeyi ziyaret etti.

Gezi programı kapsamında Çanakkale’nin manevi ve destansı ruhunu yaşayan öğrenciler, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ederek, gezdikleri yerleri çok merak ettiklerini, derslerde öğrendikleri Çanakkale’yi görmekten mutluluk duydukları ifade ettiler. Bastıkları topraklardaki binlerce şehidin ruhunu en derinlerinde hissettiklerini ifade eden gençler, bu duyguyu yaşama fırsatı buldukları için heyecanlı olduklarını belirttiler.

Bin öğrencinin Çanakkale ve Bursa’da bulunan tarihi ve kültürel mekânları ziyaret etmesinin hedeflendiği proje kapsamında 250 öğrenciden oluşan ikinci grup Çanakkale’de Seyit Onbaşı Tabyası, Şahindere Şehitliği, Çanakkale Şehitleri Anıtı, Yahya Çavuş Anıtı, Sargıyeri Şehitliği, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, 57. Alay Şehitliği ve Conk Bayırı’nı gezdi.

Çanakkale’deki tarihi mekânları gezerken duygusal anlar yaşayan öğrenciler, Bursa’daki Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbeleri, Bursa Ulu Camii, Tophane, Saat Kulesi ve tarihi Bursa Kapalı Çarşısı’nı da ziyaret etti.

Önümüzdeki günlerde üçüncü bir grup ‘Asım’ın Nesli Çanakkale’de Ceddini Arıyor’ projesi kapsamında Çanakkale’deki ve Bursa’daki tarihi ve kültürel alanları ziyaret edecek.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz