Çatlayan Narlar “Nar Ekşisi” Yapılıyor

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Çatlayan Narlar “Nar Ekşisi” Yapılıyor
Paylaş
Tarih : 03 Ekim 2013 - 14:27

catlayan-narlar-nar-eksisi-yapiliyor-5138879_oMersin’in Silifke ilçesinde dalında çatlayan ve kilosu 10 kuruşa satılmayan narlar, nar ekşisi yapılarak değerlendiriliyor.

İlçe merkezinde nar ekşisi yapımına başlayan vatandaşlar, nar ekşisinin bir kısmını evlerinin ihtiyacında kullanmak üzere saklarken, kalın kısmını ise satarak aile bütçelerine katkı sağlamayı hedefliyor. Yapımı son derece zahmetli olan ve 15 kilo nardan çıkartılan 1 kilo nar ekşisi ise, kilosu 15 liradan satılıyor.

Nar üreticisi Mustafa Balcı gazetecilere yaptığı açıklamada, dalında çatlayan ve kilosunu 10 kuruşa satamadıkları narları nar ekşisi yapıp kilosu 15 liradan satmayı hedeflediklerini kaydetti.

Nar ekşisinin özellikle köylü kadınlar tarafından büyük emeklerle yapıldığını ifade eden Balcı, nar ekşisinin sofraların vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olduğunu belirtti.

Nar ekşisi yapımı hakkında da bilgi veren Balcı, şunları söyledi:

“Narlar ortadan kesilerek ikiye ayrılır. Yaş kesilmiş ağaç sopalarla, kesilen bu yarım narların kabuk kısmına vurularak taneleri kabuktan ayrılır. Ayrılmış olan taneler daha sonra temiz bir şeker çuvalının içine konarak, sert ve temiz bir zemin üzerinde, kuvvetlice biri tarafından çiğnenip suyu sıkılır. Sıkılan nar suyu büyük bir kaba konarak 3 saat kaynatılır. Kaynatılma sırasında, üzerinde oluşan köpük bir süzek yardımıyla alınarak dışarıya atılır. Narın suyu iyice kaynadıktan sonra rengi koyu siyah olup, yeterli kıvama gelince ateşten indirilir ve soğutma işlemi ile şişelenme yapıldıktan sonra işlem tamamlanır.”

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN SEÇER, CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMALARI KAPSAMINDA ATATÜRK ANITI’NA ÇELENK BIRAKTI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 97. yıl dönümü etkinlikleri

BAŞKAN SEÇER’DEN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Seçer, mesajında

MERSİN BÜYÜKŞEHİR,İŞİTME ENGELLİ SUNA’NIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

BAŞKAN SEÇER’İN SÖZ VERDİĞİ TABLET SUNA’YA TESLİM EDİLDİ SUNA, UZAKTAN EĞİTİMİNİ BÜYÜKŞEHİR’İN VERDİĞİ TABLETLE SÜRDÜRECEK Mersin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz