Çatlayan Narlar “Nar Ekşisi” Yapılıyor

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Çatlayan Narlar “Nar Ekşisi” Yapılıyor
Paylaş
Tarih : 03 Ekim 2013 - 14:27

catlayan-narlar-nar-eksisi-yapiliyor-5138879_oMersin’in Silifke ilçesinde dalında çatlayan ve kilosu 10 kuruşa satılmayan narlar, nar ekşisi yapılarak değerlendiriliyor.

İlçe merkezinde nar ekşisi yapımına başlayan vatandaşlar, nar ekşisinin bir kısmını evlerinin ihtiyacında kullanmak üzere saklarken, kalın kısmını ise satarak aile bütçelerine katkı sağlamayı hedefliyor. Yapımı son derece zahmetli olan ve 15 kilo nardan çıkartılan 1 kilo nar ekşisi ise, kilosu 15 liradan satılıyor.

Nar üreticisi Mustafa Balcı gazetecilere yaptığı açıklamada, dalında çatlayan ve kilosunu 10 kuruşa satamadıkları narları nar ekşisi yapıp kilosu 15 liradan satmayı hedeflediklerini kaydetti.

Nar ekşisinin özellikle köylü kadınlar tarafından büyük emeklerle yapıldığını ifade eden Balcı, nar ekşisinin sofraların vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olduğunu belirtti.

Nar ekşisi yapımı hakkında da bilgi veren Balcı, şunları söyledi:

“Narlar ortadan kesilerek ikiye ayrılır. Yaş kesilmiş ağaç sopalarla, kesilen bu yarım narların kabuk kısmına vurularak taneleri kabuktan ayrılır. Ayrılmış olan taneler daha sonra temiz bir şeker çuvalının içine konarak, sert ve temiz bir zemin üzerinde, kuvvetlice biri tarafından çiğnenip suyu sıkılır. Sıkılan nar suyu büyük bir kaba konarak 3 saat kaynatılır. Kaynatılma sırasında, üzerinde oluşan köpük bir süzek yardımıyla alınarak dışarıya atılır. Narın suyu iyice kaynadıktan sonra rengi koyu siyah olup, yeterli kıvama gelince ateşten indirilir ve soğutma işlemi ile şişelenme yapıldıktan sonra işlem tamamlanır.”

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz