Çatlayan Narlar “Nar Ekşisi” Yapılıyor

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Çatlayan Narlar “Nar Ekşisi” Yapılıyor
Paylaş
Tarih : 03 Ekim 2013 - 14:27

catlayan-narlar-nar-eksisi-yapiliyor-5138879_oMersin’in Silifke ilçesinde dalında çatlayan ve kilosu 10 kuruşa satılmayan narlar, nar ekşisi yapılarak değerlendiriliyor.

İlçe merkezinde nar ekşisi yapımına başlayan vatandaşlar, nar ekşisinin bir kısmını evlerinin ihtiyacında kullanmak üzere saklarken, kalın kısmını ise satarak aile bütçelerine katkı sağlamayı hedefliyor. Yapımı son derece zahmetli olan ve 15 kilo nardan çıkartılan 1 kilo nar ekşisi ise, kilosu 15 liradan satılıyor.

Nar üreticisi Mustafa Balcı gazetecilere yaptığı açıklamada, dalında çatlayan ve kilosunu 10 kuruşa satamadıkları narları nar ekşisi yapıp kilosu 15 liradan satmayı hedeflediklerini kaydetti.

Nar ekşisinin özellikle köylü kadınlar tarafından büyük emeklerle yapıldığını ifade eden Balcı, nar ekşisinin sofraların vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olduğunu belirtti.

Nar ekşisi yapımı hakkında da bilgi veren Balcı, şunları söyledi:

“Narlar ortadan kesilerek ikiye ayrılır. Yaş kesilmiş ağaç sopalarla, kesilen bu yarım narların kabuk kısmına vurularak taneleri kabuktan ayrılır. Ayrılmış olan taneler daha sonra temiz bir şeker çuvalının içine konarak, sert ve temiz bir zemin üzerinde, kuvvetlice biri tarafından çiğnenip suyu sıkılır. Sıkılan nar suyu büyük bir kaba konarak 3 saat kaynatılır. Kaynatılma sırasında, üzerinde oluşan köpük bir süzek yardımıyla alınarak dışarıya atılır. Narın suyu iyice kaynadıktan sonra rengi koyu siyah olup, yeterli kıvama gelince ateşten indirilir ve soğutma işlemi ile şişelenme yapıldıktan sonra işlem tamamlanır.”

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR’İN ATÖLYELERİ, KADIN VE ÇOCUKLARI BEKLİYOR

BÜYÜKŞEHİR’İN ÜCRETSİZATÖLYELERİBAŞLADI BÜYÜKŞEHİR’DEN YARATICI, EĞLENCELİ, EĞİTİCİ VE GELİŞTİRİCİATÖLYELER Mersin

TARSUS’TA ON YILLARDIR YAPILMAYAN GRUP YOLUNDA BÜYÜKŞEHİR’DEN KAPSAMLI ÇALIŞMA

KEFELİ, ÇÖPLÜ VE YARAMIŞ GRUP YOLUNDAKİ SORUNLARI BÜYÜKŞEHİR ORTADAN KALDIRDI TARSUS VE ÇAMLIYAYLA’DA YOL ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VAHAP SEÇER, KIRSAL MAHALLELERE ÇIKARMA YAPTI

SEÇER: “MERSİNLİLER’İN ÜÇTE İKİSİ SOSYAL HİZMETLERİMİZDEN MEMNUN” SEÇER: “HİZMETİ AKSATAN, SİZE KÖTÜ DAVRANAN PERSONELİ

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz