ÇAY MAHALLE EVİ AÇILDI

Ana Sayfa » Büyük Manşet » ÇAY MAHALLE EVİ AÇILDI
Paylaş
Tarih : 15 Mart 2016 - 17:51

çay mahalle evi

Akdeniz Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda başlattığı “Mahalle Evleri” projesi çerçevesinde bir hizmet binası daha Akdeniz halkına kazandırıldı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı Çay Mahalle Evi, düzenlenen törenle mahalle sakinlerinin yönetimine devredildi.

Sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde, kent sakinlerinin kültür-sosyal etkinliklere daha kolay ulaşması, çeşitli meslek ve beceri edinme kurslarından daha fazla yararlanmasını hedefleyen Akdeniz Belediyesi, bu hedef doğrultusunda başlattığı Mahalle Evleri projesine bir yenisini daha ekledi. Son bir yıllık süre içerisinde Çilek, Güneş, Gündoğdu, Karacailyas ve Adanalıoğlu Mahallelerinde açılışı gerçekleştirilen merkezlerin ardından, Çay Mahallesinde bulunan mahalle evi de yenilenen yeni yönetimiyle halka deklere edildi.

Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı Çay Mahalle Evi, “Birlikte Üretiyoruz, Birlikte Yönetiyoruz” sloganıyla ve çok sayıda davetlinin katıldığı bir törenle açıldı. Açılışa, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eş Başkanı Sadun Doğan, Kültür ve Sosyal İşlerden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, Fen İşlerinden Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Hakim Baykara, Belediye Meclis Üyeleri ve 7’den 70’e yüzlerce Çay Mahallesi sakini katıldı.

“Mahalle Evi, kendi evlerinizin devamı gibi”

Açılış konuşmasını yapan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, daha önce kurs merkezi olan binanın ciddi bir tadilat sürecinden geçtiğini ve çevre düzenlemesinin yapıldığını ifade etti. Bu çalışmaları gerçekleştiren, kendilerini mahalle sakinleriyle bir araya getiren, emeği geçen çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Eş Başkan Mutlu, “biz her zaman şunu biliyorduk, Çay Mahallesinin bir farkı var. Siz sanata, kültüre çalışmalarımıza karşı büyük bir ilgi içerisindesiniz. Bu ilgi ve alakanız da bizleri son derece memnun ediyor. Daha önce mahallemizde bu hizmet binamız yine vardı. Ama şimdi yeni yönetim anlayışıyla Çay Mahallesi Mahalle Evine dönüştürdük. Buraya Mahalle Evi adını veriyoruz, çünkü sizlerin bu merkezleri sahiplenmesi, evlerinin adeta bir devamı olarak görmesini istiyoruz. Bizim yerel yönetim anlayışımız katılımcılığı esas alan, şeffaf, demokratik ve ekolojik bir anlayıştır. Mahalle evimiz hepimize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Açılışı mahalleli kadınlar yaptı

Konuşmaların ardından Eş Başkan Yüksel Mutlu ve konuklar, Mahalle Evinin açılışına geçtiler. Eş Başkan Mutlu, buranın asıl sahiplerinin mahalle sakini kadınlar olduğunu belirterek açılış kurdelesini mahalleli kadınlara kestirdi. Konuklar, daha sonra mahalle evinin kütüphane, derslikler ve diğer bölümlerini gezdiler. Etkinliğin son bölümünde ise Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü kurs merkezleri ve mahalle evlerinde eğitim alan kursiyerlerden oluşan grup, Kürtçe ve Türkçe şarkılardan oluşan müzik dinletisi sundu. Ardından da Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) Tiyatro Arzeba “Nasihat” “(Şiret)” adlı oyununu sahneledi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR’DEN KURTULUŞ VE KURULUŞ KORULUĞU’NDA BAKIM VE TEMİZLİK ÇALIŞMASI

BÜYÜKŞEHİR, KENT GENELİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı,

TARSUS’TA HEMZEMİN GEÇİDİN YIPRANAN ZEMİNİ BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN YENİLENDİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN HEMZEMİN GEÇİTTE ASFALTLAMA ÇALIŞMASI Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus kent merkezinden geçen demiryolu ağı

MESKİ OLAĞAN GENEL KURULU BİRİNCİ BİRLEŞİM TOPLANTISI YAPILDI

SU FATURASINDA VATANDAŞI RAHATLATACAK KADEME DEĞİŞİKLİĞİ SEÇER: “BEN DE İSTİYORUM SU MÜMKÜNSE BEDAVA OLSUN, AMA BİR BEDELİ OLMALI” 73 OTOBÜS

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz