Çevre Planında Akkuyu’nun işaretlenmemesi istendi

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Çevre Planında Akkuyu’nun işaretlenmemesi istendi
Paylaş
Tarih : 09 Haziran 2016 - 11:18

 

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Akkuyu Nükleer Santralinin Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/50 bin ölçekli planda işaretlenmemesi konulu panel, Silifke Belediye Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

CHP İl Başkanı Abdullah Özyiğit, Silifke İlçe Başkanı Bünyamin Uçar, Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, CHP Mersin Milletvekilleri Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Serdar Kuyucuoğlu, Dr. Hüseyin Çamak, ında katıldığı panele TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı Necdet Pamir ve MMO Mersin Eski Şube Başkanı Serdar Erkan konuşmacı olarak katıldı.

PAMİR, “AKKUYU’NUN ÇERNOBİL VE FUKUŞİMA OLMASINA İZİN VERMEYELİM”

Panelde ilk konuşmasını gerçekleştiren TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı Necdet Pamir, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nce hazırlanan 1/50 bin ölçekli İl Çevre Düzeni Planı’nda Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin işaretlenmemesi için meclis üyelerini ve bu yörede yaşayan halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Belediye meclislerinin halkın iradesini yansıttığını belirterek, “Kentimizi yöneten belediye başkanları Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri, geçtiğimiz yıllarda belediye meclislerinden alınan kararlarla, toplanan yüz binlerce imzalarla halkın Akkuyu Nükleer Santrali’ne karşı olduğu ortadadır. Halkın karşı olduğu bir yatırımın projesini belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri olarak onaylayamaz. Her aşaması ülke geleceğini ve canlı yaşamını tehlikeye atacak olan hukuksuz bir şekilde devam eden Akkuyu Nükleer Santral projesinin uygulanmasına alet olmayınız. Akkuyu’nun Çernobil ve Fukuşima olmasına izin vermeyiniz. Akkuyu Nükleer Santrali’nin işaretli olduğu 1/50 bin ölçekli planın onaylanmamasını bekliyoruz” diyerek Nükleer Santral’in zararlarıyla ilgili bilgiler verdi.

“NÜKLEERİN ZARARLARI KUŞAKLAR BOYU DEVAM ETMEKTEDİR”

Çernobil ve Fukuşima Nükleer Santral felaketleri, Nükleer santrallerinin çok pahalı, güvensiz, kaza riskinin çok yüksek, çevre ve insan sağlığına verdiği zararlarının telafisinin mümkün olmadığını açıklayan MMO Mersin Eski Şube Başkanı Serdar Erkan, “Bu zararlar kuşaklar boyu binlerce yıl devam etmektedir. En son teknolojinin kullanıldığı nükleer santrallerde bile kazaların engellenemediği, nükleer santrallerin çok büyük ve geri dönülmez bir çevre kirliliği ile çok yüksek toplumsal maliyetler yarattığını bilimsel olarak kanıtlamıştır.

Çernobilden ve Fukuşimadan yayılan radyasyon hepimizin yaşamını tehdit etmektedir. Her iki kazanın radyasyonundan kaynaklı dünyada 1.000.000 insanın öldüğü ve 1.000.000 insanın daha da ölmesi bekleniyor.

Akkuyu nükleer santralinin deprem kuşağında olması, dünyada test edilmemiş bir teknolojinin uygulanacak olması, Akkuyu da kaza riskini çok yükseltmekle birlikte Akkuyu’nun Fukuşima ve Çernobil olması için sayamadığımız birçok neden de mevcuttur.  Daha önce Belediye Meclislerinde ve seçim vaatleri arasında yer alan Akkuyu’da Nükleer Santral İstemiyoruz sözlerine ve meclis kararlarına bütün partilerin uymasını ve sözlerine sahip çıkmalarını bekliyoruz. Bu nedenle Akkuyu’da Nükleer Santralin yapılmasına ilişkin her türlü karara karşı çıkılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Panelin sonunda CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, CHP İlçe Başkanı Bünyamin Uçar ve Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, konuşmacılara çiçek takdim etti.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz