Çevrecilerden Çed Raporuna İtiraz

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Çevrecilerden Çed Raporuna İtiraz
Paylaş
Tarih : 28 Eylül 2013 - 13:41

2712671161mersin_nkpGülnar İlçesi Büyükeceli Köyü’nde kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan 3 bin 130 sayfalık ÇED Raporu’na itiraz etmek amacıyla toplanan Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Mersin Valiliği önünde bir araya geldi.

20 kişiden oluşan STK ve siyasi parti temsilcilerini temsilen konuşan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Başkanı Sebahat Arslan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik şirketinin, formaliteleri yerine getirmek için hazırladığı ÇED Raporu’nun bilimsellikten yoksun, yanlış ve eksik bilgilerle donatıldığını belirtti. Arslan, Akkuyu’da yürütülen ÇED sürecinin Türkiye’nin taraf olduğu, Rio Sözleşmesine ve ÇED Yönetmenliğine aykırı şekilde sürdürüldüğünü savundu. Arslan, “ÇED Raporu anti demokratik ve hukuksuz bir şekilde devam etmektedir. Yaşanan bu hukuksuzluğun takipçisi olmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 24 Ocak 2013 tarihinde teslim edilen, Mersin halkının nükleer karşıtlığında itirazlarını dile getirmek için başlatılan itirazlarını dile getirmek için başlatılan imza kampanyasında toplanan yüz binlerce itiraz dilekçeleri, İl Genel Meclisinin ve Mersin’de bulunan tüm ilçe ve Büyükşehir Belediye Meclislerinin Akkuyu Nükleer Santraline karşı almış oldukları kararlar, Mersin halkının Nükleer Santral istemediğinin bir kanıtıdır. Halkın iradesine rağmen Akkuyu ÇED Raporu yayımlanmıştır” dedi.

Yöre halkının ve çevrecilerin yapılması planlanan santrale karşı olduğuna dikkat çeken Arslan şöyle devam etti:

“Nükleer Santralle karşıyız. Kendimiz, çocuklarımız, doğamız ve ülkemiz için bu tehlikeli nükleer oyuna ortak olmak istemiyoruz. İleri çevre teknolojilerinin dahi nükleer atıklara çözüm üretemediği, ileri teknoloji olduğu söylenen nükleer santrallerin en ufak kazada ciddi maddi ve manevi zararlar yarattığı, olası bir kazada sadece Akkuyu’nun değil ülkemizin ve bölge ülkelerinin ciddi şekilde etkileneceği oldukça somut gerçeklerdir. Dünyada örnekleri ortadayken, yöremizde yeni Çernobiller ve Fukuşimalar istemiyoruz.”

Arslan’ın konuşmanın ardından Mersin Tabip Ordası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Antmen de halk sağlığı uzmanları tarafından hazırlanan nükleer santrallerin sağlığa vereceği rapor açıklandı.

Platform üyeleri, hazırladıkları itiraz dilekçelerini imzalayarak, Mersin Valiliği’ne teslim ettikten sonra, olaysız dağıldı.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR’DEN KURTULUŞ VE KURULUŞ KORULUĞU’NDA BAKIM VE TEMİZLİK ÇALIŞMASI

BÜYÜKŞEHİR, KENT GENELİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı,

TARSUS’TA HEMZEMİN GEÇİDİN YIPRANAN ZEMİNİ BÜYÜKŞEHİR TARAFINDAN YENİLENDİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN HEMZEMİN GEÇİTTE ASFALTLAMA ÇALIŞMASI Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus kent merkezinden geçen demiryolu ağı

MESKİ OLAĞAN GENEL KURULU BİRİNCİ BİRLEŞİM TOPLANTISI YAPILDI

SU FATURASINDA VATANDAŞI RAHATLATACAK KADEME DEĞİŞİKLİĞİ SEÇER: “BEN DE İSTİYORUM SU MÜMKÜNSE BEDAVA OLSUN, AMA BİR BEDELİ OLMALI” 73 OTOBÜS

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz