Çevrecilerden Çed Raporuna İtiraz

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Çevrecilerden Çed Raporuna İtiraz
Paylaş
Tarih : 28 Eylül 2013 - 13:41

2712671161mersin_nkpGülnar İlçesi Büyükeceli Köyü’nde kurulacak Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan 3 bin 130 sayfalık ÇED Raporu’na itiraz etmek amacıyla toplanan Mersin Nükleer Karşıtı Platform, Mersin Valiliği önünde bir araya geldi.

20 kişiden oluşan STK ve siyasi parti temsilcilerini temsilen konuşan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Başkanı Sebahat Arslan, Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik şirketinin, formaliteleri yerine getirmek için hazırladığı ÇED Raporu’nun bilimsellikten yoksun, yanlış ve eksik bilgilerle donatıldığını belirtti. Arslan, Akkuyu’da yürütülen ÇED sürecinin Türkiye’nin taraf olduğu, Rio Sözleşmesine ve ÇED Yönetmenliğine aykırı şekilde sürdürüldüğünü savundu. Arslan, “ÇED Raporu anti demokratik ve hukuksuz bir şekilde devam etmektedir. Yaşanan bu hukuksuzluğun takipçisi olmak adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 24 Ocak 2013 tarihinde teslim edilen, Mersin halkının nükleer karşıtlığında itirazlarını dile getirmek için başlatılan itirazlarını dile getirmek için başlatılan imza kampanyasında toplanan yüz binlerce itiraz dilekçeleri, İl Genel Meclisinin ve Mersin’de bulunan tüm ilçe ve Büyükşehir Belediye Meclislerinin Akkuyu Nükleer Santraline karşı almış oldukları kararlar, Mersin halkının Nükleer Santral istemediğinin bir kanıtıdır. Halkın iradesine rağmen Akkuyu ÇED Raporu yayımlanmıştır” dedi.

Yöre halkının ve çevrecilerin yapılması planlanan santrale karşı olduğuna dikkat çeken Arslan şöyle devam etti:

“Nükleer Santralle karşıyız. Kendimiz, çocuklarımız, doğamız ve ülkemiz için bu tehlikeli nükleer oyuna ortak olmak istemiyoruz. İleri çevre teknolojilerinin dahi nükleer atıklara çözüm üretemediği, ileri teknoloji olduğu söylenen nükleer santrallerin en ufak kazada ciddi maddi ve manevi zararlar yarattığı, olası bir kazada sadece Akkuyu’nun değil ülkemizin ve bölge ülkelerinin ciddi şekilde etkileneceği oldukça somut gerçeklerdir. Dünyada örnekleri ortadayken, yöremizde yeni Çernobiller ve Fukuşimalar istemiyoruz.”

Arslan’ın konuşmanın ardından Mersin Tabip Ordası Genel Sekreteri Dr. Mehmet Antmen de halk sağlığı uzmanları tarafından hazırlanan nükleer santrallerin sağlığa vereceği rapor açıklandı.

Platform üyeleri, hazırladıkları itiraz dilekçelerini imzalayarak, Mersin Valiliği’ne teslim ettikten sonra, olaysız dağıldı.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz