ÇOCUK HAKLARI KARİKATÜR SERGİSİ AÇILDI

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » ÇOCUK HAKLARI KARİKATÜR SERGİSİ AÇILDI
Paylaş
Tarih : 18 Kasım 2015 - 14:17

Mersin Barosu, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü olması sebebiyle çocuk haklarının resmedildiği Çocuk Hakları Karikatür Sergisi’ni açtı.

Prof Dr. Halis Dokgöz’ün kaleminden çıkan serginin açılışı Mersin Barosu’nda gerçekleştirildi. .Mersin Barosu eski Başkanları Şinasi Develi, Şengün Erdoğan ve Çocuk Hakları Komisyonu üyelerinin katıldığı açılışın Kurdelesini Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen ve eski Baro Başkanları tarafından kesildi.  Kurdele kesiminden sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen; Mersin Barosu olarak Çocuk Kumbarası kurduklarını söyledi.

Bu kumbaranın ilk kez Mersin’de yapılan bir uygulama olduğunu ve bu uygulamanın benzerinin Tarsus Belediyesi tarafsından da yapıldığını ve her etkinlikte kullanıldığını ifade eden Antmen; kumbaraya atılan kıyafet, kitap ve oyuncakların ihtiyacı olan çocuklara gönderildiğini söyledi.

Antmen; çocukların ülkede gelecek olduklarını dile getirerek; “ Çocuklar bizim geleceğimiz. Ciddi anlamda yardıma ihtiyacı olan, hakları çiğnenen ve istismara uğrayan çocuklar var. Biz hukukçular olarak komisyondaki arkadaşlarımızla beraber her gün çocuk haklarını anlatmaya çalışıyoruz. Biz avukatlığı yaparken sadece mesleğimizi değil halkımız için neler yapabiliriz bunları da düşünüyoruz. ” dedi.

Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Ece Kovan Demirtaş ise; Mersin Barosu olarak bütün insan haklarına karşı duyarlı olduklarının altını çizerek;  “ Çocuk hakları komisyonu olarak birçok çalışmalar yürütüyoruz. Dünya çocuk hakları gününde de, biz bu haftaya çocuk haftası olarak bakıyoruz. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin kabul edildiği bir gün. Tüm dünyada kutlan bir gün olması sebebiyle okullara gidip bilinçlendirme çalışmaları yapacağız. Toplumla ilgili broşürlerimizin dağıtılması ve çocuk haklarının anlatılması, bilinçlendirilmesi ve topluma farkındalık yaratılması ile ilgili çalışmalarımız var. Çocukların kanunlar çerçevesinde birçok hakları var. Bu hakları çocuklara ve topluma anlatmak bizim vazifemiz. ” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Halis Doksöz ise; Çizdiği karikatürlerle Çocuk Hakları konusunu uzun süredir işlediğini anlatarak; daha önce bu karikatür sergisinin Gaziantep Belediyesi’nde, Adana Barosu’nda, Ankara Acıbadem Hastanesi’nde,  İstanbul’da ve Bursa gibi illerde de açtığını söyledi.

Bu sergilerin açılmaya devam edeceğine de vurgu yapan Dokgöz; “ Çünkü çocuklara yapılan şiddet bitmeyecek. Ben karikatürleri aslında çocuk anayasası niteliğinde olan Çocuk Hakları Sözleşmesi için çizmeye başladım. Tamamladığım zamanda çocuk hakları ile ilgili bir kitap haline gelecek. Bu sergi ve karikatürlerle umarım toplum çocukluğunu hatırlar. Biraz büyüdüğümüz zaman bazı şeyleri unutuyoruz. Bu karikatürlerle çocuk olduğumuzu, çocukların haklarının olduğunu, onlara karşı sorumlu olduğumuzun bilinmesini istedim ” dedi.

 

Prof. Dr. Halis Doksöz’ün kaleminden çıkan karikatürler Merin Barosu’nda 24 Kasım Gününe kadar sergilenecek.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ULUSLARARASI MERSİN MARATONU’NA 29 GÜN KALDI

MARATON HAZIRLIKLARI SON HIZIYLA SÜRÜYOR MERSİN MARATONU, 22 MART’TA KOŞULACAK MARATON İÇİN KAYITLAR DEVAM EDİYOR Mersin Büyükşehir Belediyesi

KOLEKSİYON ESERLERİ MERSİNLİLERLE BULUŞACAK

Kültüre ve sanata verdiği destekle dikkat çeken Yenişehir Belediyesi, dünyaca ünlü Türk ressamlarının birbirinden güzel eserlerini bir hafta

BAŞKAN YILMAZ KREŞ SÖZÜNÜ TUTTU!

BAŞKAN YILMAZ, “OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ” Başkan Yılmaz; “Her şey çocuklarımız için” Toroslar Belediyesi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz