Darbe Konuşmaları Çocukları Olumsuz Etkiliyor

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Darbe Konuşmaları Çocukları Olumsuz Etkiliyor
Paylaş
Tarih : 30 Ağustos 2016 - 12:32

MERSİN’de Klinik Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik, darbe girişimi sonrası halk arasında konuşulan felaket senaryolarının en çok çocukları olumsuz etkilediğini, o nedenle darbeyle ilgili konuşmaların çocukların olmadığı ortamlarda konuşulması gerektiğini söyledi.

 darbe-konusmalari-cocuklari-olumsuz-etkiliyor-8739551_o
Klinik Psikolog Yaşam Yanardağ Çelik, darbe girişimi sonrası halk arasında konuşulan felaket senaryolarının en çok çocukları olumsuz etkilediğini, o nedenle darbeyle ilgili konuşmaların çocukların olmadığı ortamlarda konuşulması gerektiğini söyledi.

Felaket senaryolarının çocuklar üzerinde duygusal ve davranışsal bozukluklar yarattığını ifade eden Yanardağ Çelik, elektrik kesildiğinde dahi çocukların darbe olacağı düşüncesine bürünüp korkuya kapıldığını belirtti. Çelik, bu nedenle yetişkinlerin kendi aralarında kurduğu felaket senaryolarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

‘KORKU DOLU FİKİRLER ÜRETEBİLİRLER’

Son zamanlarda artan şiddet olayları ve yaşanan darbe girişiminin yetişkinlerden çok çocukları olumsuz yönde etkilediğini kaydeden Çelik, şöyle devam etti.

“Sosyal medyada yaralılar, ölüler, şiddet içerikli fotoğraflar o kadar sınırsız yayınlanıyor ki bu olumsuz içerikli görüntüler çocukların bunları yıllarca hatırlayıp olumsuz etkileri altında kalmasına duygusal ve davranışsal sorunlar yaşamasına sebep olacaktır. Örneğin tekrar tekrar izledikleri bir olayın kendi ailelerinin de başına gelebileceğini düşünüp kaygı duyabilmekte ve kendilerine göre korku dolu fikirler üretebilmektedir. Anne babalar olarak bize düşen televizyon gazete, özellikle sosyal medya kullanan Facebook ya da Twitter hesapları olan çocukların neler izlediğini düzenli olarak takip etmektir. Çocukların yanlarında onları korkutacak haber ve konuşmalardan kaçınılmalıdır.”

‘ELEKTRİK KESİLDİ DARBE Mİ OLACAK?’

Yetişkinlerin, darbeye ilişkin kendi aralarında kurduğu felaket senaryolarına dikkat etmeleri ve çocukların bunları duymaması gerektiğini ifade eden Çelik, şunları söyledi.

“Darbe olsaydı bunlar olacaktı, elektrik kesilecekti su kesilecekti ve benzeri gibi hikayeler çocuklar tarafından algılandığında en ufak bir normal değişiklik bile onları kaygılandırabilir. ‘Elektrik kesildi şimdi darbe mi olacak?’, ‘Su kesildi annemin babamın başına bir şey mi gelecek?’ gibi kaygılar oluşturmasına sebep olur. Bu nedenle biz yetişkinler kendi aramızda konuşurken bile çok dikkatli konuşmalıyız, kullandığımız cümleleri çok özenle seçmeliyiz. Çocukların olmadığı ortamlarda konuşmaları gerekiyor. Panik havasının ve felaket senaryolarının çocuklar üzerinde kaygı bozukluğu etkileri olabilir, çocuk tırnak yemeye ve alt ıslatmaya başlayabilir. Travma sonrası stres bozukluğu belirtileri gösterebilir.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz