“Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum” Projesi Sona Erdi

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum” Projesi Sona Erdi
Paylaş
Tarih : 11 Ekim 2013 - 14:56

denizimi-taniyorum-ve-koruyorum-projesi-sona--5171831_oMersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü, bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum 2 Projesi”nin sona ermesi nedeniyle Mersin Marina’da çocuklara yönelik Deniz Bilimleri Şenliği düzenledi.

Şenlikte enstitünün araştırma gemisini çocukların ziyaretine açıldı. Gemiyi ziyaret eden çocuklar yetkililerden denizlerde yaşam ve yapılan araştırmalar hakkında bilgiler aldı.

Konuyla ilgili bilgi veren Enstitü Müdürü Ahmet Kıdeyş, “Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde deniz sevgisini ve çevre koruma farkındalığını küçük yaşta edinmek, ulusal değerimiz olan denizlerimizin bugün ve gelecekte sağlıklı kalabilmesi ve sürdürülebilir kullanılabilmesi için büyük önem taşıyor. Bu motivasyonla Odtü Deniz Bilimleri Enstitüsü tarafından yürütülen “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum 2″ projesi, etkinliğin ikinci ayağını oluşturan Mersin Marina Deniz Bilimleri Şenliği ile sona erdi” dedi.

Kıdeyş, şöyle devam etti:

“Etkinlik kapsamında yoğun insan kaynaklı baskılar altında nesilleri tükenme tehlikesi altında giren deniz canlılarının yaşam hikayelerini öğrenen katılımcılar çevreye duyarlı bireyler olarak günlük yaşantımızda bu baskıları azaltarak deniz canlılarını korumak için neler yapabileceklerini öğrendiler. Trt Sualtı Fotoğraf sanatçısı Tahsin Ceylan’ın katkıları ile geliştirilen koruma altındaki 6 türün resimlerinden oluşan dev puzzle yarışması ile etkinlikte eğlenceli saatler yaşandı. Birbirinden ilginç sualtı canlılarının Tahsin Ceylan objektifi ile görsel şölene dönüştüğü sualtı fotoğraf sergisi ile öğrenciler sualtı dünyasını yakından tanıma şansı buldu.”

Etkinlikle eş zamanlı olarak Mersin Marina limanına demirleyen ve Türkiye denizlerinde 30 yıldır ileri düzeyde bilimsel araştırmalar gerçekleştiren Odtü Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait “Bilim II” araştırma gemisi de ziyarete açıldı.

Bir deniz bilimcinin hayatında önemli yeri olan araştırma seferleri atmosferine tanık olan öğrenciler, deniz araştırmalarının nasıl gerçekleştiğini de yerinde öğrendi.

Etkinlik başlangıcında ve sonunda yapılan değerlendirmeler incelendiğinde öğrencilerin denize, denizciliğe ve deniz bilimlerine bakış açılarında önemli gelişmeler olduğu gözlendi.

Bu yıl ikinci kez düzenlenen “Denizimi Tanıyorum ve Koruyorum 2 Projesi” kapsamında toplamda 500’den fazla öğrenci çevresel farkındalık ve koruma eğitimi aldı. Yürütücülüğünü Araştırma Görevlisi Ayşe Gazihan Akoğlu’nun yaptığı proje Mersin Üniversitesi ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile gerçekleştiriliyor ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığı ile gerçekleştiriliyor ve TÜBİTAK 4004 Bilim ve Toplum projeleri kapsamında destekleniyor.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE BORÇLANMA YETKİSİ YİNE REDDEDİLDİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI BİRİNCİ BİRLEŞİMİ CUMHUR İTTİFAKI BORÇLANMA YETKİSİNİ GEREKÇE

PATİLİ DOSTLAR İÇİN RENGARENK ŞEMSİYELER

KEDİ VE KÖPEKLERİ GÜNEŞTEN KORUYAN ŞEMSİYELER KÜLTÜR PARK’A SOKAK HAYVANLARI İÇİN ŞEMSİYE YERLEŞTİRİLDİ Mersin Büyükşehir Belediyesi,

BÜYÜKŞEHİR, İŞLETMELERİN HİJYEN DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

19 AYDA 1732 İŞLETMENİN HİJYEN DENETİMİ YAPILDI BÜYÜKŞEHİR, HAL KOMPLEKSİLERİNDE HİJYEN DENETİMİ YAPIYOR BÜYÜKŞEHİR’DEN TARSUS

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz