Dershane Yasası Meclis’te

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » Dershane Yasası Meclis’te
Paylaş
Tarih : 08 Şubat 2014 - 17:03

MEB-logo

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderilen dershane yasası köklü değişikliklere ve tartışmalara yok açacak. Tasarıya göre 40 bin öğretmen işsiz kalacak, öğretmen alımı sözlü mülakat ile olacak.

 
 
Büyük tartışma yaratan ve bu nedenle seçim sonrasına bırakılabileceği söylenen dershanelerin kapatılmasına ilişkin yasa tasarısı, önceki gece TBMM’ye sevk edildi. Dershanelerin Eylül 2018’e kadar bütünüyle dönüştürülmesini düzenleyen tasarıya göre dershanelerde görevli 40 bini aşkın öğretmen işsizlik riskiyle karşı karşıya.

Dershanelerin dönüştürülmesinin yanı sıra teşkilatla ilgili pek çok önemli değişikliğin yer aldığı tasarıdaki düzenlemeler özetle şöyle:

“Dershane” tanımı yasadan çıkarılacak. Kanundaki “çeşitli kurslar” bölümüne ise “ortaöğretim veya yükseköğretime giriş sınavlarına hazırlık niteliğinde olmamak” şartı getirilecek.
Kadrolar ‘havuz’a

Dershaneler, 1 Eylül 2015’e kadar faaliyetlerini sürdürebilecek. Dönüşümler, 2017-2018 eğitim-öğretim sonunda tamamlanmış olacak.

Özel okula dönüşecek dershanelere bedelsiz en fazla 25 yıllığına Hazine’den arsa tahsis edilecek.

Dönüşecek dershanelere, resmi okulda okuyan bir öğrencinin devlete maliyeti kadar eğitim öğretim desteği verilecek. Destek verilecek öğrenci sayısına her yıl Maliye Bakanlığı ile MEB ortak karar verecek.

Dönüşüm sürecinin bitiminde özel okul şartlarını sağlayamayan kurumların faaliyetlerine son verilecek.

Dershanelerde çalışan öğretmenler, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almamak, çalıştığı işyerinde sigorta primleri ödenmiş olmak, çalışma süresi 1 Temmuz 2015 itibarıyla en az 6 yıl olmak şartıyla bakanlık kadrolarına alınabilecek. Öğretmenler, KPSS’ye girmeyecek ancak mülakatla atanacak. Atanacakları illere MEB’in karar vereceği öğretmenler, sağlık özrü hariç 4 yıl süreyle başka hiçbir ile tayin isteyemeyecek. Bu şartları sağlayan dershane öğretmenlerinin, tüm dershane öğretmenlerinin beşte birinden az olduğu biliniyor. Düzenleme ile 40 bini aşkın öğretmen işsiz kalacak.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte bazı bakanlık kadroları da kapatılacak. Düzenleme ile 615 personel, “havuz” olarak bilinen “bakanlık müşavirliği” ve “eğitim uzmanlığı” kadrolarına atanarak, fiilen görevden alınmış olacak.

Kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren 4 yıl ve daha fazla süredir okul ve kurum müdürlüğü ve müdür yardımcılığı yapanlar, 2013-2014 sonunda görevlerinden ayrılacak. Bu durumda olan 100 bin okul müdürü bulunuyor.

Ala da yararlanacak

Dershaneler yasa tasarısı ile il müdürlükleri bünyesindeki eğitim denetmenleri, bakanlığa bağlanacak. Denetmenlerin öğretmen olması zorunluluğu da kaldırılacak. Hukuk, siyasal, iktisat, işletme mezunları da denetmen olabilecek. Bu düzenlemeden İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın kardeşi Atıf Ala da yararlanacak. Ala geçtiğimiz ay Teftiş Kurulu Başkanlığı’na vekâleten atanmıştı. Teftiş Kurulu Başkanı olacak kişinin bakanlık başmüfettişi olması ve 12 yıl bu görevi yapması gerekiyor. Bu nedenle Ala’nın asaleten atanabilmesi için kanun değişikliği yapılacağı iddia edilmişti.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(milliyet.com.tr)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Küçük Nehir, Başkan Seçer’e Teşekkür Ziyaretinde Bulundu

SPOR MALZEMESİ YARDIMI NEHİR VE ARKADAŞLARINI MUTLU ETTİ SEÇER’DEN NEHİR’E: “BAŞARILI OLMANIZI DİLİYOR, ARKADAŞLARINA SELAMLAR GÖNDERİYORUM”

Kariyer Merkezi’nin Yeni Projesi: Kariyer Sohbetleri

“KARİYER SOHBETLERİ” BAŞLIYOR Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’inöncülüğünde Mersin’e kazandırılan Kariyer Merkezi,

BÜYÜKŞEHİR’DEN VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ İŞARET DİLİ KURSU

BÜYÜKŞEHİR, İŞARET DİLİ BİLEN VATANDAŞLARIN SAYISININ ARTMASINI HEDEFLİYOR BÜYÜKŞEHİR, İŞİTME ENGELLİLER İLE VATANDAŞLAR ARASINDAKİ

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz