“DÜŞLERİME DOKUNMA”

Ana Sayfa » Büyük Manşet » “DÜŞLERİME DOKUNMA”
Paylaş
Tarih : 11 Aralık 2015 - 17:32

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Barosu ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü “Düşlerime Dokunma ” projesi kapsamında Mersindeki çocuklara cinsel istismar ve çocuk hakları konularında bilgiler verilerek,  çocukların hem hakları konusunda hem de cinsel istismara karşı bilinçlendirilmesinin amaçlandığı bir etkinlik yapıldı.

Mersin Barosu ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin Mersindeki çocuklarla iligli olarak imzaladığı protokolü hayata geçirilmesindeki ilk adım olan Düşlerime Dokunma projesi ile kentteki bin 200 çocuğa insan hakları, çocuk hakları ve cinsel istismar konularında bilgiler verilmesi amaçlanıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinlikliğe Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Etkinliğe konuşmacı olarak ise Mersin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Ece Kovan Demirtaş katıldı.

Demirtaş; etkinliğe katılan çocuklara yaptığı sunumda; insan haklarının önemine vurgu yaparak, her insanın bazı hakları olduğunu bunların ise yaşama hakkı, özgürlük hakkı, sağlık hakkı gibi önemli haklar olduğunun altını çizdi.

Yetişkin insanların yanı sıra çocuklarında bir birey olarak kabul edildiğini anlatan Demirtaş; 193 Ülkenin bir araya gelerek çocuk hakları sözleşmesini imzaladığını ve bu hakları çocukların bilmesi gerektiğini dile getirerek, çocukların kendi haklarını onların ağzından söyletti.

Çocukların uğrayabileceği cinsel istismar konularında da bilgiler veren Demirtaş, çocukların birçok şiddete maruz kaldıklarını ve bu şiddetin sadece fiziksel olarak değilde, sözlü, psikolojik ve cinsel şiddetler olduğunun altını çizerek çocukların karşılaşabilecekleri şiddetler konusunda bilgiler verdi.

Yapılan sunumun ardından çocuklarla beraber drama oyunları gerçekleştirildi. Drama ile çocuklar, vücutlarını tanıyabilecekleri, kimlere güvenebilecekleri ve yaşayacakları kötü bir durumdan nasıl kurtulabilecekleri konularında bilgiler verildi ve anlatılan konuları pekiştirme fırsatı buldu.

Etkinliğin arıdnan Mersin Baro Başkanı yapılan etkinlikle ilgili gazetecilere bilgiler verdi. Antmen; Dünya İnsan Hakları Günü’nde çocuk haklarına yönelik bu programın çok verimli olduğuna vurgu yaparak; daha fazla öğrenciye ulaşmak için çalışmaların süreceğini ifade etti.

Bu projenin 6 ay boyunca devam edeceğini de anlatan Antmen,  “ Projede asıl amacımız çocuk haklarının Mersin’de yaygınlaştırılması ve anlatılması. Bin 200 öğrenciye ulaşarak çocukları kötülüklerden korumak ve kendi kimlikleri hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Kötü niyetli insanların özellikle cinsel istismar konusunda çocuklara yaklaşmaması için ya da çocukların kendilerini nasıl koruyacağı konusunda bilgiler veriyoruz. Bundan sonra bu tarz programlar devam edecek ve daha çok öğrenciye ulaşmak için çalışmalar yapacağız. ” İfadelerini kullandı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz