EKMEK VE SİMİT ZAMMI GÖZLERİ FIRINCILARA ÇEVİRDİ

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » EKMEK VE SİMİT ZAMMI GÖZLERİ FIRINCILARA ÇEVİRDİ
Paylaş
Tarih : 10 Şubat 2016 - 19:16

Ekmeğe yapılan zam hem tepkilere hem de şaşkınlığa neden oldu. Tepki ilk emekli kesiminden geldi. Yılan hikâyesine dönen emekliye zam kararı hükümetin eylem planına geçti. Fırıncılarda eyleme geçerek ekmeğe zam yaptı. Zam haberine şaşkınlık ise bakanlıktan geldi. Bakan maliyetlerin fiyatında artış yok fırıncılar neden bu zammı yaptı sözleri ile dile getirdi.

Ekmek fiyatlarına yapılan zam ile ilgili  “Ekmek fiyatları bir kez daha gözden geçirilmeli diyoruz” diyen Çelik, “Fırıncılar Federasyonu ile görüşmelerimiz devam edecek. Makul bazı talepleri var bu konuları oturup değerlendireceğimiz… Bu kararların (ekmek fiyatlarına yapılan zam) mutlaka gözden geçirilmesi konusundaki kanaatimizi ve kararlığımızı bir kez daha ifade ediyorum. Bu konunun takipçisi olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

Ekmek zammı konusunda fırıncı esnafının temsilcisi Mersin Fırıncılar odası Başkanına günlerdir süren ulaşma girişimimiz sonuçsuz kalırken, fırıncı esnafı zammı başta enerji olmak üzere maliyetlere bağlayarak zammın kaçınılmaz olduğu görüşünde. Günler öncesinden görüşünü almak istediğimiz Fırıncılar odası başkanına odada yaşanan telefon arızası gerekçe gösterilmesi nedeniyle haber yayına hazırlandığı saate kadar da ulaşma imkânı olmadı. Ancak ekmek zammı tartışması dinmeden gündeme gelen simit zammı ise daha çok tepkilere neden oldu.

Türkiye’de günlerdir gündemden düşmeyen ekmek zammını simit ve poaça zammı takip etti. Ekmeğin 1TL ile 1.25 TL olmasının ardından Simit ve Poğaçaya da zam geldi.  Zammın ardından vatandaş 75 kuruş olan simit ve poğaçayı 1 TL karşılığında alacak. Emekli memur öğrenci işçi, yolcu ve sokaktaki vatandaş için ekmek kadar öncelik arz eden simit, çoğunlukla aparatif  ayak üstü atıştırma ve açlığı yatıştırma gıda simiti zammı tepki konusunda daha çok taraftar topladı. Emekli, dar gelirli ve yoksul bir ailenin öğrenim gören çocukları için ilk düşündükleri ulaşım ücreti ve simit parasından oluşan günlük harçlıklarının zamla yükselmesi vatandaşın eleştiri dozajının yükselmesine de neden oldu.

Fiyatların yükselmesine vatandaş hayli tepkili… Özellikle emekliler zaten her geçen gün diğer ürünlere zam geldiğini söyleyerek, ekmek gibi ana gıda maddesine bu kadar zam yapılmasının anlaşılmaz bir durum olduğu görüşünde. Emeklilere yapılan zammı ekmek zammının gölgelediği görüşünde olan vatandaş, verdiklerini fazlasıyla alıyorlar sözleri ile zam tepkisini dile getiriyor.

Türkiye’de geçimlerinin gittikçe zorlaştığını dile getiren vatandaşlar bir ekmeğe değil ekmek, et gibi birçok gıda maddesi ve enerji de dâhil her şeye zam geldiği ve vatandaşın geçinmesi, yaşaması zor bir ülke haline geldiği görüşünde.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MERSİN MAAŞINA HACİZ KONULAN BABA YARDIM BEKLİYOR

Mersin’de, boşandığı eski eşinin düğünde takılan altınlar için açtığı davayı kazanıp, maaşına haciz koydurması sonucu zor günler

MERSİN’DE ARAPÇA TABELALAR TÜRKÇELEŞİYOR

MERSİN’de Suriyeliler’in açtığı işyerlerine asılan Arapça tabelaların Türkçeleştirilmesi için çalışmalar başladı MERSİN’de

Mersin’de masaj salonuna fuhuş operasyonu: 1 tutuklama

Mersin polisinin bir masaj salonuna düzenlediği operasyonda fuhuş yaptırdığı iddiasıyla gözaltına alınan 1 kişi tutuklandı Mersin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz