EKMEK VE SİMİT ZAMMI GÖZLERİ FIRINCILARA ÇEVİRDİ

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » EKMEK VE SİMİT ZAMMI GÖZLERİ FIRINCILARA ÇEVİRDİ
Paylaş
Tarih : 10 Şubat 2016 - 19:16

Ekmeğe yapılan zam hem tepkilere hem de şaşkınlığa neden oldu. Tepki ilk emekli kesiminden geldi. Yılan hikâyesine dönen emekliye zam kararı hükümetin eylem planına geçti. Fırıncılarda eyleme geçerek ekmeğe zam yaptı. Zam haberine şaşkınlık ise bakanlıktan geldi. Bakan maliyetlerin fiyatında artış yok fırıncılar neden bu zammı yaptı sözleri ile dile getirdi.

Ekmek fiyatlarına yapılan zam ile ilgili  “Ekmek fiyatları bir kez daha gözden geçirilmeli diyoruz” diyen Çelik, “Fırıncılar Federasyonu ile görüşmelerimiz devam edecek. Makul bazı talepleri var bu konuları oturup değerlendireceğimiz… Bu kararların (ekmek fiyatlarına yapılan zam) mutlaka gözden geçirilmesi konusundaki kanaatimizi ve kararlığımızı bir kez daha ifade ediyorum. Bu konunun takipçisi olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi.

Ekmek zammı konusunda fırıncı esnafının temsilcisi Mersin Fırıncılar odası Başkanına günlerdir süren ulaşma girişimimiz sonuçsuz kalırken, fırıncı esnafı zammı başta enerji olmak üzere maliyetlere bağlayarak zammın kaçınılmaz olduğu görüşünde. Günler öncesinden görüşünü almak istediğimiz Fırıncılar odası başkanına odada yaşanan telefon arızası gerekçe gösterilmesi nedeniyle haber yayına hazırlandığı saate kadar da ulaşma imkânı olmadı. Ancak ekmek zammı tartışması dinmeden gündeme gelen simit zammı ise daha çok tepkilere neden oldu.

Türkiye’de günlerdir gündemden düşmeyen ekmek zammını simit ve poaça zammı takip etti. Ekmeğin 1TL ile 1.25 TL olmasının ardından Simit ve Poğaçaya da zam geldi.  Zammın ardından vatandaş 75 kuruş olan simit ve poğaçayı 1 TL karşılığında alacak. Emekli memur öğrenci işçi, yolcu ve sokaktaki vatandaş için ekmek kadar öncelik arz eden simit, çoğunlukla aparatif  ayak üstü atıştırma ve açlığı yatıştırma gıda simiti zammı tepki konusunda daha çok taraftar topladı. Emekli, dar gelirli ve yoksul bir ailenin öğrenim gören çocukları için ilk düşündükleri ulaşım ücreti ve simit parasından oluşan günlük harçlıklarının zamla yükselmesi vatandaşın eleştiri dozajının yükselmesine de neden oldu.

Fiyatların yükselmesine vatandaş hayli tepkili… Özellikle emekliler zaten her geçen gün diğer ürünlere zam geldiğini söyleyerek, ekmek gibi ana gıda maddesine bu kadar zam yapılmasının anlaşılmaz bir durum olduğu görüşünde. Emeklilere yapılan zammı ekmek zammının gölgelediği görüşünde olan vatandaş, verdiklerini fazlasıyla alıyorlar sözleri ile zam tepkisini dile getiriyor.

Türkiye’de geçimlerinin gittikçe zorlaştığını dile getiren vatandaşlar bir ekmeğe değil ekmek, et gibi birçok gıda maddesi ve enerji de dâhil her şeye zam geldiği ve vatandaşın geçinmesi, yaşaması zor bir ülke haline geldiği görüşünde.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz