Erdoğan, Putin’in Özel Temsilcisinin Katıldığı Toplantıda Konuştu

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Erdoğan, Putin’in Özel Temsilcisinin Katıldığı Toplantıda Konuştu
Paylaş
Tarih : 25 Kasım 2015 - 12:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi toplantısının açılışında konuştu. Toplantıya Rus lider Putin’in Özel Temsilcisi Büyükelçi Konstantin Shuvalov da katıldı.

Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Suriye’deki operasyonları üzerinden Rusya’yı eleştirdi; “Bu bölgede IŞİD terör örgütü yok, kimse kimseyi aldatmasın” dedi. IŞİD’le ilgili de “Bir avuç cinayet şebekesi” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daimi başkanlığını yürütüğü, 57 üye ve 5 gözlemci üyesi olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 31. Toplantısı, üye ülkelerden ilgili bakanlar başkanlığındaki heyetlerin katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Toplantı, 3 gün sürecek.

Rusya’yı temsilen Moskova’dan gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’nın Özel Temsilcisi Büyükelçi Konstantin Shuvalov, salondaki yerini aldı. Rusya Federasyonu İSEDAK bünyesinde gözlemci üye statüsünde bulunuyor.

Erdoğan: “Maalesef, televizyon ekranlarına yansıyan açlık, kıtlık ve sefalet görüntülerini önemli bir kısmı teşkilat üyesi ülkelerde vuku buluyor. Mesela, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerde her bin çocuktan 54’ü daha 5 yaşına varmadan hayata gözlerini yumuyor.

Bugün giderek İslam coğrafyası bir ilim, irfan ve medeniyet coğrafyasından bir zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüşüyorsa bunun en büyük sebebi kardeşlik ahlakı ve hukukunun ihlalidir, yok sayılmasıdır. Çocukların açlıktan, susuzluktan, yokluktan en basit ihtiyaçları karşılanamadığı için öldüğü bir dünyada hiç kimsenin huzur bulamayacağı, hiç kimsenin kendini güvende hissedemeyeceği açıktır.

Barış dini İslamı kendi emelleri için araç olarak kullanan bir avuç cinayet şebekesi Müslümanları katlediyor. Bu terör örgütlerinin önceliklli hedefleri kendileriyle aynı görüşü paylaşmayan Müslümanlardır. Bu örgütler en büyük zararı, İslam ülkelerine medeniyetimize ilim ve irfan yurdumuza vermiştir. Bu örgütlere karşı hepimizin kararlı bir duruş sergilemesi şarttır.

İslam değerlerini yok etmeye çalışan, gençlerimizi zehirleyen bu kanser hücrelerini söküp atmak öncelikli olarak Müslümanların görevidir. Terör karşısında ilkeli tavır sergilenmeli.

Teröristin kimliğine bakılarak bir dinin töhmet altında bırakılması kabul edilemez. İslamla terörü kimse bir arada ifade edemez. Terörü İslam’a sıfat olarak kullanamaz.

Suriye’de sergilenen mezhepçi ve dışlayıcı politikalarla uygulanan yanlış hadiseler birçok örgütün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Esed rejiminin yanlış politikalarını desteklemek bu canavara destek vermektir.

Dün hava sahamızı ihlal eden milliyeti belirsiz iki uçak Yayladağı’dan 5 dakika içinde hava sahamızı 10 kez ihlal edilmiştir. İkaz üzerine uçaklardan biri Suriye’ye dönmüş diğeri ise ihlale devam etmiştir. Bunun üzerine F-16’larımız ateş açarak uçağı düşürmüştür. Daha sonradan Rus yapımı uçağın Rusya Federasyona’a ait olduğu yapılan açıklamalarla anlaşılmıştır. Uçağın bazı parçaları sınırlarımız içerisine düşmüş ve bu nedenle iki vatandaşımız yaralanmıştır.

NATO bünyesinde gerekli bilgilendirmeleri hemen yaptık. Orada IŞİD’e karşı bulunduklarını iddia ediliyor. Bu bölgede bir kere IŞİD terör örgütü yok, kimse kimseyi aldatmasın.

Uzun süre böyle bir hadisenin yaşanmaması için çaba harcadık. Gerekli uyarıları yaptık. Bugüne kadar böyle bir olayın vuku bulmamasının nedeni Türkiye’nin sabretmesidir. Türkiye her zaman diplomasinin yanında yer alacaktır.

Kimse kimseyi aldatmasın, devlet terörü estiren bir kişinin yanıda olmak zulümdür. Biz sınırın her iki yanında da insani faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ULUSLARARASI MERSİN MARATONU’NA 29 GÜN KALDI

MARATON HAZIRLIKLARI SON HIZIYLA SÜRÜYOR MERSİN MARATONU, 22 MART’TA KOŞULACAK MARATON İÇİN KAYITLAR DEVAM EDİYOR Mersin Büyükşehir Belediyesi

KOLEKSİYON ESERLERİ MERSİNLİLERLE BULUŞACAK

Kültüre ve sanata verdiği destekle dikkat çeken Yenişehir Belediyesi, dünyaca ünlü Türk ressamlarının birbirinden güzel eserlerini bir hafta

BAŞKAN YILMAZ KREŞ SÖZÜNÜ TUTTU!

BAŞKAN YILMAZ, “OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ” Başkan Yılmaz; “Her şey çocuklarımız için” Toroslar Belediyesi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz