IRAK’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ALEVİ’DEN AKİB’E ZİYARET

Ana Sayfa » Büyük Manşet » IRAK’IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ALEVİ’DEN AKİB’E ZİYARET
Paylaş
Tarih : 30 Aralık 2016 - 19:33

irakin-ankara-buyukelcisi-aleviden

Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD)’ın davetiyle, bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Mersin’e gelen Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, 30 Aralık 2016 tarihinde Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ni de ziyaret etti.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç ve TISİAD üyeleri ile Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Nurullah Eskitütüncü de refakat etti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne ait tanıtım filmini izleterek, Genel Sekreterlik faaliyetleri, AKİB üzerinden Irak’a gerçekleştirilen ihracatın bölgesel ve sektörel dağılımı hakkında bilgi verilen ziyarette, Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Yamanyılmaz ilk olarak Irak Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin Irak’a en fazla ihracat gerçekleştiren birlik olduğunu, 2016 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren ülke sıralamasında Irak’ın 4. sırada yer aldığını belirten Yamanyılmaz, iki ülke arasındaki ticaretin her iki ülke menfaatine olacak şekilde geliştirilmesine yönelik düşüncelerini paylaştı.

-Kırmızı ve beyaz ette denetim ihracatçılarımızı zora sokacak-

Özellikle kanatlı sektörünün Irak ticaretinde yaşadığı sorunlara dikkat çeken Yamanyılmaz, “Bildiğiniz üzere Irak Tarım Bakanlığı tarafından 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Irak’a ihracat yapacak olan kırmızı et ve beyaz et  işletmelerine denetim zorunluğu getirilecek. Bu konuda ihracatçılarımızın yaşayacakları sıkıntıları giderme konusunda yardımlarınızı bekliyoruz” diye konuştu.

-Çifte vergi nedeniyle firmalarımız iki kat maliyet artışıyla karşı karşıya-

Sınır kapısında yaşanan çifte vergilendirme konusuna da değinen Yamanyılmaz, “Irak gümrükleri ile ilgili  02/01/2016 tarihinde yürürlüğe koyulan yeni gümrük tarifesi, IKBY-Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından uygulanmadığı gerekçesiyle, Merkezi Irak’la IKBY arasında kurulan iç gümrük kontrol noktaları ve vazifesi olmadığı halde gümrük kontrolü yapan IKBY-Bağdat bağlantı yollarında bulunan diğer güvenlik noktaları ikinci kez vergi almakta ve gayrı resmi tahsilatlar yapması nedeniyle, firmalarımız iki kat maliyet artışıyla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca ihraç yükü taşıyan araçlarımız, mesnetsiz uygulamalar sonucunda gümrüklü tır parklarında haftalarca bekletilmekte,  bu nedenle özellikle raf ömrü sınırlı olan gıda mamullerinde bozulmalar meydana gelmektedir” dedi.

1-4 1-6 1-8 dsc_1555

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz