Istanbul Photo Awards 2017” jürisi Kapadokya’da toplandı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Istanbul Photo Awards 2017” jürisi Kapadokya’da toplandı
Paylaş
Tarih : 19 Mart 2017 - 21:14

unnamed

Anadolu Ajansı (AA) tarafından üçüncü kez düzenlenecek uluslararası haber fotoğrafı yarışması “Istanbul Photo Awards 2017” jürisi, kazananları belirlemek için Kapadokya’da toplandı.
Türk Hava Yolları (THY) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) sponsor olduğu yarışma, sadece bir fotoğraf yarışması olmaktan çıkarak aynı zamanda Türkiye’nin tanıtımını da sağlayan bir fotoğraf etkinliğine dönüştü. Bu çerçevede Istanbul Photo Awards 2017 jüri buluşmasının, dünyanın en önemli doğal güzelliklerinden Kapadokya’da yapılmasına karar verildi. Jüri, değerlendirmelerinde haber ve spor kategorilerinin yanı sıra yeni eklenen portre ve doğa/çevre kategorileri ile 28 yaşından genç foto muhabiri ödülünün kazananlarını belirleyecek.
Yarışmanın uluslararası jüri üyeleri, üç gün boyunca ön elemeyi geçen fotoğraflar içinden sekiz kategorideki ilk üç sırayı belirlemek üzere çalışmalarına başladı. Tekil haber fotoğrafı alanında birinci olan fotoğraf, “Yılın Fotoğrafı” ödülünü de alacak. Bu yıl ilk kez 28 yaş altı bir foto muhabirine “Genç Foto Muhabir” ödülü verilecek.
Atölye çalışmaları, konferans ve sergi
Anadolu Ajansı bu yıl jüri buluşmasına iki tamamlayıcı etkinlik ekliyor. Jüri buluşmasının hemen ardından, 24-26 Mart’ta İstanbul’da “Istanbul PhotoAwards Workshop” ve “Istanbul Photo Awards Talks” düzenlenecek.
Mimar Sinan Üniversitesinin desteğiyle gerçekleşecek etkinliklerden birincisi 24-26 Mart’ta yapılacak Istanbul Photo Awards Workshop olacak. Atölye çalışmasına, AA ve ulusal medyada çalışan genç foto muhabirlerin yanı sıra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf bölümü öğrencilerinden oluşan toplam 16 kişi katılacak. Atölye çalışmasında, Noor Ajansı foto muhabirleri Yuri Kozyrev ve Stanley Greene deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.
Yuri Kozyrev ve Stanley Greene, 26 Mart Pazar günü saat 14.00’te Mimar Sinan Üniversitesi Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nda düzenlenecek “Istanbul Photo Awards Talks” başlıklı söyleşide fotoğraf severlerle buluşacak.
İstanbul Photo Awards’ta ödül alan fotoğrafların yer aldığı ilk sergi de 2 Nisan’da Tophane-i Amire’de açılacak.
Jüri tanınmış isimlerden oluşuyor
Yarışmanın uluslararası jürisi, önceki yıllarda olduğu gibi haber fotoğrafının tanınmış isimlerinden oluşuyor. Paris Match dergisinin Dijital Yayın Yönetmeni Marion Mertens, Noor Ajansının ünlü fotoğrafçısı Yuri Kozyrev, Getty Images’in spor alanında usta foto muhabiri Cameron Spencer 2017 jürisinde yer alıyor.
Mertens, 1998 yılından bu yana Paris Match dergisinde görev yapıyor. Derginin internet, tablet ve mobil formatlarını yöneten Mertens, daha önce 15 yıl boyunca derginin haber editör yardımcılığını yürütmüştü. Kariyerine Gamma Presse Images’da başlayan Mertens, Paris Match’e geçmeden önce sırasıyla Le Figaro, l’Express ve VSD’de çalıştı.
Getty Images’in başarılı spor muhabirlerinden Cameron Spencer da bu yıl “Istanbul Photo Awards 2017”nin jüriliğini yapacak önemli isimlerden biri. Spencer, 2004 yılından bu yana profesyonel olarak spor ve portre fotoğrafçılığı üzerinde çalışıyor. Yarışmanın tekil spor ve seri spor kategorilerindeki elemelerinde ünlü fotoğrafçının yorumları önem taşıyacak.unnamed (1)
Multimedya işleriyle ünlü küratör Liza Faktor, AFP Fotoğraf Dağıtım ve İş Geliştirme Direktörü Michel Scotto, Şanghay Fotoğraf Merkezi Direktörü ve Pulitzer ödüllü foto muhabiri Liu Heung Shing, foto muhabiri ve görsel medya danışmanı Georges De Keerle, AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Ahmet Sel ve AA Fotoğraf Editörü Fırat Yurdakul da yarışmanın diğer jüri üyeleri arasında bulunuyor.
Dünyanın en iyi haber fotoğrafçıları başvuruyor
“Istanbul Photo Awards” uluslararası haber fotoğraf yarışmasında geçen yıl “Yılın Fotoğrafı” ödülünü AFP foto muhabiri Abd Doumany’nin çektiği, “Suriyeli Çocukların Yardım Çığlığı” fotoğrafı kazanmıştı.
Sergey Ponomarev’in, New York Times için çektiği ve tekil haberde birincilik ödülü alan “Sığınmacılar” adlı fotoğrafı, daha sonra Pulitzer ödülüne de layık görülmüştü.
Önceki yıl ise “Yılın Fotoğrafı” ödülünü Daniel Berehulak’ın Ebola salgını sırasında Liberya’da New York Times için çektiği fotoğraf kazanmıştı. Berehulak’ın ödül alan fotoğrafı, AA tarafından düzenlenen “Istanbul PhotoAwards 2015″in ardından Pulitzer ödülünü de almıştı.
Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz