Kemal Burkay Mersin Adayını Tanıttı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Kemal Burkay Mersin Adayını Tanıttı
Paylaş
Tarih : 27 Ocak 2014 - 18:55

hak-par-huseyin-ozdemir

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Genel Başkanı şair Kemal Burkay Adana’da partisi tarafından düzenlenen yemekte Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye belediye başkan adaylarını tanıttı.

Kemal Burkay Adana’da katıldığı yemekte yaptığı konuşmada, HAK-PAR’ın en temel özelliklerinden birinin barışçıl bir hareket olduğunu söyleyerek 30 Mart seçimleri için seçmenlerden destek istedi. Yeterince güçlü parti değilsiniz şeklindeki eleştirileri yanıtlayan Burkay, “Biz onu yanlış buluyoruz. Eğer politikası güçlü değilse, istediği kadar güçlü olsun, o bizim partimiz değil. Eğer Kürt ve Alevi konusunda eşitlik temelinde çözümden yana değilse o bizim partimiz değil. Dolayısıyla güçlü olana değil; doğru yolda olana, siyaseti uygun olana oy vermek lazım ki o güçlensin, büyüsün. Halkın taleplerini karşılamayan partiler sonunda ne kadar büyük olurlarsa olsunlar küçülür, erir ve silinirler” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının devamında Kürt sorununu çözebileceklerini ve bu sorunu çözmeye talip olduklarını belirten Burkay, sorunu federal bir çözümde gördüğünü ve bunun parti programında yer aldığını ve bu ülkede açıkça savunan ve programında yer veren tek parti olduklarını ifade etti. Burkay, Kürtçe’nin de Türkçe gibi resmi dil olması gerektiğini, ilkokuldan üniversiteye anadilde eğitim olması gerektiğini belirtti.

Burkay açıklamaların devamında Böylesi eşitlikçi bir çözüme yer veren tek partiyiz. Aleviler büyük baskılar gördüler, kendi kimliklerini ve ayinlerini gizlemek zorunda kaldılar. Cem evleri statüsünün tanınmasını istiyoruz. Zorunlu din dersinin kaldırılmasını istiyoruz. Sünni çoğunluk tabii ki kendi çocuklarına bu eğitimi verebilir ama herkes için bu zorunlu olmamalı. Diğer inançlar da kendi inançlarına uygun olarak eğitim verilmeli. Diyanet işleri teşkilatı özelleşmeli. Bir devlet kurumu olmaktan çıkarılmalı diyoruz.”

Yolsuzluk ve rüşvet iddiaları soruşturmalarına da değinen Burkay, bu sorunların çözümünün demokratikleşme ve şeffaflaşmada olduğunu ifade etti. Adaletin işlemesi ve eğer yolsuzluk varsa adaletin önünün engellenmemesi gerektiğini kaydeden Burkay, devlet içerisinde yasa dışı bir örgütlenme varsa onun da ortaya çıkarılmasını istedi.

Burkay, ifadelerinde şu görüşlere yer verdi: “Yargı her iki alanında da görevini yapsın ama temel çözüm demokratikleşmedir, şeffaflaşmadır. Bir ülke eğer yeterince demokratik olmazsa orada bu tür gizli örgütlenmeler toplum içinde, devlet içinde var olur. Eğer toplum demokratikse orada rüşvet de zordur yolsuzluk da zordur. Ama kapalı toplumlarda bu iş kolaydır. Çünkü meydana çıkaramazsınız, üzerine gidemezsiniz.

HAK-PAR Genel Başkanı Kemal Burkay açıklamalarının ardından tanıttığı belediye başkan adayları, Mersin Büyükşehir Belediyesi için eğitimci Hüseyin Özdemir Adana Büyükşehir Belediyesi için ressam ve karikatürist Arif Sevinç,, Hatay Büyükşehir Belediyesi için Feride Göçmen Tek ve Osmaniye Belediyesi için Baki Akar olarak açıkladı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
sonses.tv

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz