Kılıçdaroğlu: Tezkeriyi Doğru Bulmuyorum

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Kılıçdaroğlu: Tezkeriyi Doğru Bulmuyorum
Paylaş
Tarih : 04 Ekim 2013 - 16:03

kilicdaroglu-tezkeriyi-dogru-bulmuyorum-6-5141302_o-EL-KAİDE İLE YATARSAN BÖYLE ŞAŞI KALKARSIN’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep temasları kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret etti. Birlik Başkanı Ömer Küspeoğlu ve esnafla biraraya gelen Kılıçdaroğlu, komşu ülke Suriye’deki iç karışıklığın ardından iktidarın takındığı tavrın Türkiye’ye kaybettirdiğini ileri sürdü. Suriye ile gelinen noktada Gaziantepli esnafın da kaybettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bu bölgenin kendine özgü sorunları var. Sayın Başbakan Gaziantep’te yaptığı bir mitingde Gaziantepliler’e ‘Bakın Suriyeliler’le vizeyi kaldırdık. Artık Suriyeli kardeşim Gaziantep’e geliyor.’ diyor ve Gaziantepliler’e soruyor; ‘Memnun musunuz?’ Bütün Gaziantepliler, ‘Çok memnunuz’ diyorlar. Peki ne oldu da, hangi olay oldu da Suriye ile düşman olduk. Bunu kabul edemiyor. Esnaf kaybetti, otel sahibi kaybetti, sanayici kaybetti, sonuçta biz kaybettik. Suriye de kaybetti. Kazanan kim? Türkiye, Suriye kaybediyor ama bir de kazanan var. Bu tuzağa maalesef düşüldü. Doğru değildi.”

Bölgede yine barışın, huzurun hakim olmasını istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Sadece Suriye ile değil Irak’la, Mısır’la, Ürdün’le, Filistin’le; herkesle huzur ve barış içinde yaşamak isteriz. Türkiye Ortadoğu’da barışın güvencesi olmalı, savaşın tarafı değil; dostluğun güvencesi olmalı, düşmanlığın değil. Eğer bunu yapabilirsek; önemli bir mesafe kazanmış oluruz. Umarım benim bu sesim esnaf dünyasında yankısını bulur. Kim ülkenin lehine, esnafın lehine çalışıyor; esnaf kardeşlerimin oturup bunu düşünmesi gerekiyor. Bir siyasi parti propagandası yapmak istemiyorum. Sizin misafiriniziz biz burada. Ama bir gerçeği görmenizi isterim. Bu gerçek çok önemli. İzlenen bu politikadan ötürü kaybediyorsanız; kazanmanın yolunu bulacaksınız. Kaybettirenler kimse demokrasilerde onların cezalandırılması gerekiyor. Size kaybettirmek demek; Türkiye’ye kaybettirmek demektir. Esnafın bir özelliği var. Esnaf, devlete yük olmaz. Esnaf, sabahın köründe dükkanını açar, etrafını temizler, gelen müşteriye çayını yemeğini ısmarlar. En iyi lokantaların esnaf lokantası olduğunu biz de çok iyi biliyoruz. En iyi çaylar orada yapılır. Bu gerçek bilindiği halde esnafı karşınıza alıp onu bir anda ekonomik yaşamın dışına itmeyi asla doğru bulmuyoruz. Esnaf devlete yük değil, tam tersine bunları yaparken bir de vergi verip devlete katkı sağlıyor. Sadece Gaziantep değil, Şanlıurfa, Kilis, Adana, Hatay ve Mersin’de de durum aynı. Bu zincirde herkes rahatsız.”

Kılıçdaroğlu, El-Kaide’nin yayınladığı bildiriyi tehlikeli bir durum olarak değerlendirerek şunları söyledi:

“El-Kaide bildiri yayınlıyor. İşte ‘Sınırı açmazsan işte geleceğim bunun intikamını alacağım’ diyor. Terör örgütlerinin hedefi olmak Türkiye’ye yakışıyor mu? İşbirliği yaparsanız olmaz. Bizim çok güzel bir atasözümüz var. ‘Körle yatan, şaşı kalkar’ diye, El-Kaide ile yatarsan böyle şaşı kalkarsın. Bu çok tehlikeli bir gelişme ve durumdur. Bütün esnaf kardeşlerimin Türkiye’nin gerçeğini görmesi lazım. O çerçevede biz üstüme düşeni, elimizden geleni yapacağız. Sonuçta bu ülke hepimizin ülkesi. Ortak amacımız ve hedefimiz bu ülkede huzur olsun.”

Kılıçdaroğlu, daha sonra Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören CHP eski Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz’ü ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz