“Kına Gecesi” Kent Müzesi’nde canlandırılıyor

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » “Kına Gecesi” Kent Müzesi’nde canlandırılıyor
Paylaş
Tarih : 18 Ağustos 2014 - 12:21

Anadolu’ da düğün gelenekleri kapsamında genellikle kadınlar arasında yapılan kına gecesi eğlencesi, Osmaniye Kent Müzesi’nde canlandırılıyor.

Selçuklu mimarisi tarzında inşa edilen ve 600’den fazla eserin sergilendiği müzede, gelinin uğurlandığı son gecede yapılan “kına gecesi” geleneği, yöresel kıyafetler giydirilmiş cansız mankenlerle anlatılıyor.

Müzede, gelenek ve göreneklere uygun olarak hazırlanan bölümde, Anadolu’da ‘bindallı’ olarak bilinen gelinliğiyle sandalyede oturan ve eline kına yakılan gelinin etrafında, tef çalan, tepside kına taşıyan ve oyun oynayan figüranlar halen devam eden bu geleneği simgeliyor.

Kına gecesi bölümüne görsel zenginlik kazandırmak için, yeni kuşak tarafından fazla bilinmeyen, ağaç oyması çeyiz sandığı, divan, bindallı, antika radyo, beşik, gramofon, dikiş makinesi, gaz lambası, kömürlü ütü ve ibrik gibi malzemeler de bulunuyor.

Belediye Başkanı Kadir Kara, muhabirlere yaptığı açıklamada, kent müzesindeki kına gecesi malzemeleri bölümünün, müzeyi ziyaret edenler tarafından beğenildiğini söyledi.

Özellikle genç kızların ve kadınların ilgi gösterdiği canlandırmanın, tarihi süreçler araştırılarak titizlikle hazırlandığını ifade eden Kara, şunları kaydetti:

“Müzede yer alan bütün bölümler gibi ‘kına gecesi’ bölümü de titizlikle hazırlandı. Tarihi araştırıldı ve ona göre düzenlendi. Müzemizi ziyaret edenlerin yakın tarihimizden, örf ve adetlerimizden bir şeyler görmesini önemsiyoruz. Anadolu’da ve kentimizde halen varlığını sürdüren kına gecesi geleneğinin müzede canlandırıldığını gören ziyaretçiler, şaşırıyor ve seviniyor. Bu da bizi mutlu ediyor” dedi.

Kara, müzedeki özel bölümde yer alan malzemelerin, vatandaşların katkısıyla bir araya getirilerek sergilendiğini belirtti.

Kentte, kına gecesi geleneğinin hala canlılığının devam ettiğini ve önemsendiğini vurgulayan Kara, “Bölgemizde kına gecesi, temizliğin ve saflığın simgesi olduğundan geline kına yakma etkinliği coşkuyla kutlanır. Bu gecenin en çarpıcı uygulaması ağıtlarla birlikte yakılan kınadır. Oyunlar, türküler, maniler, deyişler kına gecelerinin en önemli unsurlarıdır. Biz de düğünlerimizin en önemli geleneklerinden olan kına gecesini müzemizde gelecek nesillere aktarıyoruz ve bundan da büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlar da sandığa gitti

Anayasa değişikliğine ilişkin oylama sona erdi. Ülke genelinde oyların sayımı sürerken, referanduma yüzde 86,5’lik oran ile rekor bir

KOCAMAZ, “AYAĞI YERE BASMAYAN İFADELERLE AYNANIN KARŞISINDA DURAMAZSINIZ”
KOCAMAZ, “AYAĞI YERE BASMAYAN İFADELERLE AYNANIN KARŞISINDA DURAMAZSINIZ”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 Yılı Nisan Ayı Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz