KKTC’nin 30. Kuruluş Yıldönümü

Ana Sayfa » Büyük Manşet » KKTC’nin 30. Kuruluş Yıldönümü
Paylaş
Tarih : 13 Kasım 2013 - 16:22

1-yil-sonra-30-olacak-2012-11-12_mKKTC Mersin Konsolosu Zalihe Erden, 15 Kasım 1983 tarihinin, Kıbrıs Türk halkının siyasi yaşamının önemli bir dönüm noktası ve mücadelelerini devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği bir gün olduğunu söyledi.

Erden, yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türklerinin onurlu ve bağımsız olarak yaşamalarının timsali Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 30. kuruluş yıldönümünü, Mersin’de de gurur ve sevinçle kutlamaya hazırlandıklarını belirtti. Kıbrıs Türk halkının, bundan 30 yıl önce, kendi kaderini tayin etme hakkını kullanarak KKTC’nin kuruluşunu tüm dünyaya ilan ettiğini hatırlatan Erden, “15 Kasım 1983 tarihi, Kıbrıs Türk halkının siyasi yaşamının önemli bir dönüm noktası ve mücadelelerini devlet olgusuyla dünyaya ilan ettiği bir gün olmuştur. Kıbrıs Rumlarının, ‘Kıbrıs Hükümeti’ olarak tüm dünyada tanınmalarının rahatlığı içinde hiçbir anlaşmaya yanaşmamaları ve Kıbrıs Türklerini her gün biraz daha fazla köşeye sıkıştırmak yönünde çabalarını yoğunlaştırmaları karşısında Kıbrıs Türk halkı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir” dedi.

30 yıl önce kurulan KKTC’nin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olarak tüm çağdaş kurumlarıyla kökleştiğini kaydeden Erden, şöyle devam etti; “Halkımız dünyada hak ettiği konuma ulaşma hedefi doğrultusunda kararlılıkla ilerlemekte, örnek demokrasisi, gelişen ekonomisi ve sosyal yapısı ile geleceğe umutla bakmaktadır. Kıbrıs Türk halkının adada adil ve kalıcı bir anlaşmaya varılması hususundaki iradesi henüz Kıbrıslı Rumlardan karşılık bulamamış olmasına rağmen, çözüm yönünde iyi niyetli ve yapıcı tutumumuzu sürdürmekle beraber, bizlere düşen, ülkemizin gelişiminin sürdürülebilir kılınması için elimizden geleni yapmaktır. Bunlardan en önemlisi de birlik ve beraberlik içinde olmaktır.”

Açıklamasında, KKTC’nin ve Kıbrıs Türk halkının bugünlere ulaşmasında maddi ve manevi her türlü yardımda bulunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkına teşekkür eden Erden, “Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarına ve özgürlük mücadelemizin lideri Dr. Fazıl Küçük ile kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyerek hayatta olan gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyorum” diye konuştu.

 

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR AŞHANESİ’NDE AŞLAR AŞKLA PİŞİYOR

TENCERE TAVA SESLERİNE ŞARKILAR KARIŞIYOR “BİZİMKİSİ BİR AŞ HİKAYESİ”: BÜYÜKŞEHİR 65 YAŞ ÜSTÜ YURTTAŞLARA 71 GÜNDE 400

BÜYÜKŞEHİR, ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLER İÇİN UZMANLAR İLE ÖZEL BİR YAYIN HAZIRLADI

EĞİTİMCİLERDEN ÖĞRENCİLERE YAKLAŞAN SINAV SÜRECİNDE TAVSİYELER SINAV ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİ YAKINDAN İLGİLENDİREN KONULAR ELE ALINDI Mersin Büyükşehir

KRİZ MERKEZİ, MERSİN HALKINA DAHA İYİ HİZMET İÇİN BÜYÜTÜLDÜ

KRİZ MERKEZİ ÇALIŞAN SAYISI 50’YE ÇIKARILDI 17 BİN 968 ALAN KRİZ MERKEZİ ARACILIĞIYLA DEZENFEKTE EDİLDİ Koronavirüssalgını ile

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz