Marmara ve Ege Depremleri İle İlgili İTÜ Profesörü’nden Korkutan Açıklama

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Marmara ve Ege Depremleri İle İlgili İTÜ Profesörü’nden Korkutan Açıklama
Paylaş
Tarih : 17 Kasım 2015 - 12:23

Marmara ve Ege Depremle Sarsıldı.

Marmara ve Ege, dün ve bugün depremlerle sarsıldı. Dün Saat 17:45 sularında İstanbul  ve çevre illerde 4.2 büyüklüğündeki depremin ardından Ege’de de İzmir’de aynı büyüklükteki depremle sarsıldı. Sabaha karşı ise komşu Yunanistan’da da 6.5 büyüklüğünde deprem gerçekşleşti. Türkiye2’de gerçekleşen depremlerde can ve mal kaybı yaşanmazken Komşu’da gerçekleşen depremde 1 kişi hayatını kaybetti ve bazı binalarda hasarlar oluştu.

Bunun üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan; maramarada bir çok kırık fay hattının olduğunu ve bu hatlardan Bursa’nın etkilendiğini anlaratak;   “ Mustafakemalpaşa’dan Gönen’e, Akçay’a, Ege Denizi’ne ulaşan bu kırığın özellikle Batı kolu 7.5′a varan çok büyük depremler üretebilecek güçtedir. Bunlar gerginlik birikiminin göstergesidir. Bu depremler, bölgenin daha büyük bir deprem yaratmak üzere gerildiğini gösteriyor” dedi.

Marmara’da meydana gelen 4.2’lik depremi değerlendiren İTÜ Öğretim Üyesi Övgün Ahmet Ercan, yaşanan depremin beklenen büyük İstanbul depreminin öncüsü olmadığını ancak bu gibi sarsıntıların yaşanmaya devam edeceğini “Bu depremin öncü deprem olması beni şaşırtır. Ne var ki ana deprem oluncaya dek Marmara’da bu ile bundan büyük gerginlik depremleri olacaktır.” sözleriyle ifade etti.

Ercan, ” 16 Kasım 2015 Pazartesi 17.45’de Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde sağ atımlı bir deprem oluşmuştur. Depremin büyüklüğü 4,2, depremin odak derinliği 7,2 kilometre, granit katmanı içindedir. Tıpkı gelecek depremde beklenen derinlik” dedi. Depremin meydana geldiği konumu da açıklayan Ercan, “Depremin olduğu konum ise, KB-GD doğrultulu Adalar kolu ile Doğu-Batı doğrultulu İstanbul kolunun kesim yeri olan köşede oluştu. Depremin sığ olması, Eminönü ile Adalar’da güçlü duyulmasına neden oldu” diye konuştu.

İstanbul için deprem beklentisi olduğunu söyleyen Ercan, “İstanbul kolunda beklenen ana deprem Küçükçekmece-Sivriada arasında 7 ile 10 kilometre derinde granit katmanı içinde, 6,3 ile 6,7 büyüklüğünde olacaktır” şeklinde konuştu.

Depremin öncü olmadığına dikkat çeken Ercan, “Bu depremin öncü deprem olması beni şaşırtır. O nedenle arkasından büyük bir deprem beklemiyorum. Marmara kolunun kırılabilmesi için 6 milyar giga tonluk bir güç toplanmış olması gerekir. Oysa Marmara, 1999 depreminden sonra aşırı boşaldığından yakın sürede büyük bir deprem beklemiyorum. Ne var ki, ana deprem oluncaya dek Marmara’da bu ile bundan büyük gerginlik depremleri olacaktır. İkircikli olduğum konu; önce Tekirdağ kolu mu yoksa İstanbul kolunun mu kırılacağı. Geciken kentsel dönüşüm ivedilikle bitirilmelidir. Yoksa çok üzüleceğiz” ifadelerini kullandı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ULUSLARARASI MERSİN MARATONU’NA 29 GÜN KALDI

MARATON HAZIRLIKLARI SON HIZIYLA SÜRÜYOR MERSİN MARATONU, 22 MART’TA KOŞULACAK MARATON İÇİN KAYITLAR DEVAM EDİYOR Mersin Büyükşehir Belediyesi

KOLEKSİYON ESERLERİ MERSİNLİLERLE BULUŞACAK

Kültüre ve sanata verdiği destekle dikkat çeken Yenişehir Belediyesi, dünyaca ünlü Türk ressamlarının birbirinden güzel eserlerini bir hafta

BAŞKAN YILMAZ KREŞ SÖZÜNÜ TUTTU!

BAŞKAN YILMAZ, “OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖNEMSİYORUZ” Başkan Yılmaz; “Her şey çocuklarımız için” Toroslar Belediyesi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz