MERSİN NEVRUZ’U KUTLADI

Ana Sayfa » Büyük Manşet » MERSİN NEVRUZ’U KUTLADI
Paylaş
Tarih : 22 Mart 2017 - 23:10

MERSİN NEVRUZ'U KUTLADI (15) (1)

Türk Milleti’nin Ergenekon’dan çıkışının 4654’üncü yıl dönümü olan ve Türk Bayramı olarak kutlanan Nevruz kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik Mersinlilere bayram coşkusu yaşattı.

Türk’ün Bayramı Nevruz’da coşkulu kutlama

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen baharın müjdecisi olan Nevruz kutlamaları, Mersinlileri Cumhuriyet Alanı’nda buluşturdu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğe Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, MHP Mersin İl Başkanı Atsız Afşin Yılmaz ve ilçe başkanları, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir, Mersin Ülkücü İşçiler Derneği İl Başkanı Veysi Çalışkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte Türk Halk Müziği Konservatuarı Nevruz Türküleri konseri, Kafkas Halk Oyunları Gösterisi, Sinsin oyunu ve demir dövmenin ardından halaylar çekildi, yakılan Nevruz Ateşi’nin üzerinden atlandı.unnamed (2)

Başkan Kocamaz şiirle selamladı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yaptığı konuşmada Mersinlileri kendi yazdığı şiirle selamladı. Başkan Kocamaz, “Canlandırır toprağı, Yeşil eder yaprağı, O barışa koşturur, Bereketle coşturur. İnsanlığın harmanı, Kabartıyor ayranı, Nevruz Türk’ün Bayram’ı. Kutlamamak bize ar! Türk’ün töresinde var! Güneş bir başka doğar, Dünyaya barış salar, Hakk’ın fermanı Nevruz, Türk’ün bayramı Nevruz” dizelerini okudu.

“Tarihimizin bahar mevsiminin başlangıcıdır Nevruz”

Konuşmasında Nevruz’un önemine işaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,“Bugün burada Türklerin bilinen en eski bayramlarından biri olan ve ‘Yeni Gün’ anlamına gelen Nevruz Bayramını kutlamak için toplanmış bulunuyoruz. Türk kültüründe Nevruz, gece ile gündüzü, kış ile yazı bahar mevsiminde eşitlediği için; adalet, denge, ışık, aydınlık, cömertlik ve mutluluğun sembolüdür. Binlerce yıldır Türk dünyasında aralıksız kutlanan Nevruz, aynı zamanda, hareket, coşku, uyanış ve hürriyet demektir. Tıpkı daha üç gün önce, 18 Mart’ta kutladığımız Çanakkale gibi… Son siperimiz Çanakkale, son kalemiz Türkiye’ye tutunmamızı ve bu toprakların ebedi vatanımız olmasını sağlayan bir hareket, bir coşku, bir uyanış ve bir hürriyet ateşidir. Bu yönüyle Çanakkale, Aziz milletimizin Nevruz’udur; Kara kıştan bahara çıkışıdır. 1911’den itibaren kara kış gibi üzerimize çöken Trablusgarp, Balkan ve Birinci Savaşlarıyla baş etmek zorunda kalan milletimiz, Çanakkale’de açan ‘kan çiçeklerimiz’ sayesinde baharı görebilmiştir. Çanakkale’de koyun koyuna yatan 250 bin Mehmetçiğin kabir taşları, hem Türkiye’mizin tapusu, hem de milli zenginliğimizin en görkemli tablosudur. Aziz milletimizin bugün ayrılık sebebi gibi gösterilmeye çalışılan farklılıklarının, aslında milli zenginliğimizin bütünleyici parçaları olduğunu gösteren bir ibret levhasıdır. İşte bu nedenle 18 Mart 1915, bugünkü çağdaş, modern Türkiye’yi müjdeleyen; tarihimizin bahar mevsimini başlatan kutlu Nevruz günüdür” dedi.unnamed (4)

“Kara kışta saklanan bahardır Nevruz”

Nevruz’un Türk Milleti’nin birlik ve beraberliği üzerindeki etkisinin altını çizen Başkan Kocamaz,“Çanakkale, geceye gizlenmiş şafak; Kara kışta saklanan bahardır Nevruz…” sözleriyle Nevruz’un önemine değindi. Başkan Kocamaz konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Çanakkale, umut dolu kutlu bir dua; Çiçek çiçek açan bahardır Nevruz… Ataya saygı, küçüğe sevgi, Zorda kalana uzanan yardım elidir; Cıvıl cıvıl kuş sesi, taptaze bir bahar, Coşkulu bir şölendir Nevruz… Demir dağları eriten kutlu bir ateş yakmak, Toros’tan çağlayan sularda ruhu yıkamak, Kutlu bir dua ile şifa bulmaktır Nevruz… Türk’tür, Kürt’tür, Türkmen’dir; Altay, Azeri, Başkurt’tur Nevruz… Gagavuz, Hakas, Karaçay-Malkar, Karakalpak’tır; Kazan’dır, Kazak’tır, Kırgız’dır, Özbek’tir Nevruz… Tepeden tırnağa Selçuklu, Üç kıtada Osmanlı’dır; Kayı’dır, Karakeçili’dir, Ertuğrul Gazi’dir; Çukurova’dır, Toros’tur, Yörük’tür Nevruz”

Başkan Kocamaz: “Biliriz ki gökkuşağı yeniden gülümseyecek”

“Dertlerimiz ne kadar büyük olursa olsun; Baharı müjdeleyen kutlu bir gündür Nevruz”ifadesiyle Türk Milleti’nin hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirten Başkan Kocamaz, “Dünden bugüne Türk tarihi, Baştanbaşa Türk dünyası, karış karış Anadolu’da barış barış açan çiçektir; kaderde birlik, vatanda dirlik, Gökkuşağında şenliktir Nevruz… Kimi zaman dertler yağmur olur üstümüze yağar, yıldırımlar düşer can evimize. Kimi zaman bulutlar gizler güneşimizi; sönmeye yüz tutar ocağımız, sislerden görünmez olur hedeflerimiz. Yaban eller hançerler birliğimizi; Fitne kol gezer bozar dirliğimizi… Sağa, sola, yere, göğe bakar, çıkış yolu ararız ürkek bir telaşla. Belki bir an ye’se düşer, sendeleriz aniden… Lâkin umutsuzluğa yer yoktur asil mayamızda, aziz ruhumuzda… Biliriz ki, gökkuşağı yağmurdan sonra çıkar… Başımızı kaldırdığımızda görmesek de güneşi, zifiri karanlık sarsa da dört bir yanı; biliriz ki bahar gelecek, biliriz ki gökkuşağı yeniden gülümseyecek” diye konuştu.unnamed (3)

Başkan Kocamaz sözlerine, “Ye’se kapılanlar, çıkış yolunu bulamayanlar rahat olsunlar. Bin yıldır yiğit Toroslarda; Barış, kardeşlik türküleri yankılanır. Bin yıldır bereketli Çukurova’dan; Birlik, dirlik türküleri kanatlanır. Bin yıldır Anadolu’da; Ana kokusu kadar şefkatli, Toprak kokusu kadar bereketli Bir sevgi iklimi vardır. Sazımız, sözümüz, Anadolu’nun o doyumsuz kokusunu anlatır… O kokuyu solur Bektaşi nefesleri; O kokuyu üfler neyler, kavallar… O kokuyu dillendirir bozlaklar, hoyratlar, uzun havalar… O kokuyla coşar halaylar, zeybekler, barlar, horonlar… O kokuyla bestelenir tüm şarkılar, türküler… Çıkarın Kürt ağıtından sazı, horondan kemençeyi, Şeyh Şamil’den kara kalpağı… Silin şanlı tarihimizden Malazgirt’i, Yemen’i, Çanakkale’yi… Dikkatle, ibretle bakın; ne kalıyor geriye? Biz; bütün renklerimiz, kokularımız, seslerimiz ve nefeslerimizle güzeliz. Biz; şehitlerimiz, gazilerimiz, ağzı dualı analarımız, fedakâr babalarımız, delikanlı gençlerimiz, umut dolu çocuklarımızla güzeliz. Biz böyle, hep birlikte güzeliz. Biz hep birlikte, Türk Milletiyiz… Bizler Nevruz’u böylesine coşkuyla kutladıkça; Birliğimiz, dirliğimiz daim olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, vatanı ve milletiyle birlikte sonsuza kadar yaşayacaktır” şeklinde son verdi.

Konuşmaların ardından Başkan Kocamaz, Tarsus yöresine ait ‘Sinsin’ oyununu ateş başında oynarken, etkinlikler Nevruz halayı ile devam etti. Başkan Kocamaz ile protokol üyelerinin yakılan Nevruz ateşinin üzerinden atlanmasıyla devam eden kutlamalar, demir dövme ile son buldu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz