Mersin’de “2013 Yılı Gıda Sektörü Programlı Teftişleri” Tanıtıldı

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Mersin’de “2013 Yılı Gıda Sektörü Programlı Teftişleri” Tanıtıldı
Paylaş
Tarih : 20 Eylül 2013 - 15:36

71358

Mersin’de “2013 Yılı Gıda Sektörü Programlı Teftişleri” tanıtım toplantısı düzenlendi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanlığı ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde MTSO konferans salonunda düzenlenlenen toplantıda konuşan Adana İş Teftiş Kurulu Başkanı Veysel Gül, programın amacının çalışma ortamlarının iyileştirilmesi için öncelikli riskleri belirleyerek kısa süre içerisinde bu risklerin ortadan kaldırılması olduğunu belirtti.

 

Çalışmalarının insan odaklı olduğunu ve insanı koruyucu yönünün ağır bastığını vurgulayan Gül, “Denetimlere başlamadan önce, hangi sektörde teftiş yapacaksak, bir toplantı düzenleyerek bilgilendirme yapıyoruz. Ne şekilde teftiş yapacağımız hakkında bilgi veriyoruz” dedi.

 

Proje Koordinatörü Emsal Eğer de 2013 yılı ilk yarısında metal sektöründeki teftişlerin tamamlandığını belirterek, ikinci yarıda gıda sektöründe programlı teftişler gerçekleştireceklerini kaydetti.

 

Eğer, Mersin, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis ve Osmaniye illerini kapsayacak olan ikinci bölümde teftişleri nasıl yapacaklarını şöyle anlattı:

 

“Programda, risk gruplarını 10 ana başlık altında topladık. Döner ve hareketli aksamlardan kaynaklanan riskler, elektrik tesisatı ve kullanımından kaynaklanan riskler, yangın-parlama ve patlama kaynaklı riskler, uyarıcı levhalar ve işaretlerin yokluğundan kaynaklanan riskler, kayma ve düşmeler ile ilgili riskler, risk değerlendirmesi, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, İSG kurulu ve çalışan temsilcisi olup olmadığına bakıyoruz. İşletmelerimizin eksiklikleri olduğu zaman bu eksikleri gidermeleri için süre veriyoruz. Sonra ikinci kez bu eksiklerin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol ediyoruz. Tamamlananlar için teşekkür ediyor, tamamlanmayanlar için ise yasal işlem başlatıyoruz.”

 

Toplantıya, iş müfettişleri, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ile firma temsilcileri katıldı.

 

 

 

Haberler.com

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR AŞHANESİ’NDE AŞLAR AŞKLA PİŞİYOR

TENCERE TAVA SESLERİNE ŞARKILAR KARIŞIYOR “BİZİMKİSİ BİR AŞ HİKAYESİ”: BÜYÜKŞEHİR 65 YAŞ ÜSTÜ YURTTAŞLARA 71 GÜNDE 400

BÜYÜKŞEHİR, ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLER İÇİN UZMANLAR İLE ÖZEL BİR YAYIN HAZIRLADI

EĞİTİMCİLERDEN ÖĞRENCİLERE YAKLAŞAN SINAV SÜRECİNDE TAVSİYELER SINAV ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİ YAKINDAN İLGİLENDİREN KONULAR ELE ALINDI Mersin Büyükşehir

KRİZ MERKEZİ, MERSİN HALKINA DAHA İYİ HİZMET İÇİN BÜYÜTÜLDÜ

KRİZ MERKEZİ ÇALIŞAN SAYISI 50’YE ÇIKARILDI 17 BİN 968 ALAN KRİZ MERKEZİ ARACILIĞIYLA DEZENFEKTE EDİLDİ Koronavirüssalgını ile

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz