Mersin’de “2013 Yılı Gıda Sektörü Programlı Teftişleri” Tanıtıldı

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Mersin’de “2013 Yılı Gıda Sektörü Programlı Teftişleri” Tanıtıldı
Paylaş
Tarih : 20 Eylül 2013 - 15:36

71358

Mersin’de “2013 Yılı Gıda Sektörü Programlı Teftişleri” tanıtım toplantısı düzenlendi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Adana Grup Başkanlığı ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde MTSO konferans salonunda düzenlenlenen toplantıda konuşan Adana İş Teftiş Kurulu Başkanı Veysel Gül, programın amacının çalışma ortamlarının iyileştirilmesi için öncelikli riskleri belirleyerek kısa süre içerisinde bu risklerin ortadan kaldırılması olduğunu belirtti.

 

Çalışmalarının insan odaklı olduğunu ve insanı koruyucu yönünün ağır bastığını vurgulayan Gül, “Denetimlere başlamadan önce, hangi sektörde teftiş yapacaksak, bir toplantı düzenleyerek bilgilendirme yapıyoruz. Ne şekilde teftiş yapacağımız hakkında bilgi veriyoruz” dedi.

 

Proje Koordinatörü Emsal Eğer de 2013 yılı ilk yarısında metal sektöründeki teftişlerin tamamlandığını belirterek, ikinci yarıda gıda sektöründe programlı teftişler gerçekleştireceklerini kaydetti.

 

Eğer, Mersin, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Kilis ve Osmaniye illerini kapsayacak olan ikinci bölümde teftişleri nasıl yapacaklarını şöyle anlattı:

 

“Programda, risk gruplarını 10 ana başlık altında topladık. Döner ve hareketli aksamlardan kaynaklanan riskler, elektrik tesisatı ve kullanımından kaynaklanan riskler, yangın-parlama ve patlama kaynaklı riskler, uyarıcı levhalar ve işaretlerin yokluğundan kaynaklanan riskler, kayma ve düşmeler ile ilgili riskler, risk değerlendirmesi, işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı, İSG kurulu ve çalışan temsilcisi olup olmadığına bakıyoruz. İşletmelerimizin eksiklikleri olduğu zaman bu eksikleri gidermeleri için süre veriyoruz. Sonra ikinci kez bu eksiklerin tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol ediyoruz. Tamamlananlar için teşekkür ediyor, tamamlanmayanlar için ise yasal işlem başlatıyoruz.”

 

Toplantıya, iş müfettişleri, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ile firma temsilcileri katıldı.

 

 

 

Haberler.com

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR KARİYER MERKEZİ AÇILIYOR

KARİYER MERKEZİ İŞ ARAYANLARIN YANINDA ÖĞRENCİ VE İŞ ARAYANLAR İŞGÜCÜ PİYASASI HAKKINDA BİLGİLENECEK Mersin Büyükşehir Belediyesi

BAŞKAN SEÇER, 7.ULUSLARARASI NARENCİYE FESTİVALİ BASIN TOPLANTISINA KATILDI

SEÇER: “FESTİVAL BANA HUZURU, BARIŞI, MUTLULUĞU, ŞARKIYI ÇAĞRIŞTIRIYOR” 1-3 Kasım’da 7. kez düzenlenecek olan Uluslararası Narenciye

BAŞKAN SEÇER: “PROJELERİMİZ HAYALCİ DEĞİL

SEÇER: “ALTYAPI İLE İLGİLİ EN BÜYÜK YATIRIMLAR ERDEMLİ BÖLGESİNDE OLACAK” SEÇER, ERDEMLİ BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİ

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz