MERSİN’DE ‘ELİNİZİ ÇOCUKLARDAN ÇEKİN’ EYLEMİ

Ana Sayfa » Büyük Manşet » MERSİN’DE ‘ELİNİZİ ÇOCUKLARDAN ÇEKİN’ EYLEMİ
Paylaş
Tarih : 28 Ocak 2016 - 13:53

Mersin İl Müftülüğü’nün 4 ile 6 yaş arası çocuklara dini eğitim verdiği ‘Annemle dinimi öğreniyorum’ projesinin sonunda kız çocuklara türban, erkek çocuklara ise takke taktırılması, düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

İl Müftülüğü’nün talimatı ile merkez Toroslar İlçe Müftülüğü’ne bağlı Hz. Hamza ve Hz. Eyüp camilerinde gerçekleştirilen ‘Annemle dinimi öğreniyorum’ projesine katılan okul öncesi çocuklara türban ve takke giydirildi.

Etkinlik, müftülüğün resmi internet sayfasında ‘haberler’ bölümünde paylaşıldı. Bunun üzerine Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa Mersin’de uygulanmaya başlanan projeye tepki gösteren Mersin Kadın Platformu üyeleri, önceki gün Yenişehir İlçe Müftülüğü’nün kapısına ‘Çocuk Evlendirme Dairesi’ pankartı astı. Bugün de eylemlerine devam eden kadınlar, Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelerek Mersin İl Müftülüğü’nü protesto etti.

ÇİZGİ ÇİZİP İP ATLADILAR

Çocuk evliliklerini protesto eden ve ‘Müftü, elini çocuklarımızdan çek’ dövizleri açan kadınlar, çizgi çizip ip atladı. Eylem alanına gelinlik ve bir adet top bırakan kadınlar, ‘Ne kefen, ne gelinlik. Çocuklar oyunda güzel’ yazılı pankart açtı. Grup adına açıklama yapan Öğretmen Bediha Çaka, müftülüğün camilerde başlattığı projeyi eleştirerek, tepki gösterdi. Bu uygulamayı pedagojik olarak doğru bulmadıklarını belirten Çaka, Bu durum çocuklara yönelik bir ihmal ve istismar ortamı yaratıyor. Hem çocukların zihinlerinde yaşını aşan roller inşa edildiği için rol karmaşası yaratacak hem de onarımı zor yaralar oluşturacağı açıktır. Uygulamaların gelecekte toplumsal uyum ve birlikte yaşayabilme kültürü açısından yaralar açacağını düşünüyoruz dedi.

Türkiye’de çocuklara yönelik ihmal, istismar, fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddette büyük artışlar yaşandığına dikkat çeken Çaka, şöyle devam etti

Bu artışta hükümetin toplumsal mühendisliğinin de belirleyici etkisi var. Dindar nesil tartışmalarıyla başlatılan ve 4+4+4 eğitim sistemiyle formüle edilen mühendislik çalışması bu gün Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle sürdürülmektedir.

Hükümet, kreş ve anaokulu çağından itibaren toplumsal cinsiyet rollerini dini bir sosla yeniden üretmektedir. Zaten eşitsiz bir konumda olan kadınlar ve kız çocukları, dini referanslarla yeniden formüle edilen bu rollerle daha da eşitsiz hale getirilmektedir. Cinsiyet fark etmeksizin çocukların erken yaşta oyun oynamaları, kendilerini gerçekleştirecek etkinliklere katılmaları ve pedagojik olarak uygun bir eğitim almaları gerekirken; ayrımcı cinsiyet rollerini yeniden üreten bu uygulamalar kaygılarımızı arttırmaktadır. Bizler, başta müftülük olmak üzere, çocuklara yönelik projeler adı altında yapılan yanlış uygulamaların kız çocuklarına gelinlik giydirerek onları okula değil, evliliğe hazırlayan zihniyetleri kınıyoruz. Bu tür uygulamaları teşhir edeceğimizi ve mücadeleye devam edeceğimizi duyuruyoruz.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz