Mersin’de Sele Karşı Tedbir Çalışmaları

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Mersin’de Sele Karşı Tedbir Çalışmaları
Paylaş
Tarih : 02 Ekim 2013 - 14:44

sel08Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, önceki yıllarda aşırı yağışlar ve taşkınlar nedeniyle tarımsal alanlarda oluşan zararların önüne geçmek için çalışma başlattı

Aşırı yağışlar ve taşkınlar nedeniyle tarımsal alanlarda oluşan zararların önüne geçmek için ağaçlandırma çalışmalarını sürdüren Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, mera gibi alanlarda suyu tutucu teraslar yapıyor.

Orman Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, şiddetli yağışları meralarda tutmayı planlayan ekipler, meralarda topraktaki ot verimini ve organik maddeleri artırarak seli önleyecek.

Uygun olan alanlarda ağaçlandırma yoluyla erozyonla mücadele yapacak ekipler, bozuk orman alanlarında, orman içi ve dışındaki boşluklarda, şehirlerin etrafında, yol kenarı, tarla kenarı, gölet, göl ve baraj havzalarında ağaçlandırma çalışmaları yürütecek.

Ağaçlandırma çalışmaları ile toprak verimliliğinin arttırılması, gıda güvenliğinin sağlanması, şehirlerin etrafında yeşil alanlar ve şehir ormanları kurulması, hava ve gürültü kirliliğinin azaltılması, toz taşınımının, sel ve taşkınların önlenmesi, su kaynaklarının muhafaza edilmesi, barajların ömrünün uzatılması, Türkiye’nin odun hammaddesine olan ihtiyacının temin edilmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması sağlanacak.

Ağaçlandırma çalışmalarının yanında Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında uygulama projesi olarak hazırlanarak Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne teslim edilen “Değnek Köyü Sel Kontrol Uygulama Projesi”nde de sona gelindi.

Uygulama alanı 1.920,0 hektar olan projenin 2013 yılı içinde 538,0 hektarlık kısmı programa alındı ve tamamının uygulaması Mersin Orman işletme Müdürlüğü, Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefliğince yapıldı.

İhalesi yapılarak uygulamaya geçilen proje kapsamında bu zamana kadar 538,0 hektarlık sahada yaklaşık olarak, 4.101 metreküp kuru duvar eşik, 226 metreküp miks eşik, 15.050 metre taş kordon yapımı gerçekleştirildi.

Yapılan bu çalışmalarla, Mersin’in kuzeyinde bulunan orman ve mera sahalarından toplanarak gelen içme ve sulama sularının kontrol altına alınmasıyla ilgili çok önemli bir adım atılmış oldu.

Sel ve taşkın olaylarının başladığı nokta olarak da bilinen ve aynı zamanda Müftü Deresinin yağış toplama havzası olan “Değnek Havzasında” yapılan bu çalışmalarla, önceki yıllarda meydana gelen aşırı yağışlar ve taşkınlarla tarımsal alanda oluşan zararların önüne geçilmiş olunacak. Bu çalışmalarla, meraların vasfı yükseltilecek ve otlatma kapasiteleri arttırılacak.

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KADAVRADAN RAHİM NAKLİYLE ANNE OLAN DERYA İLE BEBEĞİ, 15 GÜN SONRA TABURCU OLACAK

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde, 9 yıl önce dünyanın başarılı ilk rahim naklini olan Derya Sert (32) ile 4 Haziran’da

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ EYLÜL AYI OLAĞAN TOPLANTISI YAPILDI

BAŞKAN SEÇER, YOL AĞLARINDAKİ YETKİ KARMAŞASINA AÇIKLIK GETİRDİ BAŞKAN SEÇER: SORUMLULUĞUMUZDA OLMAYAN YERLERE DE GİDİYORUZ BAŞKAN SEÇER:

MERSİN’DE RÜŞVET OPERASYONU

MERSİN’de işgal ettikleri hazine arazileri için geriye dönük 5-10 yıllık ecri misil bedellerini ödemelerine yardımcı olarak, rüşvet karşılığında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz