Mersin’den ‘sağduyu’ çağrısı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Mersin’den ‘sağduyu’ çağrısı
Paylaş
Tarih : 09 Eylül 2015 - 19:32

fft256_mf11049137

Mersin’de AK Parti , CHP ve HDP’li milletvekilleri olmak üzere, iş dünyası temsilcileri, dernekler, meslek örgütleri, oda ve borsalar ile yerel yöneticiler tarafından yapılan ortak basın açıklamasıyla teröre tepki gösterilerek, sağduyu çağrısı yapıldı.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, MTSO’da düzenlenen basın toplantısında, “Mersin Sağduyuya Çağrı Oluşumu” adına hazırlanan ortak metni okudu.

Aşut, kardeşliği bozmaya çalışan tüm mihraklara karşı Mersinlilerin duruşunu ve kararlılığını göstermek için bir araya geldiklerini ifade ederek, ” Bugün ortaya çıkacak olan fotoğraf belki de onlarca sayfalık bir metinden ve demeçten çok daha anlamlı olacaktır. Çünkü bu fotoğrafta tüm siyasi partilerin, Mersin iş dünyasının, Anadolu’nun başka başka illerinden kentimize göç eden ve artık Mersinli olan tüm hemşehri derneklerinin desteği var, teröre karşı duruşu, geleceğe ait ortak duyguları var” diye konuştu.

Tüm milletin ortaklaşa verdiği mücadeleyle kazanılan vatanın, geleceğe barış ve refah içinde taşınmasının herkesin görevi olduğunu vurgulayan Aşut, bunun yolunun ise tam demokrasiden geçtiğini bildirdi.

Aşut, demokrasinin, siyasetin sağladığı yasal ve barışçıl yolları kullanmak olduğunu belirterek, “Ülkemiz son zamanlarda artan terör olaylarından büyük acılar yaşıyor. Acıları yarıştıran değil, acıları anlayan bir toplum olarak artık şiddet istemiyoruz. Silahlı mücadelelerle aranan hakların daha büyük haksızlıklara ve sadece acılara neden olduğunu görüyoruz. Terör amaçlı eylemler biterse demokrasi işler” diye konuştu.

Vatandaşlara da çağrıda bulunan Aşut, şöyle devam etti:

“Unutmayın, terör askerimizi, polisimizi öldürerek hedefine ulaşamaz. Terör, hedefine toplumu birbirine düşman ederek ulaşır. Toplumda kaos ve kargaşa yaratarak ulaşır. Biz bu tuzağa düşmedik, düşmeyeceğiz. Bundan dolayı tüm vatandaşlarımızı itidale, sakinliğe, kardeşlik ve akrabalık bağlarımızın gereği olan daha çok sevgi ve saygıya davet ediyoruz. Özellikle, gençlerimizi şiddetin bir parçası değil, ülkemizin parlak geleceğinin bir parçası ve katkı koyucusu olarak görmek istiyoruz.”

Ortak basın toplantısına AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, CHP Mersin milletvekilleri Aytuğ Atıcı ile Hüseyin Çamak ve HDP Mersin Milletvekili Çilem Öz’ün yanı sıra AK Parti, CHP ve HDP’nin il başkanları, derneklerin, meslek örgütlerinin, odaların ve borsaların yöneticileri ile yerel yöneticiler katıldı.

MHP milletvekillerinden ya da il başkanlığından katılımın olmamasının sorulması üzerine ise Aşut, MHP milletvekillerinin ve il başkanının şehit cenazelerine katıldıkları için toplantıya gelemediklerini, MHP’nin ortak açıklamanın bir kısmına destek verdiğini söyledi.

Mersin’de ikinci sağduyu çağrısı ise MEDOF’dan geldi.

Mersin Sağduyuya Çağrı Oluşumu ve Doğu Dernekleri Federasyonu (MEDOF), son günlerde artan olaylar nedeniyle sağduyu çağrısında bulunarak, hükümetin yaşananların önüne geçmesini istedi.
53 derneğin oluşturduğu MEDOF’un açıklaması dua ile başladı. Ardından söz alan MEDOF Sözcüsü Vanlılar Derneği Başkanı Murat Karahan, Doğu ve Güneydoğu olmak üzere Türkiye’nin her karış toprağına ateş düştüğünü söyledi. Yöre dernekleri olarak siyasi parti yöneticilerine seslenen Karahan şöyle konuştu:
“1915’te Çanakkale Savaşı, 1920’de Cumhuriyetin ilanı ve 2015 Eşme’de hukukumuz netleşmiştir. Vatan toprağında yaşayan tüm yurttaşlarımızın kendilerini güvende hissedecekleri bir ortamı yaratmak için Dolmabahçe Mutabakatı’na dönülmesi, tarafların elini tetikten çekmesi, operasyonlara son verilmesi, siyasilerin egolarını bir tarafa bırakarak Türkiye halklarını için çaba harcamasını istiyoruz. Şiddete dayalı her türlü çözümün sonuçsuz kalacağını yaşanan acı geçmişten biliyor ve bu bilinçle tarafları silahları susturmaya ve bir masa etrafında sorunları konuşmaya davet ediyoruz. Barışçıl çözüm arayışının ülkemizin ve bu ülkede yaşayan herkesin çıkarına olduğuna inanıyor, tüm barışseverlere seslerini yüksetmeye, tarihi sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz