MESKİ BÜTÇESİ BELİRLENDİ

Ana Sayfa » Büyük Manşet » MESKİ BÜTÇESİ BELİRLENDİ
Paylaş
Tarih : 30 Kasım 2015 - 18:02

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi Kasım Ayı Toplantısının ikinci birleşimini yaptı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Konge ve Sergi Sarayı’nın salonunda gerçekleştirilen toplantıyla MESKİ’nin 2016 bütçesi onaylandı. 671 milyon TL olarak onaylanan bütçenin yüzde 40’ı yatırım giderleri olarak kullanılacak. Kullanılacak bütçe ile hem yatırımı devam eden hem de yeni yapılacak yatırımların giderleri karşılanacak.

Konu ile ilgili belediye meclis üyelerine açıklama yapan MESKİ Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Osman Topçu;  2016 yılı bütçesi olan 671 milyon TL’nin yüzde 15’inin personel giderleri, yüzde 35’lik kısmı mal ve hizmet alımı giderleri, yüzde 40’lık kısmının ise yatırımlar için kullanılacağını dile getirerek; yönetmelik gereği de yüzde 5’lik bir yedek bütçe olarak ayarlandığını söyledi.

MESKİ’nin borçları ile ilgili bilgilerde veren Topçu, hem iç hem de dış borçlanma ile ilgili rakamları meclis üyelerine anlattı.

MESKİ Genel Müdürü Turgur Aybak ise MESKİ’nin yaptığı yatırımları anlatarak, ilçe bazlı çalışmlarla ilgili bilgiler verdi. Birçok ilçe de yapılan ve yapılmaya devam eden yatırımları anlatan Aybak; ilçelerdeki mahallelerde yapılan sondaj kuyuları, içme suyu şebekeleri ile ilgili yatırımları anlattı.

Çok sayıda vatandaşa içme suyu sağlanacak çalışmalar olduğunu ve bu çalışmaların bütçesinin 40 milyon TL olduğunu ifade eden Aybak, çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise yapılan bütçe ve yatırımlar konusunda bilgiler verdi.

Kocamaz; gelirlerine göre yatırımlar yaptıklarını anlatarak; Mersin’de bir uçtan bir uca gerek kanalizasyon gerekse arıtmada birçok eksikliklerin olduğunu bu eksiklikleri gidermek için çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

Meclis Üyelerinin hizmet konusunda kendini sıkıştırdıklarını söyleyen Kocamaz; gelir ve kaynak konusunda katkı sağlamadıklarını ancak; eleştirel konuşmalar gerçekleştirdiklerini anlattı.

Mersin’in su konusundaki bütün yükünü Merkez ve Tarsus’taki vatandaşlar tarafından taşındığını da anlatan Kocamaz; “ Diğer yerlerde maliyetinin altında su saytıyoruz. Buna rağmen indirim yapılsın diye kendi kendilerine yorum yapıyorlar. Biz iş üreteceğiz. Vatandaşa verilen sözleri vatandaşların sağlıklı ve mutlu yaşamasına yönelik çalışmalar yapacağız. Ama iş olsun diye burada bir şeylerin önünü kesmeye çalışırsak bir yere varma şansımız yok. ” ifadelerini kullandı.

Bazı ilçelerde MESKİ’nin su gelirinin üstünde para harcadıklarının altını çizen Kocamaz;  “ Örneğin bir ilçe’nin 3 milyon TL geliri var, ama bizim sadece alt yapı yatırımları dışında o suyu vatandaşın musluğundan akıtmak için cari dönemde harcadığımız para 5 milyon TL’nin üstünde. Yani o ilçenin büyüklüğüne göre devasa yatırımlar var. Eğer ilçeler MESKİ bünyesine geçmeseydi ilçeler o yatırımların çoğunu ya yapamazdı ya da yapsa bile o borçlar ödenemezdi. ” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından MESKİ bütçesi meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz