MEZİTLİ İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN TEMELİ ATILDI

Ana Sayfa » Büyük Manşet » MEZİTLİ İLERİ BİYOLOJİK ATIKSU ARITMA TESİSİ’NİN TEMELİ ATILDI
Paylaş
Tarih : 28 Eylül 2016 - 11:53

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılacak olan Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin temel atma töreni gerçekleştirildi.

mezitlimeskitoren

Törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MHP Mersin İl Başkanı Sebahattin Kılıç, Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü Turgut Aybak, MHP Mezitli İlçe Başkanı Serdar Soydan, MHP Yenişehir İlçe Başkanı Umut Topal, MHP Akdeniz İlçe Başkanı Erdoğan Alkaya, MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, Ülkücü İşçiler Derneği Mersin İl Başkanı Veysi Çalışkan, Mersin Muhtarlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ergün Ünlü, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin temel atma töreninde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Yeraltındaki hizmetleri yapmadan yerin üzerindeki hizmetlerinizin hiçbir anlamı yok. Ne zaman olursa olsun bu altyapı hizmetleri er ya da geç yapılacak. Altyapıyı yapmadan üst yapıyı yapmaya başladığınızda her şey yeniden düzenlenir ve yeniden masraf yapılır” dedi.

 

“MERSİN SAHİLLERİNİ MAVİ BAYRAK STANDARDINA GETİRMEK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

 

Mersin’deki sorunları gidermek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Kocamaz, “Mersin sahihlerini mavi bayraklı hale getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bütün ilçelerimizin altyapı sorunu, arıtma tesisleri, içme suyu sorunları vardı. Ama gece gündüz demenden yaptığımız çalışmalar neticesinde bugün geldiğimiz noktada Mezitli Atıksu Artıma Tesisi bu bölgede yapılan en büyük yatırım” diye konuştu.

 

Konuşmasında ilçelerde yapılan hizmetlere değinen Başkan Kocamaz, “Bundan önce Anamur Arıtma Tesisi’ni tamamladık, hizmete açtık. Bozyazı’nın komple altyapısını, arıtma tesisini yaptık ve hizmete açtık. Şu anda Aydıncık’ın altyapısı bitti, arıtma tesisi inşaatına da en kısa sürede başlanıyor. Silifke’de, Atayurt’ta, Atakent’te, Kızkalesi’nde problemimiz vardı. Bu problemleri oradaki tesisleri büyüterek sonuçlandırdık. Tömük, Kargıpınarı gibi bölgelerde altyapı ve genişletme çalışmaları başladı. Erdemli’de daha önce yapılan arıtma tesisi ile ilgili genişletme çalışmaları ilave edildi. Şu anda da bu bölgede çalışmalar tamamlanıyor. İçme suyu ile ilgili Tece, Davultepe bölgesinde problem çözülmek üzere. O bölgenin suyu Dedekavak’tan gelecek ve onunla ilgili kararlar da alındı, ihale çalışmaları başladı” şeklinde konuştu.

 

“MERSİN HAK ETTİĞİ YERE HIZLA GELİYOR”

 

Mersin’in Türkiye’nin değil dünyanın en önemli, en stratejik bölgelerinden birisi olduğunu belirten Başkan Kocamaz, “Böylesine tarihi ve her zaman cazibe merkezi olmuş bir kente hizmet etmekten ve eksiklerini tamamlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu konuda Büyükşehir Meclisi’nde bulunan tüm siyasi parti temsilcisi arkadaşlarımızın yapılan hizmetlerde payı vardır. Mersin hak ettiği yere hızla geliyor. Sahilimizi temizlendikten sonra Mersin geneli mavi bayraklı turizm bölgeleri haline gelecek ve artık hiç kimse deniz kirliliğinden söz edemeyecek” dedi.

 

“MERSİN HEPİMİZİN ORTAK PAYDASI”

 

Mersin’in, Mersin’de yaşayan herkesin ortak paydası olduğuna vurgu yapan Başkan Kocamaz, “Hangi düşünceden hangi din, inanç, kökenden olursa olsun Mersin herkesin ortak paydası. Bu kent bir yerlere taşınacaksa bu kentin paydaşlarıyla taşınacak. Herkesin desteğine, duasına ihtiyacımız var. Biz istiyoruz ki bizim önümüz açılsın, hizmetler Mersin geneline taşınsın” diye konuştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, konuşmasının sonunda Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi’nin başta Mezitli ilçesi olmak üzere Mersin’e ve ülkemize hayırlı olmasını temenni etti.

 

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek yaptığı konuşmada, “Mersin’in en hızı büyüyen ilçelerinden biri olan Mezitli’nin ihmal edilen altyapı problemi inşallah Burhanettin Kocamaz Başkanımız ve değerli MESKİ çalışanlarının katkılarıyla bu dönemde çözülecektir. İnşallah bu dönem sonuna kadar da Tarsus’tan Anamur’a kadar bütün ilçelerimizin altyapı ve üst yapısı tamamlanacak. Mersinliler bu hizmetlerle daha temiz bir deniz ve çevreye kavuşacak. Ben desteklerinden dolayı belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ise, “Mezitli açısından Mersin’de önemli bir gün. Türkiye’de birçok kentte hala pis su arıtma tesisi bulunamamaktadır. Mezitli gibi çok hızlı gelişen ve büyük bir ilçede bunun çok daha önce yapılması gerekirdi. Günümüz teknolojisi ile buraya yapılacak arıtma tesisinin gerek teknolojisi gerek yapıldıktan sonra işletmede gösterilecek özenle çevreye minimum etki yaratacağına ben inanıyorum. Bu önemli projede emeği geçen herkese MESKİ ve çalışanlarına, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurban kesimi ve dualar eşliğinde temel atma töreni gerçekleştirildi.

 

Mezitli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi 384 Bin Kişiye Hizmet Verecek

 

Mezitli Atıksu Arıtma Tesisi, Mezitli ilçesinde 384 bin kişiye hizmet verecek. 55 bin metreküp/gün kapasiteye sahip olan tesis, karbon, azot ve fosfor giderimli İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olma özelliği taşıyor.

 

Tesis, fiziksel arıtma, azot ve fosfor giderimli biyolojik arıtma, çamur susuzlaştırma, çamur çürütme, atık çamurdan biyogaz elde edilerek enerji üretme ve çamurun kurutularak bertaraf edilmesi ünitelerinden oluşan son teknolojiler ile donatılmış, Avrupa standartlarında ve Türkiye’de benzeri sayılı olan tesislerden biri olarak öne çıkıyor.

 

Proje ile yüksek seviyede çevre koruması ve Türkiye’nin AB direktiflerine uyumunu mümkün kılmak üzere, özellikle Mezitli bölgesi ve civarından kaynaklanan evsel atıksuların arıtımını sağlamak hedefleniyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz