Narenciye Festivali’ne para yağıyor!

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Narenciye Festivali’ne para yağıyor!
Paylaş
Tarih : 07 Kasım 2013 - 16:04

1617395282abdullah_ozdemirMersin Narenciye Festivali İcra Kurulu ve aynı zamanda Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, bu sene festivalin 4’üncüsünü gerçekleştireceklerini ifade etti.

Özdemir, festival bütçesine Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin 265 bin, merkezdeki dört ilçe belediyesinin ise 90’ar bin lira katkı sağladığını, Mersin Ticaret Borsası’nın katkısının ise 200 bin lira olduğunu söyledi.

Bu yıl 4’cüsü gerçekleştirilecek olan Mersin Narenciye Festivali’nin hazırlıklarıyla ilgili açıklama yapan Başkan Özdemir, Mersin’in narenciye üretiminde ve ticaretinde lider olduğunu belirterek, “Festivalimizin amacı narenciye ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesine vesile olmak, kentimizi tanıtmak, kentimizde şenlik ortamı oluşturmak ve dünyanın değişik kültürlerini Mersinliler ile buluşturmaktır” dedi.

Festival sürecinde Mersin’de örnek gösterilecek bir birliktelik ve işbirliği havası oluştuğuna dikkat çeken Özdemir, festivalin Mersin tarihinin en büyük buluşmasına ev sahipliği yaptığının altını çizdi. Geçen yıl yüz binlerle ifade edilen bir halk katılımı olmasının kendilerini mutlu ettiğini kaydeden Özdemir, bu yıl halkın katılımı anlamında yeni bir rekor beklediklerini söyledi. Narenciye ürünleri ile yapılan sabit ve mobil figür süslemelerinin ülkemizde bir ilk olduğunu açıklayan Özdemir, “Festivalimiz sağlam bir temele dayanmaktadır. Bu temel üzerinde yükselerek, dünyanın dikkatini çeken bir festival olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ayrıca Mersinli firmaların alanda stant açarak halka ikramlarda bulunması festivale ilgiyi artırıyor. Firmalardan katılım konusunda yoğun bir talep geliyor. Daha şimdiden tüm stantların doldu. Festivalimiz gelecekteki açık hava fuarının çekirdeğini oluşturmaya başlamıştır” diye konuştu.

Festival sayesinde Mersin’in bir narenciye kenti olduğu gerçeğinin farkına varıldığını anlatan Özdemir, narenciye sektörünün il ekonomisinin ana omurgalarından birisi olduğunu vurguladı. Özdemir, bu yıl festivalin daha başarılı olabilmesi için özellikle Büyükşehir Belediyesi’ne önemli görevler düştüğünü söyleyerek, festival alanında yeterli sayıda seyyar tuvalet bulundurulması, festival bölgesindeki orta refüjde yer alan palmiye ağaçlarının led ışıklarla aydınlatılması, yakın beldelerdeki üreticilerimizin alana taşınabilmesi için otobüsler tahsis edilmesi ve kent merkezi ile festival alanı arasında ücretsiz ring seferleri yapılmasının önemine işaret etti. Özdemir, festivalin amaçlarına ulaşabilmesi ve tam anlamıyla bir kent festivali olabilmesi için özel firmaların da önemli bazı roller üstlenmesi gerektiğine değinerek, “Bu bağlamda, kafe, restoran ve lokantalarımız narenciye ürünleri kullanarak yeni lezzetler yaratabilirler. Tur operatörleri festival döneminde kentimize yönelik turlar düzenleyebilir. Hediyelik eşya üreticileri narenciye temalı hediyelikler geliştirebilir” ifadelerini kullandı.

Festivalin bu yıl daha renkli geçeceğine inandıklarını belirten Özdemir, bu hedefe ulaşmak için, önceki yıllarda yapılan faaliyetlere ilave olarak, 20 bin öğrenciye narenciye dağıtımı yapacaklarını, öğrenciler arasında ödüllü resim ve kompozisyon kompozisyon yarışması düzenlediklerini, festivalin simgesi haline gelen mobil ve sabit figür sayısını artırdıklarını, narenciye konulu bir defile düzenlediklerini, yabancı ülke sayısını artırmak için gayret gösterdiklerini açıkladı. Festivalin kent içi tanıtımı için belediyelerin önlerinde lansman çalışmaları yapılacağını da söyleyen Özdemir, mobil figürlerden oluşan tanıtım konvoyunun şehrin en uzak noktalarına kadar turlar düzenleyeceğini ve ilkokulları ziyaret edeceğini ifade etti. Festival bitiminde bundan önceki yıllarda olduğu gibi festivalin gelir ve giderlerini kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade eden Özdemir, “Festivalimiz bu yönüyle de ülkemizin en şeffaf festivallerinden birisi haline gelmiştir. Festival Mersinlilik bilincinin oluşmasına önemli bir katkı sağlıyor. Festival Mersin’i Akdeniz kültürü ve yaşam biçimine bağlayan önemli bir köprü oluşturuyor. 16-17 Kasım tarihlerinde herkesi bu şenlik ortamına katılmaya, görsel zenginlerin ve ikramların tadını çıkarmaya davet ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

Sonses.tv

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz