ÖYM, TMK Kalkıyor

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » ÖYM, TMK Kalkıyor
Paylaş
Tarih : 29 Ocak 2014 - 17:00

rte

Recep Tayyip Erdoğan, İran ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan; Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılacağını ve dosyalar ağır ceza mahkemelerine devredileceğini söyledi.

Başbakan, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası başlayan yeniden yargılama tartışmaları ile ilgili önemli bir açıklama yaptı. Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) kaldırılacağını ve buradaki dosyaların ağır ceza mahkemelerine devredileceğini açıklayan Erdoğan, 1991 yılında çıkarılan Terörle Mücadele Kanunu’nu (TMK) kaldırılarak gereken maddelerin Türk Ceza Kanunu’na aktarılacağını söyledi. ÖYM’lerin kaldırılmasıyla 12 Eylül 1980’den itibaren sıkıyönetim mahkemeleri, devlet güvenlik mahkemeleri ve daha sonra da özel yetkili mahkemelerle sürdürülen “olağanüstü yargılama” dönemi de kapanmış olacaktır dedi.

Balyoz Davasıyla İlgili Değerlendirme Yapamam

Erdoğan Balyoz davasında delil olan 5 nolu harddiskte değişiklik yapıldığına ilişkin TÜBİTAK raporu” ile ilgili ise; “TÜBİTAK olayı, bilirkişilerle alakalı. Kurumla alakalı değil. Bilirkişi raporunu hazırlıyor. Doğrusu ben, bilirkişilerin hazırladığı rapor ne içeriyor incelemiş değilim. Haberim yok. Şu anda henüz Ergenekon’la ilgili gerekçeyi görmedik. Bu konuyla ilgili açıklama yapmamız da mümkün değil.”

ÖYM’leri Kaldıracağız

Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Adalet Bakanlığı’yla alakalı, bu süreçte Bakanlığımız yeniden yargılanma sürecini değerlendiriyor. Ben burada bir şeyi açık söyleyebilirim; Özel Yetkili Mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedefledik. TMK’yıda aynı şekilde kaldırmayı, ama buradaki TCK’ya (Türk Ceza Kanunu) aktarılması gereken maddeleri aktarma gibi bir hedefimiz var. Ve Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırarak, burada bulunan dosyaların tamamını Ağır Ceza Mahkemelerine devredilecek.

Adalet Bakanlığı İle Birlikte Karar Verildi

Edinilen bilgiye göre Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve bakanlık bürokratları Pazar günü Başbakan Erdoğan’a yeniden yargılama konusunun da yer aldığı tasarı taslağı ile ilgili bilgi verdi. Bilgilendirmenin ardından Başbakan dünkü meclis grup toplantısından sonra da Bakan Bozdağ, ilgili bakanlar ve grup başkanvekilleri ile taslakla ilgili bir toplantı yaptı. Bu toplantıda, taslakta yer almamasına rağmen TMK’nın tamamen kaldırılması gündeme geldi. Bu kanundaki bazı düzenlemelerin TCK’ya aktarılması halinde terörle mücadelede zafiyet yaşanmayacağı konusunda görüş birliğine varılınca taslağa TMK’nın kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin eklenmesine karar verildi. Erdoğan İran’dan döndükten sonra bakanlık bürokratları ile bir araya geleceği ve taslağa son şeklinin verileceği öğrenildi.

Yeniden Yargılama Formulü

Adalet Bakanlığı’nın yeniden yargılama başvuruları ile ilgili Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda kıdemli üyelerden oluşan bir kurulun karar vermesine ve özel yetkili mahkemeler kaldırıldığı zaman dosyaların devredileceği ağır ceza mahkemelerinin yetkili olması formülünün üzerinde çalıştığı öğrenildi.

Bu Davalar DGM’ye

Devam eden davalar da ağır ceza mahkemelerine devredilecek. Buna göre ‘çete, terör örgütü ve devlete karşı suçlar’ bu konuda ihtisaslaşmış ağır ceza mahkemelerinde görülecek. Ağır ceza mahkemelerine gönderilecek davalar arasında Poyrazköy, Kafes, 28 Şubat, 12 Eylül, KCK davaları, askeri casusluk da var. Ergenekon davasında kararını açıklayan özel yetkili mahkeme gerekçesini tamamladıktan sonra dosya Yargıtay’a gidecek. Yargıtay’ın olası bir bozma kararı vermesi halinde bu dava da normal ağır ceza mahkemelerinde devam edecek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(gazetevatan.com.tr)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

130420170047302692600b
Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

referandumanketleri-640x360
Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

referandumanketleri-640x360a
Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz