Silifke’de Defne Semineri

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Silifke’de Defne Semineri
Paylaş
Tarih : 25 Ocak 2014 - 18:16

yesil-altin-defne
Mersin’in Silifke ilçesine Kaymakam Fatih Damarlar ve Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nurettin Bozdemir’in katılımıyla Çamlıbel köyünde defne üretiminin kalitesini artırmaya yönelik uygulamalı eğitim düzenlendi.

Uygulamalı eğitim seminerinde Silifke Kaymakamı Fatih Damatlar, Mersin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nurettin Bozdemir, Odun Dışı Odun Hizmetler Şube Müdürü Gökhan Şener, Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Aslan, defne alımı yapan fabrika işletmecilerine yapılan eğitim seminerinde köylülere defnenin yöre açısından önemi, kesim tekniği, kurutulması, depolanması ve nakliyesi konusunda uygulamaları eğitim ve bilgi verildi.

Silifke Kaymakam Damatlar, yaptığı konuşmada, bu yörede yetişen defnelerin Türkiye’de ve dünyadaki en kaliteli defne olduğunu söyledi. Yeşil altın olarak bilinen defnenin bir define olduğunu ve ormanlık alanda kendiliğinden yetiştiği için orman köylüsü için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ifade eden Damatlar, yapılan bu eğitim semineriyle de köylülerin defne hasadını daha bilinçli olarak yapacağını belirtti.

Silifke Orman İşletme Müdürü Mustafa Aslan ise; Orman İşletme Müdürlüğü’nün 13 bin hektarlık defne sahasında otlatma baskısı başta olmak üzere sosyal sorunların ortadan kalkması ve korumanın tam olarak yapılması durumunda yararlanılabilecek 8 bin ton defne sürgünü servetinin bulunduğunu ifade etti. Aslan konuşmasının devamında, şuanda hasadına başlanan dallı yaş defnedin 50-60 kuruştan, kuru defne yaprağının ise kilosunun 3 liradan alındığını belirtti.

Odun dışı orman ürünlerinin üretiminde kesim tekniği, kurutulması, depolanması ve nakliyesinde geleneksel uygulamalardaki süre gelen yanlış uygulamaların düzeltilmesiyle birlikte kalite artışının kendiliğinden oluşacağını vurgulayan Arslan, Gerek müdürlüğümüz gerekse Mersin Orman Bölge Müdürlüğü olarak kalite artışını sağlamaya yönelik olarak yaptığımız odun dışı orman ürünleri çalışmalarımız defne başta olmak üzere harnup, biberiye, kekik, adaçayı, sumak, laden, Sandal ve soğanlı bitkiler gibi birçok türde devam etmektedir” dedi.

(haberler.com)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz