SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TAHİR ELÇİ İÇİN BİR RAYA GELDİLER

Ana Sayfa » Büyük Manşet » SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ TAHİR ELÇİ İÇİN BİR RAYA GELDİLER
Paylaş
Tarih : 28 Kasım 2015 - 19:01

Diyarbakır’da basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesi Türkiye’de olduğu gibi Mersinde de tepkilere neden oldu. Kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürülen Tahir Elçi’nin ölüm haberinden sonra sivil toplum örgütleri Elçi’nin ölümü ile ilgili tepkilerini göstermek için basın açıklaması yapıyorlar.

Mersin’de bir alışveriş merkezinin meydanında bir araya gelen Sivil toplum örgütleri ve üyelerini oluşturduğu Mersin Emek ve Demokrasi Platformu Tahir Elçi’nin öldürülmesini yaptıkları basın açıklaması ile kınadılar. Grup, bir araya geldikleri meydanda pankart açıp sloganlar attı.

Gerçekleştirilen basın açıklamasına Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Eşbaşkanı Alper Taş, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Fazıl Türk ve Yüksel Mutlu, CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, HDP İl Eşbaşakanı Selman Günbat, Mersin Barosu Başkan Vekili, Avukat Sami Dündar ve çok sayıda platform üyeleri katıldı.

Burada basın açıklaması yapan Emek ve Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Kenan Hazar; Tahir Elçi’yi barış elçisi olarak nitelendirerek, yapılan saldırıyı kınadı.

Hazar; “ Bizler emek, barış ve demokrasi müücadelesinin tarafı olarak bu haince tuzaklara karşı, halkların eşitlik, özgürlük ve barış isteyen sesinin yanında olmaya devam edeceğiz. Kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına yıllardır barışa, kardeşliğe, demokrasiye hasret bırakılan bu ülkenin halklarının yanında olmayı sürdüreceğiz. Mersin Emek ve Demokrasi Platformu olarak barışın ve kardeşliğin Elçi’sini katledenleri bir kez daha nefretle kınıyoruz. ” dedi.

Mersin Barosu Başkan Veliki Avukat Sami Dündar ise; Diyarbakır Barsu Başkanı Tahir Elçi’nin menfur bir saldırıyla öldürüldüğünü dile getirerek, yapılan saldırıyı kınadıklarını söyledi.

Dündar; “ Bu menfur saldırının sadece Başkanımız Tahir Elçiye yönelik olmadığı, ülke barışına, birliğine, dirliğine ve kardeşliğimize yapılan bir saldırı olduğu açıktır. ” ifadelerini kullandı.

Tahir Elçi’nin barışın elçisi olduğunu söyleyen ÖDP Genel Eş Başkanı Alper Taş; Tahir Elçi’nin barış sever olduğunu, askerinde polisin de kürt ve türk gençlerin ölmesini istemediğini ve çatışmaların sona erdirilmesi istediğini söyledi ve barış istediklerini sözlerine ekledi.

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit ise; Elçi’nin öldürülmesi ve polisin öldürülmesini insanlığın öldürülümesi olarak nitelendirdi. Menfur saldırının kişilere değil, adalete, hakka, hukuka, ülkenin birliğine ve bütünlüğüne yapılan bir saldırı olduğunu söyledi.

HDP Mersin İl Eşbaşkanı Selman Günbat ise tepkisini dile getirerek;  “ Bu ülkedeki insanların barış içinde birlikte demokratik bir zeminde onurları ile yaşamasını istiyorsak barış mücadelesinin içinde yer almak zorundayız. ” dedi.

Türkiye2de yaşayan insanların hayatlarının tehtid altında olarak yaşadıklarını söyleyen Mersin Tabip Odası Başkanı Ful Uğurhan ise; yapılan saldırının insanlığa yapıldığını savundu.

Konuşmaların ardından grup bir süre daha slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz