Sonsestv’ye basın yoluyla hakarete 14 bin 160 TL ceza!

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Sonsestv’ye basın yoluyla hakarete 14 bin 160 TL ceza!
Paylaş
Tarih : 18 Şubat 2017 - 18:55

vahap dava

MBB ADALET YERİNİ BULDU

Basın yoluyla hakarete ağır ceza

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklama ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a basın yoluyla hakaret eden sonses.tv internet sitesi imtiyaz sahibi Abdülvahap Şehitoğlu’nun, yargılandığı iki suçtan da suçlu bulunarak ceza aldığı bildirildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Basın yoluyla hakarete 14 bin 160 TL ceza!

Bir süredir Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a yönelik asılsız ve gerçek dışı haberlerle kamuoyunun tepkisini çeken sonses.tv isimli internet haber sitesinin imtiyaz sahibi Abdülvahap Şehitoğlu’nun üzerine atılı suçlamaların görüldüğü hakaret davasında karar çıktı. Üçüncü celsede sonuçlanan iki ayrı hakaret dosyası tek dosyada birleştirilirken, Şehitoğlu’nun üzerine atılı ve sübut bulunan kamu görevlisine görevi nedeniyle hakaret suçu işlemesinden ötürü ayrı ayrı 354’er gün para cezası verildi. Toplamda 708 gün karşılığı günlüğü 20 TL’den adli para cezası ile cezalandırılmasına hükmedilen Şehitoğlu’nun, iki dosya için toplamda 14 bin 160 TL para cezası ödemesine karar kılındı.

Şehitoğlu’nun ayrıca vekalet ücreti ve yargılama giderleri için de 2 bin 40 lira ödemesine karar verilirken, basın gücünü kullanarak hakaret eden Şehitoğlu’nun kişisel hırsı kendisine 16 bin 200 TL’ye mal oldu.

Eski suçları da dikkate alındı

Sanık Abdülvahap Şehitoğlu’nun yargılanması sırasında Mersin 15’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından indirim uygulanmaması dikkat çekerken, duruşmada sanığın suçu alenen işlediği ve bu gerekçeyle cezasının 1/6 oranında arttırıldığı belirtildi. Mahkeme, sanık Şehitoğlu’nun daha önce kasıtlı suçlardan sabıkasının olmasını ve dosyaya yansıyan suç işlemeye yönelik kişiliğini de dikkate aldı. Şehitoğlu, daha önce işlediği suçlardan dolayı sabıkasının bulunması ve kişiliğinin dikkate alındığı duruşmada mahkeme heyetinde bir daha suç işlemeyeceğine yönelik olumlu kanaat oluşmadığı gerekçesiyle hükmün açıklanmasının geri bırakılmasından da yararlanamadı.

Sayısız dosya sırada bekliyor

Kamuoyunda Atatürk Caddesi üzerinde yıllardır işlettiği otoparkın Büyükşehir Belediyesi tarafından kamu hizmetine açılması üzerine sahibi olduğu internet sitesi ve sosyal paylaşım sitelerinden Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı hedef alan, basın gücünü kullanarak toplumda algı yaratma çabası ile sayısız asparagas ve gerçek dışı habere imza atan Abdülvahap Şehitoğlu, yüce Türk yargısına havale edildi. İki dosyadan da suçlu bulunarak cezalandırılan Şehitoğlu hakkında aynı usul ve yöntemleri kullanarak işlediği birçok suçtan dolayı hazırlanan dosyalar, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından yargıya intikal ettirildi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz