Teftiş Kurulu Başkanı’na Dava Açıldı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Teftiş Kurulu Başkanı’na Dava Açıldı
Paylaş
Tarih : 11 Şubat 2014 - 14:27

mersin-sahil

13 site hakkında inceleme başlatıldı, Teftiş Kurulu eski Başkanı Tekin Karabıyık’a dava açıldı!

 
 
 
 
Gazetevatan sitesinin yaptığı habere göre Merkez Mezitli İlçesi Davultepe Mahallesi’nde oturan çiftçi Hidayet Dinçer, 2007’de sitelerin belediye yollarını, parklarını, çekme paylarını ve yeşil alanları işgal ettiğini, fazla katla inşaat yaptıkları, imara aykırı ruhsat verildiğini öne sürerek Mersin Valiliği’ne şikayetçi dilekçesi verdi. Bunun üzerine başlatılan soruşturma için, o dönem Mersin Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı Tekin Karabıyık görevlendirildi. Karabıyık, sitelerin imara aykırılıklarının bulunmadığı, kamuya terk edilen arsa ve yollara tecavüzlerin ve imar aykırılıklarının olmadığı yönünde rapor verdi.

Şikayetçi Hidayet Dinçer ise Tekin Karabıyık’ın verdiği bilirkişi raporunun gerçeği yansıtmadığını, suçları örtbas etmek için masa başında sahte bilgilerle resmi evrak ve inceleme raporları düzenlediğini, işgal ve imara aykırı tespitlerin olmasına rağmen, usulsüzlüğü örtbas ettiğini öne sürerek bir kez daha şikayette bulundu.

2’nci Kez İncelendi

Bunun üzerine Valilikçe yeni bir soruşturma başlatıldı. Yapılan ön inceleme sonucunda düzenlenen raporda, Şikayet ve olaylara konu 13 site ile ilgili olarak düzenlenen bilirkişi raporları ve ön incelemeci ile birlikte görevlendirilen teknik incelemeci tarafından yerinde yapılan tespitlere göre, sitelerin imara aykırılıklarının ve kamuya terk edilen arsa ve yollara tecavüzlerinin bulunduğu, bu hususların şüpheli tarafından kasıtlı olarak görmezden gelindiği anlaşılmıştır’ denildi. Bunun üzerine, suçlanan Tekin Karabıyık hakkında Mersin Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nce soruşturma izni verildi.

Raporda Kanaat Belirtmiş

Cumhuriyet Savcılığı tarafından konuyla ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Savcısı Nevzat Sezer tarafından ifadesi alınan Tekin Karabıyık, şikayette konu imar uygulamalarının rapor tarihi itibari ile 7- 21 yıl öncesine dayandığını, sorunların eski yıllara dayanan mülkiyet kaymalarından kaynaklandığını, düzenlemiş olduğu raporun olayla ilgili kanaat belirttiğini ve bu nedenle sorumlu tutulamayacağını, üzerine atılı suçu işlemediği ileri sürdü.

Hapis ve Memuriyetten Men İstendi

Mersin 3’ncü Sulh Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede ise şu suçlamalar yer aldı:

“Yapılan ön inceleme ve bu inceleme sonucunda düzenlenen rapora göre, şikayet ve olaylara konu 13 site ile ilgili olarak düzenlenen bilirkişi raporları ve ön incelemeci ile birlikte görevlendirilen teknik incelemeci tarafından yerinde yapılan tespitlere göre, sitelerin imara aykırılıklarının ve kamuya terk edilen arsa ve yollara tecavüzlerinin bulunduğu, bu hususların şüpheli tarafından kasıtlı olarak görmezden gelindiği anlaşılmıştır.”

İddianamede, Tekin Karabıyık’ın görevini kötüye kullandığı bu nedenle 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması ve memuriyetten men edilmesi istendi.

Tekin Karabıyık halen Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Mersin Su Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) bünyesinde Teftiş Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(gazetevatan.com)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

NEHİR VOLEYBOL TOPU İSTEDİ, BAŞKAN SEÇER KISA SÜREDE ULAŞTIRDI

SEÇER, NEHİR’İN VOLEYBOL TOPU İSTEĞİNİ KIRMADI Eğitime ve öğrencilere verdiği önemi hayata geçirdiği hizmetlerle ortaya koyan

PALMİYE KIRMIZIBÖCEĞİ İLE MÜCADELE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

SİLİFKE’DE 44 HURMA AĞACI İMHA EDİLDİ Mersin Büyükşehir Belediyesi, palmiye türü ağaçlara zarar veren palmiye kırmızı böceği

BÜYÜKŞEHİR’DEN “HIV’DE TANI VE DOĞRU BİLGİLENDİRME ÇALIŞTAYI”

ÇALIŞTAYIN AMACI İNSAN SAĞLIĞI “FARKINDA OL,  HIV’İ DURDUR” Kent Konseyi koordinesiyle,Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz