Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sistemi Tanıtıldı

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sistemi Tanıtıldı
Paylaş
Tarih : 02 Ekim 2013 - 14:50

temel-egitimden-orta-egitime-gecis-sistemi-5133651_oTemel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sistemi Mersin’de tanıtıldı.

Tanıtım toplantısı Suphi Öner Öğretmenevi Tarsus Salonu’nda gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik’in e-konferans yöntemiyle katıldığı bilgilendirme toplantısında, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, Eğitim Denetmenleri Başkanı Metin Öztürk ve eğitim denetmenleri hazır bulundu. E-konferans yöntemiyle toplantıya bağlanan Müsteşar Yardımcısı Çelik, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyanın ilk 20 ülkesi arasında yer aldığını hatırlatarak, hedeflerinin ilk 10’a girmek olduğunu belirtti. Bu hedeflere ulaşılmasında başta öğretmenler olmak üzere herkese büyük görevler düştüğünü ifade etti. Eğitim sistemine ve mevcut sınav sistemine ilişkin açıklamalarda bulunan Çelik, “Bu sistemle okul, öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişkiyi güçlendirmek istiyoruz. Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin sürdürülebilir, esnek bir model olmasını arzuluyoruz. Öğrencinin üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak temel hedefimiz” dedi.

Yeni sınav sistemi ile öğretmen ve okul müdürlerinin rolünü artırmayı amaçladıklarını ifade eden Çelik, “Hedefimiz öğrencilerimizin evrensel normlarda, problem çözme yeteneği gelişmiş, 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak yetişmesidir. Sosyal etkinliklerin de sınav sisteminde önemli bir yer tutması için çalışmalar devam ediyor. Ortaöğretimden sonraki hayata hazırlanan öğrencilere sosyal ve kültürel faaliyetlere ayıracak zamanı vermeliyiz. Eski sistemde çocuklarımız eğitim ve spor arasında tercih yapmak durumunda kaldığında büyük oranda eğitimi tercih ediyordu. Çünkü mevcut sistem ders dışı etkinliklere çok fazla fırsat vermiyordu. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak ilkokuldan başlayarak öğrencilerimizi kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirmelerine olanak sağlayacak imkanları sunacağız” ifadelerini kullandı.

Çelik, yeni bir sınav getirmediklerini, mevcut sistemde fen, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkilap tarihi ve Atatürkçülük derslerinde dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesinin ortak yapılacağını söyledi. Ortak yapılacak sınavlara ilişkin açıklamalarına devam eden Çelik, “Ortak sınava giremeyecek öğrenci geçerli bir mazeret sunmak şartıyla önceden belirlenecek sınav merkezlerinde sınava alınacak, bu sınavlara giren öğrencilere ise aynı sorular kesinlikle sorulmayacak. Sınav puanının yüzde 70’i, yılsonu başarı ortalamasının ise yüzde 30’u yerleştirmede esas olacak” şeklinde konuştu.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KADAVRADAN RAHİM NAKLİYLE ANNE OLAN DERYA İLE BEBEĞİ, 15 GÜN SONRA TABURCU OLACAK

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde, 9 yıl önce dünyanın başarılı ilk rahim naklini olan Derya Sert (32) ile 4 Haziran’da

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ EYLÜL AYI OLAĞAN TOPLANTISI YAPILDI

BAŞKAN SEÇER, YOL AĞLARINDAKİ YETKİ KARMAŞASINA AÇIKLIK GETİRDİ BAŞKAN SEÇER: SORUMLULUĞUMUZDA OLMAYAN YERLERE DE GİDİYORUZ BAŞKAN SEÇER:

MERSİN’DE RÜŞVET OPERASYONU

MERSİN’de işgal ettikleri hazine arazileri için geriye dönük 5-10 yıllık ecri misil bedellerini ödemelerine yardımcı olarak, rüşvet karşılığında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz