Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sistemi Tanıtıldı

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » Temel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sistemi Tanıtıldı
Paylaş
Tarih : 02 Ekim 2013 - 14:50

temel-egitimden-orta-egitime-gecis-sistemi-5133651_oTemel Eğitimden Orta Eğitime Geçiş Sistemi Mersin’de tanıtıldı.

Tanıtım toplantısı Suphi Öner Öğretmenevi Tarsus Salonu’nda gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik’in e-konferans yöntemiyle katıldığı bilgilendirme toplantısında, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, Eğitim Denetmenleri Başkanı Metin Öztürk ve eğitim denetmenleri hazır bulundu. E-konferans yöntemiyle toplantıya bağlanan Müsteşar Yardımcısı Çelik, öncelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyanın ilk 20 ülkesi arasında yer aldığını hatırlatarak, hedeflerinin ilk 10’a girmek olduğunu belirtti. Bu hedeflere ulaşılmasında başta öğretmenler olmak üzere herkese büyük görevler düştüğünü ifade etti. Eğitim sistemine ve mevcut sınav sistemine ilişkin açıklamalarda bulunan Çelik, “Bu sistemle okul, öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişkiyi güçlendirmek istiyoruz. Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sisteminin sürdürülebilir, esnek bir model olmasını arzuluyoruz. Öğrencinin üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak temel hedefimiz” dedi.

Yeni sınav sistemi ile öğretmen ve okul müdürlerinin rolünü artırmayı amaçladıklarını ifade eden Çelik, “Hedefimiz öğrencilerimizin evrensel normlarda, problem çözme yeteneği gelişmiş, 21. yüzyıl becerilerine sahip bireyler olarak yetişmesidir. Sosyal etkinliklerin de sınav sisteminde önemli bir yer tutması için çalışmalar devam ediyor. Ortaöğretimden sonraki hayata hazırlanan öğrencilere sosyal ve kültürel faaliyetlere ayıracak zamanı vermeliyiz. Eski sistemde çocuklarımız eğitim ve spor arasında tercih yapmak durumunda kaldığında büyük oranda eğitimi tercih ediyordu. Çünkü mevcut sistem ders dışı etkinliklere çok fazla fırsat vermiyordu. Bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırarak ilkokuldan başlayarak öğrencilerimizi kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda geliştirmelerine olanak sağlayacak imkanları sunacağız” ifadelerini kullandı.

Çelik, yeni bir sınav getirmediklerini, mevcut sistemde fen, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, inkilap tarihi ve Atatürkçülük derslerinde dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesinin ortak yapılacağını söyledi. Ortak yapılacak sınavlara ilişkin açıklamalarına devam eden Çelik, “Ortak sınava giremeyecek öğrenci geçerli bir mazeret sunmak şartıyla önceden belirlenecek sınav merkezlerinde sınava alınacak, bu sınavlara giren öğrencilere ise aynı sorular kesinlikle sorulmayacak. Sınav puanının yüzde 70’i, yılsonu başarı ortalamasının ise yüzde 30’u yerleştirmede esas olacak” şeklinde konuştu.

 

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE BORÇLANMA YETKİSİ YİNE REDDEDİLDİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TEMMUZ AYI MECLİS TOPLANTISI BİRİNCİ BİRLEŞİMİ CUMHUR İTTİFAKI BORÇLANMA YETKİSİNİ GEREKÇE

PATİLİ DOSTLAR İÇİN RENGARENK ŞEMSİYELER

KEDİ VE KÖPEKLERİ GÜNEŞTEN KORUYAN ŞEMSİYELER KÜLTÜR PARK’A SOKAK HAYVANLARI İÇİN ŞEMSİYE YERLEŞTİRİLDİ Mersin Büyükşehir Belediyesi,

BÜYÜKŞEHİR, İŞLETMELERİN HİJYEN DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

19 AYDA 1732 İŞLETMENİN HİJYEN DENETİMİ YAPILDI BÜYÜKŞEHİR, HAL KOMPLEKSİLERİNDE HİJYEN DENETİMİ YAPIYOR BÜYÜKŞEHİR’DEN TARSUS

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz