TİM-TEB GİRİŞİM EVİ İŞBİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ TÖRENLE İMZALANDI

Ana Sayfa » Mersin Haberleri » TİM-TEB GİRİŞİM EVİ İŞBİRLİĞİ SÖZLEŞMESİ TÖRENLE İMZALANDI
Paylaş
Tarih : 17 Şubat 2016 - 11:18

Mersin’de yenilikçiliğin, girişimciliğin ve katma değerli üretimin desteklenmesi, ihracat potansiyeli olan firmaların, girişimcilerin, profesyonel ve kurumsal bir destek mekanizması ile güçlendirilmesi temel amacı doğrultusunda Türkiye İhracatçılar Meclisi-Türk Ekonomi Bankası (TİM-TEB) işbirliği ile kurulacak olan Girişim Evi’nin protokol imza töreni Vali Çakacak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Mersin Teknopark Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı olarak katılan Vali Çakacak’ın yanı sıra, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Yönetim Kurulu Üyeleri M. Bülent Aymen, Mahmut Arslan, Hıdır Karadağ, Hasan Tufan Ballı, H. Ruhi Koçak, Türk Ekonomi Bankası Çukurova Bölge Direktörü Halil Vurarak ile Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz da katıldı.

Girişim Evi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM), Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB), Mersin Teknopark ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) Girişim Bankacılığı ortaklığı ile hayata geçirilecek.

Törende bir konuşma yapan AKİB Koordinatör Başkanı Bülent Aymen, Mersin Teknopark yapılaşması içerisinde kurulacak olan ‘Girişim Evi’nin 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde faaliyete geçeceğini ifade ederek, Girişim Evi ile Mersin’deki işsizlik sorununu çözmek adına açılacak olan yeni iş alanları ile yeni fırsatların ortaya çıkacağını kaydetti.

Türk Ekonomi Bankası Çukurova Bölge Direktörü Halil Vurarak ise, böyle bir projede yer almaktan gurur duyduklarını ifade ederek, “ Yapılan araştırmalar, her 100 kişiden 35’inin gelecek 3 yıl içerisinde kendi işini kurmak gibi bir planının olduğunu ortaya çıkarmıştır. Girişim Evleri’nin sadece girişimcilerin ihtiyaç duyduğu finansman anlamında değil, danışmanlık ve mentörlük alanında da büyük katkılarının olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Rektör Çamsarı ise, “ Teknopark hepimizin gururudur. Üniversite olarak, Mersin’deki sanayi ve iş dünyası ile işbirliği içerisinde, ilimizdeki işsizliğin çözümü konusunda üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Bu amaçla, girişimcilik adına üniversite bazında başlattığımız çalışmalardan biri ‘Fikir Otobüsü’ projesidir. Ayrıca yakın zamanda Avrupa Birliği destekli, 120 girişimciye 270 bin Euro kaynaklı bir projemiz de kabul edilmiştir. Bunların yanı sıra Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi’mizi de etkin bir biçimde kullanıyoruz. Bu güzel halkaların sonuna Girişim Evi’ni de eklemek bizlere gurur veriyor.” dedi.

Vali Çakacak, “ Mersin Teknopark’ı adeta Mersin’in beyni olarak nitelendirebiliriz.”

2015 yılında 4 adet TİM-TEB Girişim Evi’nin oluşturulduğunu, bugün atılacak imzalarla birlikte ülkemizde 5’inci TİM-TEB Girişim Evi’nin kurulmuş olacağını kaydeden Vali Çakacak ise, “ Dünya’ya açılmak isteyen firmalar ve girişimcilere öncülük edecek olan bu proje ile firmalar ve girişimciler uluslararası arenada yerlerini alacaklardır. Bugün ülkemizde, 2016 yılında oluşturulması planlanan 5 girişim evinden ilkini ilimizde gerçekleştiriyoruz.  Teknopark olarak, 2006 yılında 1 firma ve 2 kişi ile başlanan yolculuğunu, bugün 70 firma ve çoğu mühendis olmak üzere 500 kişi ile sürdürmektedir. Bu yönü ile Mersin Teknopark’ı adeta Mersin’in beyni olarak nitelendirebiliriz.

Mersin Teknopark’ ta bugüne kadar yaklaşık 250 proje tamamlanmış, 163 proje ise katma değerli üretime geçmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. Sadece 2015 yılında bu firmaların gelirleri 60 milyon liranın üzerindedir. Performans endeksinde, aynı dönemde kurulan teknoparklar arasında Mersin ikinci olmuş ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’tan ödül almıştır.

Vali Çakacak, “ Teknoparklar aynı zamanda üniversite, sanayi ve toplum işbirliğini sağlayan aracı kuruluşlar ve ekosistemin buluşma noktalarıdır.”

Teknoparklar aynı zamanda üniversite, sanayi ve toplum işbirliğini sağlayan arası kuruluşları ve ekosistemin buluşma noktalarıdır. Mersin Valiliği himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Ekonomi Bankası, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Mersin Üniversitesi ve Teknopark’ın bir araya gelerek Ar-Ge ve inovasyonu desteklemek üzere işbirliği yapması, aynı zamanda bu buluşmanın en güzel göstergesidir. TİM-TEB Girişim Evi’nin firmalarımıza, girişimcilerimize, Mersinimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAŞKAN VEKİLİGÜLCAN KIŞ, “KADIN LİDERLER COVID 19’A KARŞI GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR” TOPLANTISINA KATILDI

GÜLCAN KIŞ: “YARDIM TALEBİNDE BULUNAN KADINLARIN ÇOĞUNLUĞUNU EKONOMİK SIKINTI YAŞAYANLAR OLUŞTURDU” GÜLCAN KIŞ: “MERSİN BÜYÜKŞEHİR

BU ÇÖPLER DOĞAYA AİT DEĞİL

BU ÇÖPLERİN DOĞADA YERİ YOK ÇEVRE KORUMA PERSONELİ 5 HAZİRAN İÇİN AKYAR VE LAMAS ÇAYI’NDA ÇÖP TOPLADI BÜYÜKŞEHİR’DEN 5

BÜYÜKŞEHİR YOLLARI ASFALTLAMAYA, VATANDAŞIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

TARSUS ŞAHİN MAHALLESİ SAKİNLERİ, 10 YILDIR BEKLEDİKLERİ ASFALTA KAVUŞTU Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarsus-Çamlıyayla Şube Müdürlüğü

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz