TISİAD: ‘TÜRKİYE – IRAK BİR, ADANA -MERSİN BİR’

Ana Sayfa » Büyük Manşet » TISİAD: ‘TÜRKİYE – IRAK BİR, ADANA -MERSİN BİR’
Paylaş
Tarih : 20 Mart 2017 - 16:10

unnamed (6)

Genel Merkezi Mersin’de bulunan Türkiye Irak Sanayici ve İşadamları Derneği (TISİAD) Genel Başkanı Nevaf Kılıç ve Yönetim Kurulu üyelerinin geçtiğimiz günlerde Kuzey Irak’ın Duhok, Erbil ve Süleymaniye  kentlerini kapsayan iş gezisi meyvesini vermeye başladı. Kılıç ve dernek üyelerinin Adana’daki iş dünyası temsilcilerine gerçekleştirdiği ziyarette Türkiye ile Irak’ın, Adana ile Mersin’in bir olduğu vurgusu öne çıktı.

TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Temsilcisi H. Kenan Yozgatlı, Derneğin Kuzey Irak’ın Duhok kenti temsilcisi Sekvan Aban, Yüksek İstişare Kurulu üyesi Nesibe Günay, Üyeler Dilek Dinler, Mustafa Ersoy, Hasan Uluöz, Bilim Kurulu üyesi Bedrettin Aydoğan, Al Baraka Türk Adana Merkez Şube Müdürü Aydın Aksel ve TURAB Genel Başkan Yardımcısı Nejdet KILIÇ  ile birlikte Adana iş dünyasına bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.

Heyetin ilk durağı Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe oldu. Menevşe ve  yönetim kurulu üyeleri heyeti sıcak bir ortamda karşıladı. Geçtiğimiz günlerde Irak’ın Erbil, Duhok ve Süleymaniye kentlerine yaptıkları geziler hakkında bilgi veren Kılıç, “3 ilin Valisini, Belediye Başkanlarını ve Ticaret Odası Başkanlarını ziyaret ettik. Erbil Başkonsolosumuzu, Ticaret Ateşemizi, Habur ve Zaho Gümrük Başmüdürülerini ziyaret ettik. Özellikle Sayın Duhok Valimizin bizden bir talebi oldu ve Adana ile kardeş şehir olmak istiyorlar” diye konuştu.

ÇUKUROVA IRAK’TAN DAHA FAZLA PAY ALMALI

Türkiye’nin Kuzey Irak ile ticari faaliyetlerinin çok fazla olduğuna vurgu yapan Kılıç “Almanya’dan sonra en çok ihracat yaptığımız ülke. 2013’te 12 milyar dolar ihracatımız vardı. DEAŞ’ın oraya girmesi ve merkezi hükümetle yaşanan sıkıntı ile birlikte rakamlar düştü. 2014’de 10.8 milyara, 2015’te 8.5 milyara 2016’da 7.6 milyar dolara kadar düştü. Bizim bunu canlandırmak için güzel projelerimiz var. Bu pastadan Adana’nın genel olarak Çukurova’nın daha  fazla pay alması için yoğunlaşacağız” ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerle yapacakları projeler hakkında bilgi veren

Kılıç “Önümüzdeki aylarda en büyük projemiz Türkiye-Irak iş zirvesi yapmak. Irak’ın 19 ilinden bürokrat ve işadamlarının katılacağı büyük bir proje zirve planlıyoruz Mersin’de. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

İkinci projelerinin Güney Bağdat Projesi olduğunu anlatan Kılıç şöyle devam etti: “Biliyorsunuz Kuzey Irak’a Türk işadamları yoğunlaştı. Bağdat’ın güneyinde de 10 tane il var. Bunlar ticarette yatırıma aç bölgeler. Bunun için Güney Bağdat İş Zirvesi yapmayı planlıyoruz. Oradaki mülki idare amirlerini iş adamlarını bürokratlarını biz davet edip onu Adana’da yapabiliriz. Irak’ta Adana tanıtım günleri yapabiliriz.”

Nisan yada Mayıs ayında Irak’a en fazla ihracat yapan 10 firmaya ödül vermeyi planladıkları bilgisini veren Kılıç “Birde oradan Türkiye’den ithalat yapan 5 firma ile orada müteahhitlik yapan en fazla proje alan 5 firmaya ödül vermeyi planlıyoruz. Nisan ayında  bir iş adamı heyeti götüreceğiz. Talep olduğu takdirde Adana’dan iş adamlarını da götürebiliriz” diye konuştu.

MENEVŞE: IRAK İLE MÜNASEBETİMİZ ÇOK ÖNEMLİ

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe ise bu bölgenin Irak’la münasebetinin ekonomik anlamda çok önemli olduğunu söyledi. Irak ile ticaretin son yıllarda düştüğüne dikkat çeken Menevşe, “Adana’nın bir zamanlar beş yüz milyon civarında

ihracatı vardı ama şimdilerde 150 milyon’a düştü. Bunun artması  gerekir. Mersin, Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep’in daha fazla alışveriş etmesi lazım. Bizler beklenti içindeyiz. Bizler sizlerin öne koyacağı projelerin içinde olabiliriz. Sizleri destekleriz. Çünkü bölgenin ekonomik hedefi bu” şeklinde konuştu. Ziyaretin ardından Başkan Kılıç derneklerinin plaketini Menevşe’ye verdi.

ZEKİ KIVANÇ: IRAK İLE İŞ YAPMAYI ÇOK ARZU EDERİZ

TISİAD Başkanı Kılıç ve Yönetim Kurulu üyeleri daha sonraki durağı Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç oldu. Kılıç, ziyarette Kuzey Irak’ta yaptıkları ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi vererek Kıvanç’tan destek istedi.

Kıvanç,  konuşmasında; Kuzey Irak’tan yatırım için insanları gelmesi ve buradan yatırım için oraya gidilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Bir birimizi ağırlamaktan ziyade iki ülke arasındaki insanların gidip gelmesinin önemine dikkat çeken Kıvanç, şöyle devam etti: “Biz Irak ile iş yapmayı çok arzu ederiz. Irak’ın bize, bizim Irak’a ihtiyacımız var. Türkiye’nın Rusya, İran’a ihtiyacı var onlarında bize. Irak’ta aynı şekilde. Bizim enerji açığımız var onların ürün açığı. Aslında kendi para birimimizle alışveriş yapmamız lazım.”Ziyaretin ardından Kılıç, Kıvanç’a plaket verdi.

ADANA MUSİAD BAŞKANI KAVAK: “ADANA VE MERSİN’İ AYRI ŞEHİR OLARAK GÖRMÜYORUZ”

TISİAD heyeti, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Burhan Kavak ve yönetim kurulu üyelerini de ziyaret etti. TISİAD Başkan Kılıç, yaptıkları ve Irak’ta yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında burada da bilgi vererek iki ülke arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaptı. MÜSİAD Adana Şube Başkanı Burhan Kavak ise Erbil’e ticaret yapan Türk firmalarının oradan yeterli pastayı aldığına dikkat çekti. Duhok’un biraz daha geriden geldiğini anlatan Kavak, şunları söyledi: “Biz dış ticaretimizi yaparken hangisine daha kolay ulaşılabilir ona bakıyoruz. İletişimimizin, diyaloğumuzun en iyi olduğu, pazarın en yakın olduğu alanları seçiyoruz. Burada böyle bir pazar varken, burada kendimizi göstermemiz gerekiyor. Irak’a yapacağınız programa katılabiliriz. Biz Mersin ve Adana’yı ayrı şehir olarak görmüyoruz. Her ikisi de Çukurova’nın bir parçası.” Ziyaretin ardından TISİAD tarafından Kavak ve yönetimine derneğin plaketi verildi.

TISİAD’ın daha sonraki durağı ise Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı Süleyman Sönmez oldu.

Ziyarette TISİAD Başkanı Kılıç’ın ziyaretleri hakkında bilgi vermesinin ardından konuşan ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez şunları söyledi. “Almanya’dan sonra Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülke olan Irak ile bizleri bütünleştiriyorsunuz. Adana ile Duhok’un kardeş şehir olması noktasında elimizden gelen desteği vereceğiz. Kardeş şehir olmanın büyük avantajları var. Hem kültürel alışverişte ticari alışverişte önemli mesafeler kat ediyor kentler. Bu girişiminizden dolayı kutluyorum.” Ziyaretin ardından Kılıç, Sönmez’e plaket takdim etti.

ADANA BORSASI BAŞKANI BİLGİÇ: IRAK CİDDİ BİR POTANSİYEL

Kılıç ve TISİAD üyelerinin son durağı Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç oldu. Ziyarette Kılıç, Borsa Başkanı Bilgiç ve yönetimine çalışmaları hakkında bilgi verdi. Burada konuşan

Borsa Başkanı Bilgiç, Irak’ın ülke ve bölge için önemine vurgu yaptı. İki ülkenin her yönüyle ortak özellikleri olduğunu ifade eden Bilgiç şunları söyledi. “İki ülke insanları olarak kaynaşmışız. Orada bizim akrabalarımız, onların burada yakınları var. Tabi olumsuzluklar olmuş. Ama bunları geride bırakarak hem Irak’ın ekonomik olarak ayağa kalkması hem de oradaki insanımız huzuru yakalaması gerekiyor. Biz buna inanıyoruz. Irak Türkiye için ciddi bir potansiyel. Nerede ise Avrupa ülkelerine yaptığı ihracat kadar Türkiye’nin 7 buçuk milyar dolar gibi bir ihracatı var. İthalatımız düşük ama ciddi manada ihracat yapan bir ülkeyiz. Bölge olarak ta buralardan ihracat var; Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay gibi. Bu bölgeler ciddi ihracat yapıyor. O nedenle bizim için çok önemli.”

Sıcak bir ortamda geçen ziyaretin ardından TISİAD Başkanı Kılıç, Borsa Başkanı Bilgiç’e plaket sundu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MERSİN MAAŞINA HACİZ KONULAN BABA YARDIM BEKLİYOR

Mersin’de, boşandığı eski eşinin düğünde takılan altınlar için açtığı davayı kazanıp, maaşına haciz koydurması sonucu zor günler

MERSİN’DE ARAPÇA TABELALAR TÜRKÇELEŞİYOR

MERSİN’de Suriyeliler’in açtığı işyerlerine asılan Arapça tabelaların Türkçeleştirilmesi için çalışmalar başladı MERSİN’de

Mersin’de masaj salonuna fuhuş operasyonu: 1 tutuklama

Mersin polisinin bir masaj salonuna düzenlediği operasyonda fuhuş yaptırdığı iddiasıyla gözaltına alınan 1 kişi tutuklandı Mersin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz