“ Türkiye’de Kadın İstihdamı” Konulu Panel Düzenlendi

Ana Sayfa » Büyük Manşet » “ Türkiye’de Kadın İstihdamı” Konulu Panel Düzenlendi
Paylaş
Tarih : 28 Nisan 2016 - 18:28

Kadın Sorunlarını Uygulama ve Araştırma Merkezi (MERKAM) tarafından, Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde, “Türkiye’de Kadın İstihdamı” konulu panel düzenlendi. 27 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Merkam Müdürü Prof. Dr. Bahar Taner üstlenirken, konuşmalarını ise Mersin Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör ve Kadın Araştırmaları yüksek lisans öğrencisi  Zeynep Gökalp yaptı.

Düzenlenen panele konuşmacıların yanı sıra, Merkam yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, üniversitemiz öğretim elemanları ve öğrencileri katılım gösterdi.

Prof. Dr. Bahar Taner, yaptığı giriş konuşmasında kadın istihdamı konusu üzerinde durarak; kadınların, istihdama katılımının maddi getirisinin yanı sıra kendilerine duyacakları güven hissinden bahsetti. Kendilerine güven duyan kadınların da toplum ile aile içerisindeki statülerinin yükseleceğinden; ekonomik, sosyal yaşamda aktif rol oynayabileceklerinden ve böylece özgüven sahibi yeni nesiller yetiştirebilmede kadınların önemli aktör olabileceklerinden söz etti.

Panelin ilk konuşmacısı Mersin Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman, çalışan kayıtlı kadınların istihdama geçişlerini Şanlıurfa örneği üzerinden anlattı. Vali Yardımcısı Duman, Şanlıurfa’da kadınlarla ilgili istatistik bilgilerin, Türkiye’nin ortalamasını düşürecek durumda olduğunu belirterek, bu konuda Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Şanlıurfa üzerinde çalışma yürüttüklerini aktardı. Duman, Şanlıurfa’da yaşayan kadınların okuma-yazma oranlarının düşük olmasına rağmen doğum oranlarının yüksekliğine dikkat çekerek bulgularını paylaştı. Duman ayrıca ülkemizdeki kadın ve genç istihdamını artırmak için yapılan çeşitli girişim politikalarından bahsetti.

“İşgücü Piyasasından Değişimler ve Kadın İstihdamına Etkileri”ni anlatan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Gül Yılgör, “Kadınlar istihdama katıldıklarında erkeklerden daha düşük nitelikte işlerde çalışıyorlar, yöneticilik konumuna daha az geliyorlar ve bunun nedeni kadını ev içine bağımlı kılan ataerkil kültürdür” şeklinde konuştu. Esnek çalışma biçimlerinde daha çok kadınların yoğunlaştığından söz ederek, esneklik kategorilerini anlattı.

Panelin son konuşmasını gerçekleştiren Kadın Araştırmaları Bölümü yüksek lisans öğrencisi  Zeynep Gökalp de “Kadın İstihdamında Mesleki Eğitim Kursları” konusuna değinerek,  Avrupa ile Türkiye’deki kadın istihdam oranlarını karşılaştırdı. Gökalp, Dünya Ekonomi Forumu’nun 2015 Küresel Toplumsal Cinsiyet Raporu’na göre Türkiye’nin 145 ülke arasında 130. sırada yer aldığını belirterek; eğitim oranının düştükçe kadınların istihdama katılımlarının da bu oranda düştüğünü sözlerine ekledi.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz