TÜRKMEN BEYLERİ YÖRÜK ŞÖLENİ’NDE BULUŞTU

Ana Sayfa » Büyük Manşet Yanı » TÜRKMEN BEYLERİ YÖRÜK ŞÖLENİ’NDE BULUŞTU
Paylaş
Tarih : 16 Mayıs 2016 - 18:42

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Toroslar Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği ‘Yörük Şöleni’ renkli görüntülere sahne oldu.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Toroslar Yörükleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Toroslar Karatepe’de Yörük Şöleni düzenlendi.
Yörüklere has eşyaların da sergilendiği etkinlikte Yörük kadınları yün eğirip yayık ayranı yaparken, kurulan kıl çadırlarda Yörük kültürü yansıtılmaya çalışıldı.
Toroslar, Tarsus, Erdemli ve Silifke ilçelerinde yaşayan Türkmen aşiretlerin her yıl bir araya geldiği, şarkı ve türkülerin okunduğu, yöresel oyun ve yarışmalarla renkli görüntülere sahne olan etkinlikte, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, şenliğe katılan Yörükleri tek tek ziyaret ederek, onların istek ve taleplerini dinledi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Yörüklerin bu ülkenin asli evlatları ve gerçek sahipleri olduğunu ifade ederek, ülkenin zor duruma düştüğü her dönemde, Yörüklerin dik duruşu, asilliği ve baş kaldırışı sayesinde mutlu günlere ulaşıldığını söyledi.
Her gün onlarca şehit haberinin alındığı bir dönemde, ülkemizin birlik, bütünlük ve kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğu bir zaman diliminde olduğumuzu kaydeden Başkan Kocamaz, “Osmanlıdan bu yana Yörükler her zaman ülke savunmasında önemli görevler almışlardır. Şahadet haberini aldığımız şehitleri göz önüne getirdiğimizde bu ülkeyi savunmak için hayatını seve seve feda eden Yörük çocuklarının isimleri hafızalarımızdadır” dedi.
Şenlik havasında olmasa da bu ve buna benzer etkinliklerin hala yapılıyor olmasının gelecek nesiller için bir kültür köprüsü olduğunu kaydeden Başkan Kocamaz, “Gelenek ve görenek, örf ve adetlerimizi gelecek nesillere anlatamaz ve aktaramazsak millet olma vasfımızı kaybederiz. Bu ülkeyi dün olduğu gibi yarın da şanla şerefle savunmaya, korumaya, sırtımıza alıp yürümeye talibiz. Bizim her zaman birliğe ihtiyacımız var, gidecek başka toprağımız da yok” ifadelerini kullandı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ve Kent Orkestrası’nın konseri, etkinliğe katılan Yörükler tarafından ilgiyle izlendi.
Yörük Şöleni Halk Ozanı Hacı Karakılçık’ın konseriyle son buldu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz