Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başladı

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Başladı
Paylaş
Tarih : 22 Mart 2017 - 22:27

zeytinburnu

Zeytinburnu Belediyesi’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali başladı. ‘Bu Senin Hikayen!’ sloganı ile başlayan festivalde yerli ve yabancı 34 öykücü kitapseverlerle buluşacak.

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle başladı. “Bu Senin Hikayen” sloganıyla gerçekleştirilen festivalin açılış töreni, bu yılın onur konuğu seçilen usta öykücü Hüseyin Su’nun hayatından kesitlerin yer aldığı tanıtım filmiyle başladı. Gecede Hüseyin Su’ya plaketini Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın takdim etti. Mehmet Kahraman, Yıldız Ramazanoğlu, Suriye’den Hatip Bedle, Mısır’dan Vahid Tavile gibi yazarların öykülerini seslendirdiği festivale Rusya, İspanya, Makedonya, Filistin, Bosna-Hersek, Fas, Yunanistan, Slovakya gibi ülkelerden birçok yabancı öykücü katıldı.

2'NCİ ULUSLARARASI ZEYTİNBURNU ÖYKÜ FESTİVALİ BAŞLADI FESTİVALE YERLİ VE YABANCI 35 ÖYKÜCÜ KATILACAK

EDEBİYAT ALANINDA YARIM ASIR

Festivalde konuşan onur konuğu usta öykücü Hüseyin Su, insana sanatın ve edebiyatın diliyle, sıcaklığıyla dokunmanın çok kalıcı ve etkin olduğunu söyledi.

Su, yaklaşık 50 yıldır sanat ve edebiyat ortamında olduğunu belirterek, “Toplumsal düzlemde gerçekleştirilen insan eylemlerinin arasında, hiç kimsenin kasıtlı veya kasıtsız kazıyıp atamayacağı, değdiği her insanda mutlaka derin izler bırakan, en insani ve sahih olanının edebiyat ve sanatla yapılan eylemler olduğuna hayatım boyunca tanıklık ettim.” dedi.

Edebiyatla ve sanatla yapılan hiçbir eserin kaybolmayacağına vurgu yapan Su, “Dünya durdukça bu eserler eskimeden durur ve sizin adınıza konuşur. Dede Korkut, Fuzuli, Şeyh Galip, Süleyman Çelebi, Dostoyevski, Balzac, Kafka gibi daha nice büyük yazarlar, hepimizin kütüphanesinde hala konuşmaya devam ediyor. Bugünlerde yazılanlar da gelecek yüzyıllar boyunca, mutlaka kendinden öncekiler gibi konuşmaya devam edecekler. Bu düşüncelerimin tanığı bütün insanlık tarihidir.” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞİ BUGÜNE, BUGÜNÜ GELECEĞE TAŞIMAK

Törende konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ise, Zeytinburnu’nun daha önce geçmişi güzel ama imkanları kısıtlı bir yer olduğunu dile getirdi.

Aydın, 1999 yılından bu yana en önemli vaatlerinin kültür sanat belediyeciliği yapmak olduğunu belirterek, “Göreve geldiğimizde ilçemizde sosyal yaşam alanlarının olmadığı, sadece ayakta kalabilmek, yaşayabilmek için gereken zorunlu ihtiyaçların zar zor karşılanabildiği süreçler vardı. Zeytinburnu, yolu, parkı ve sosyal yaşam alanları olmayan bir yerleşim biriminden, bugün kültür sanat denilince akla gelen ilçelerden biri haline dönüştü.” diye konuştu.

İnsanların kültür sanata ihtiyaç duyduğunun altını çizen Aydın, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi 2008-2009 yılında yapıldı. Bir gün bu bina yok olup gidecek. Yaptığımız parklar, yollar bozulacak, yok olup gidecek ve yerine yenileri yapılacak. Kültür sanatla ilgili yapmış olduğumuz her şey ise yarına kalacak olan şeylerdir. Sadece bugünle ilgili de değildir. Geçmişi bugüne, bugünü de geleceğe aktaracak olan yatırımlar, kültür sanata yapılan yatırımlardır. Bu çok açık ve net. Ülkemizin geleceğine yapılan en ciddi yatırım, kültür sanata ve edebiyata yapılan yatırımdır.”

Konuşmaların ardından, festivale katılan öykücülerden, Türkiye’den Yıldız Ramazanoğlu, Ahmet Sarı, Arzu Kadumi, Elçin Sevgi Suçin, Mehmet Kahraman ve Mustafa Çiftçi’yle, Bosna-Hersek’ten Faruk Sehic, Slovakya’dan Svetlana Zuchova ve Suriye’den Hatip Bedle kısa öykülerini okudu.

Etkinlik, Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu konseriyle tamamlandı. İkili konserde, “Yalancı Dünyaya Konup Göçenler”, “Karşıda Görünen Ne Güzel Yayla”, “Sabahtan şahıma vardım” ve “Eşrefoğlu Al Haberi” adlı eserleri seslendirdi.

DÜNYACA ÜNLÜ ÖYKÜ YAZARLARI ZEYTİNBURNU’NDA

Danışmanlığını Cemal Şakar’ın, genel sanat yönetmenliğini ise öykü yazarı Aykut Ertuğrul’un üstlendiği 5 gün sürecek festivalde, yerli ve yabancı 34 öykücü yer alacak.

Rusya, İspanya, Makedonya, Filistin, Mısır, Bosna-Hersek, Fas, Yunanistan, Suriye, Slovakya gibi ülkelerden yabancı öykücülerin yer alacağı festivale; Makedonya’dan Aleksandar Prokopiev, Rusya’dan Alisa Ganieva, Fas’tan Enis Rafii, Bosna-Hersek’ten Faruk Sehic, Yunanistan’dan George Pavlopoulos, Suriye’den Hatip Bedle, Filistin’den Mazen Maarouf, Mısır’dan Vahid Tavile, İspanya’dan Raquel Martinez Gomez Lopez ve Slovakya’dan Svetlana Zuchova katılacak.

Türkiye’den ise Ali Haydar Haksal, Sadık Yalsızuçanlar, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa Çiftçi, Sedat Demir, Aliye Akan, Ahmet Sarı, Ali Ayçil, Arda Arel, Arzu Kadumi, Betül Ok, Emine Batar, Ertan Örgen, Elçin Sevgi Suçin, Kürşat Çelik, Mehmet Kahraman, Mustafa Başpınar, Melih Tuğtağ, Osman Cihangir, Osman Koca, Senem Gezeroğlu, Yahya Arslan, Yavuz Ahmet Koç, Yunus Meşe ve Zeynep Kevser Şerefoğlu Danış festivale katılacak yerli öykücüler arasında yer alacak.

Festival boyunca öykü okumaları, öykü atölyesi, genç öykücüler atölyesi, çağdaş Arap, İspanyol, Rus öyküsü atölyeleri ile “Öykü ve Gelenek”, “Öykü ve Postmodernizm”, “Öykü ve Modernizm” gibi panellerin yanı sıra, Zeytinburnu’ndaki liselerde “Okulda Öykü Var” etkinlikleri düzenlenecek.

Festival, 25 Mart Cumartesi akşamı, “Bilgi Evleri Zeytinburnu Öykü Yarışması” adlı ödül töreniyle sona erecek.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Mersin seçmeni yüzde 64 ile hayır dedi

18 maddelik anayasa değişikliği için referandum düzenlendi. Yurt genelinde 55 milyon 319 bin seçmen, oy vermek için 167 bin sandığa gitti. Seçmenler

Referandumda en çok hayır oyu veren 10 il

Türkiye 18 maddelik anayasa değişikliği için referanduma gitti. Ülke genelinde 55 milyon 319 bin seçmen 167 bin sandıkta oy kullandı. Seçmenler

Referandumda ‘evet’in en yüksek olduğu 10 il

Anayasa değişikliği referandumunda sonuçlar gelmeye başladı. Referandumda en çok hayır oyu çıkan 10 il şöyle… Türkiye 18 maddelik anayasa

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz