Aile Hekimleri Yeni Yasadan Rahatsız

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Aile Hekimleri Yeni Yasadan Rahatsız
Paylaş
Tarih : 06 Şubat 2014 - 18:31

mersin-aile-hekimleri

Mersin Tabip Odası ile Mersin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, yürürlüğe giren Sağlıkta Torba Yasa’ya tepki göstererek, aile hekimlerinin acil servislerde nöbet tutacak olmasının yanlış bir uygulama olduğunu savundular.

Burada hekimler adına açıklamalarda bulunan Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gürbüz Şen, bugüne kadar yasa çıkarılırken kendilerinin hiç görüşünün alınmadığını belirterek, “Bütün itirazlarımıza rağmen her zaman olduğu gibi geçtiğimiz günlerde Torba Yasa yürürlüğe girmiştir. Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü, aile hekimlerine Halk Sağlığı Kurumu’nun genelgesini bile beklemeden nöbet yazmaya başlamıştır. Aydıncık ilçemizde görev yapan üç hekimimize Cuma saat 16.00’dan Pazar günü saat 24.00’de kadar nöbet yazılmıştır. Bu startı hızla diğer ilçeler de takip edecek ve aile hekimleri dolgu malzemesi olarak kullanılmak istenmektedir” dedi.

Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün bu uygulamasını kınadıklarını kaydeden Şen, “İlimizde sürekli sıfır nüfuslu sana ASM’ler açılmaktadır. Madem buralarda hekim açığı var bu planlama ve organizasyon hatasında ısrar etmenin ne anlamı var sormak isteriz. Bugün aile hekimleri ötekileştirilmiş, gerek il idaresi gerekse de bakanlığımız patron-işçi mantığıyla hareket etmektedir. Sanal ASM olmamalıdır. Aile hekimlerine 4 bin kişi üzerinden hak ediş yapıp, il ortalamasını 3 bine çekmenin iyi niyetle açıklanır bir tarafı bulunmamaktadır. Bu durumda çalışma huzuru ve barışın sıfır nüfusla sanal ASM’lerle sağlanması mümkün değildir” diye konuştu.

Aile hekimleri olarak yasaya tepki göstermek için 15 Şubat’ta uyarı eylemi yapacaklarını vurgulayan Şen, “Sağlık politikalarıyla sağlıklı yaşayan ve sağlıkla yaşlanan bir Mersin için tüm halkımızı bu etkinliğimize davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(sonses.tv)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz