Akdeniz’de Balık Avı 1 Yıl Yasaklansın

Ana Sayfa » Büyük Manşet » Akdeniz’de Balık Avı 1 Yıl Yasaklansın
Paylaş
Tarih : 02 Ekim 2013 - 15:07

1231195331av_yasagiMersin’in Erdemli İlçesi’nde bulunan Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, balık sezonunun çok kötü gittiğini belirterek, Akdeniz’de balık avının 1 yıl yasaklanması gerektiğini söyledi.

Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Yalçın Sakın, 1 Eylül’de balık av sezonunu açılmasıyla birlikte denize açılan balıkçıların geçen sürede umduğunu bulamadığını açıkladı. Yalçın Sakın, balıkçıların denize açılmanın masrafını dahi çıkartmadığını belirterek, Balıkçılarımız denizden eli boş dönüyor. Barınağımızda 7 trol var ama balık olmadığından avlanamıyorlar. Akdeniz’de şuanda balık önceki yıllara göre çok az. Eskisi gibi bol değil. Küçük balıklar avlandıkça anaç olacak balıklar kalmıyor ve üremeleri duruyor. Balık olmayınca ne kadar beklerseniz bekleyin bir şey çıkmıyor. Akdeniz’de balık avlanmanın bir yıl yasaklanmasını istiyoruz. Balıkların büyümesi ve üremesi için bu süre gereklidir. Yoksa bir iki yıl sonra hiç balık kalmayacak. Denize açılan balıkçılarımız mazot parasını, işçi parasını ödeyemez duruma geldi. Birçok balıkçımız denize açılmıyor. Yaz boyunca tadilat, boyama, yenileme derken av sezonu açıldı ama balıkçılarımız perişan durumda dedi. Akdeniz’de en çok çıkan deniz ürününün karides olmasına karşın, bu yıl büyük bir azalma olduğunu vurgulayan Sakın, Bu gidişle bu sezon balıkçılarımız karaya demirleyecekler. Hükümet destekli balıkçılarımızın bir yıl masrafını karşılayacak şekilde kredi olanağı verir, balıkçılık bir yıl yasaklanırsa sorun giderilmiş olur. Böylece balıkların büyümesi ve üremesi kolaylaşır. Yetkililerden bu konuda yardım istiyoruz yoksa gelecek yıllarda balık yemek büyük bir lüks sayılacak diye konuştu.
Erdemli’de bulunan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Balıkçılık Uzmanı Doç.Dr. Ali Cemal Cücü, denizlerde balık azlığının en büyük nedeninin balık avlanmasının kontrolsüz ve çok yüksek olması ile birlikte küresel ısınma olduğunu söyledi. Denizlerde balık türleri ve oranının her geçen yıl azaldığını anlatan Cücü şöyle dediAkdeniz’de balık avlanmasının 1 yıl yasaklanması ve sektörün devlet tarafından teşvik edilmesi sadece geçici bir çözüm olur. Denizlerdeki balık azlığı stoklarının azalması, balıkçılık baskısının çok yüksek olması dahil pek çok sebepten kaynaklanıyor. Bunlar balıkçılık dışında denizden denize değişiyor. Akdeniz’de ekosistem değişimi, Ege’de iklim, Marmara’da kirlilik, Karadeniz’de yine ekosistem değişimleri ana nedenler arasındadır. Yasaklama sadece yasağın sürdüğü dönemde stokları rahatlatacaktır. Avın tekrar açılması ile av şiddeti aynı kaldığı sürece sonuç değişmeyecek ve stok çok kısa bir sürede eski haline hatta, belki daha kötü bir duruma dönecektir. Türkiye’de şuanda 700’ün üzerinde trol bulunuyor. Bunlara gırgırları da eklersek çok büyük bir av araçları oluşturuyor. Onun için geçici çözümler yerine kalıcı çözümler bulunması gerekiyor. Bunun için filoyu küçültmek gerekiyor. Yani bakanlığın Türkiye’de bulunan trollerin bir kısmını satın alarak, avlanmayı aza indirmesi geriyor. Aksi takdirde balık türleri ve miktarı azalır.

 

 

Haberler.com

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaralı Yavru Yaban Keçisi

Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince; Kocaoluk Mahallesi Gökler deresi mevkiinde Jandarma ekiplerince icra edilen devriye faaliyeti

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN HEM VATANDAŞA HEM ESNAFA DESTEK: HALK KART!

MERSİN’İN YÜZÜ HALKIN KARTIYLA GÜLÜYOR 15 AYDA HALK KART SAYESİNDE ESNAFIN KASASINA 15 MİLYON GİRDİ ESNAF HALK KART’I ANLATTI:

KAŞLI GEÇİCİ HAYVAN BAKIMEVİ SALI GÜNLERİ ZİYARETE KAPANACAK

BÜYÜKŞEHİR, CAN DOSTLARIN BAKIMINI İHMAL ETMİYOR Yabani hayvanlardan sokakta yaşayan canlara kadar tüm hayvan dostlarımıza sahip çıkan

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz